Карабилівка

Карабилівка (Карабилове) — рос. Карабиловка (Карабилово) — колишній хутір в Єлисаветградському повіті Новоросійської губернії, згодом в Олександрійському повіті Херсонської губернії.

Походження назви

Назва хутора походить від прізвища першого жителя — засновника Герасима Карабила.

Ймовірно, прізвище Карабило походить від старого слова "карабеля", що означає "зігнута шабля" (словник Грінченка, 1908). Прізвище козацьке, трапляється дуже рідко.

Можливо, прізвище виникло окремо і походить від турецьких слів "kara" - "чорний", "темний" або "земля" та "belâ" - "біда", "нещастя". Також в тур. мові є слово "çara" (кара) - "догляд" + "bela" - "той, хто доглядав за нещасними". Інша версія - від латинських слів «caro» - "дорогий" і «bello» - "гарний".

Історія

Вперше про родину Г. Карабила згадується в документі за 1780-й рік - запис в метричній книзі с. Спасове на річці Боковій.

Карабилівка помилково вважалася першою назвою с. Бокове. Історію входження хутора в різні адміністративні одиниці Російської Імперії див. на сторінці с. Бокове.

Згідно з легендою хутір Карабилівка був заснований відставним капралом Герасимом Денисовичем Карабилом (*1721 — †18??). В своїх записках знавець минулого краю, житель села Бокове Сердюк Микола Павлович писав:

«…на питання: коли виникло Бокове, дають перекази, які дійшли до нас від стариків, котрі зберегли спогади своїх пращурів. Ось приблизно одна з таких напівлегенд: „В другій половині XVIII століття вільний козак Карабило зі своєю родиною шукав зручне місце, де можливо було б заснувати хутір. Вирішив заночувати біля скіфського кургану, а ранком зайшов на курган і в проміннях сонця, яке сходило, за 2 версти побачив річку з високими вербами і очеретом на її берегах. Місце козаку сподобалось і тут він побудував хату. Почали прибувати інші козаки на поселення…“. Так виник хутір Карабилівка, перша назва майбутнього села Бокове (по назві річки). Річка Бокова текла з півночі на південь, мала повороти. На її берегах виникали інші поселення, одні раніше, другі пізніше».

Перша згадка про назву Карабилівка знайдена в метричній книзі с. Варварівка за 1798 р.

На картах кінця 19 ст. на місці хутора позначка «Могила Карабила». Ймовіно, в середині 19 ст. нащадки Г. Д. Карабила переїхали з хутора в с. Бокове. В переліку населених пунктів Олександрійського повіту Херсонської губернії за 2-гу половину ХІХ ст. хутір Карабилівка не значиться.

20-го квітня 2015 року на честь Г.Д. Карабила встановлено і освячено пам'ятну стелу в с. Бокове в 235-ту річницю від року заснування села.

Нині хутір Карабилівка не існує. На місці колишнього хутора, біля старого кургану, є невеличкі підвищення - залишки декількох хат та господарських будівель.

Література

  • Записки Сердюка Николая Павловича. 2011 р., м. Київ.
  • Херсонськие Эпархиальние Ведомости. Херсонь, 1908 годь.
  • Русская энциклопедия Брокгауза. 1898 годь.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.