Картопляники

Картопля́ники — страва української народної кухні[1], котлети з вареної товченої картоплі[2][3] (можливо з начинкою). Готуються з вареної м'ятої картоплі. Також застосовують різні начинки: м'ясо, шкварки, гриби, оселедець, чорнослив тощо.

Картопляники
Картопляники з начинкою
Походження  Україна
Необхідні компоненти картопля, борошно і яйце

Рецепти

Картопляники звичайні

Інгредієнти: картопля, яйце, борошно, сіль, перець, олія, масло вершкове.

Розтерти на 1 скл. протертої картоп­лі 2 яйця, 1 ложку топленого, не гарячого масла, солі, перцю білого. Якщо маса надто густа, додати вершків або сметани. Виліпити пиріжки, формою схожі на січеники. Смажити на помірному вогні. Подають до грибної підливи[4].

Картопляники з м'ясом

Приготувати тісто, як і на картопляники звичайні, виліпити пиріжки з борошном, середину начинити січеним м'ясом. Якщо м'ясо варене — підсмажити його з маслом, цибулею і перцем. Потім смажать, як січеники і подають до грибної підливи[4].

Картопляники з оселедцем

Картопля готується, як на звичайні картопляники. Начинка — січений оселедець, перемішаний з тертою булкою, маслом, перцем і цибулею[4].

Картопляники з грибами

Тісто виготовляється, як і картопляники з м'ясом. Начин­ка — дрібно порізані відварені сухі гриби, тушковані з маслом, цибулею і перцем та тертою булкою. Подають до підливи з грибної юшки[4].

Картопляники з начинкою із зелені та яєць

800 г картоплі відварити в підсоленій воді, остудити та очистити від лушпиння. Картоплю розім'яти, вбити два яйця, всипати дрібку солі і чорного перцю та замісити туге тісто, досипаючи борошно. Приготувати начинку з 3-х подрібнених варених яєць, зеленою цибулею, кропом і сіллю. Виробити з тіста тоненькі варениці, на які покласти начинку. Приплюснути долонею виріб, надавши йому форми пиріжка та обваляти в борошні. Картопляники обсмажити з обох сторін на пательні в розігрітому смальці, викладаючи спочатку швом до низу.

Картопляники подаються з молоком, кисляком, ряжанкою, сметаною, шкварками або без додатків.

Див. також

Примітки

  1. Артюх Л. Ф. Україна, держава: харчування та їжа: Кухня // Енциклопедія історії України: Україна—Українці. Кн. 1 / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. Інститут історії України НАН України. р.— К.: Наукова думка, 2018. р.— 608 с.
  2. Картопляник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Картопляник // Словник української мови : у 20 т. К. : Наукова думка, 2010—2020.
  4. Картопляники // Страви й напитки на Україні / Клиновецька З.; Вид. репринтне; З видання: Київ — Львів. 1913 р. — Київ: «Час», 1991. — С. 47—48. — 218 с.

Література

  • Картопляники з киселем із чорносливу; Картопляники з грибами // Українські страви / Ред. Л. П. Денисенко; Третє видання. — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960. — С. 185—186. — 456 с.
  • Артюх Л. Ф. Українська народна кулінарія. Історико-етнографічне дослідження. — К.: Наукова думка, 1977. — С. 56. — 160 с.
  • Українська минувшина. Ілюстрований етнографічний довідник. 2-е вид. А. П. Пономарьов, Л. Ф. Артюх, Т. В. Косміна та ін. — К.: Либідь, 1994. — С. 56. — 256 с. — ISBN 5-325-00592-8.
  • Клиновецька З. Страви й напитки на Україні / Вид. репринтне; З видання: Київ — Львів. 1913 р. — Київ: «Час», 1991. — С. 47—48. — 218 с.
  • Картопляники // Українські страви (давні приписи з Галицької України) / Терлецька З. / Вступне слово І. Кашубинської. — Філядельфія: Союз Українок Канади. Практична Книгозбірня ч. 4. — С. 95—96. — 1971. — 210 с.
  • Картопляники з грибами; Картопляники виноградівські // Українська національна кухня / Безусенко Л. М. (ред.-уклад.) — Україна, Донецьк: Сталкер, 2002. — С. 168—169. — 288 с. — (Кулінарія). — ISBN 966-596-462-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.