Котлета

Котле́та (фр. côtelette, від côtele ребристий), січе́ник[1][2][3] страва, виготовлена з м'яса, риби чи фаршу, до складу якого також входять цибуля, хлібний м'якуш, яйця, сир; різноманітні овочі та городина, гриби, чи м'ясо, нарізане з половини реберної частини корейки, яка прилягає до ниркової частини, 3 13-го по 6-е ребро — вирізки з реберною кісточкою (котлета з ручкою) та жировими прошарками, панірованої в сухарях та обсмаженої на жирі. Котлети можуть містити різноманітну начинку. З цілого шматка м'яса готують відбивні котлети та «котлети по-київськи» з начинкою зі шматочка вершкового масла. Котлети з вирізки виробляють відбитими або ні. Котлети, вироблені з фаршу, мають овально-довгасту та приплюснуту з загостреним одним кінцем форму, крім обсмажування можуть готуватися на парі (парові котлети).

Котлетна частина свинячої туші
Котлети з меленого м'яса
Котлета по-київськи, виготовлена з філе курки

Вегетаріанські котлети

Із поширенням вегетаріанства почали готувати вегетаріанські котлети. В Україні такі котлети почали готували масово десь із початку 2000-х років. Трохи пізніше почали готувати і веганські котлети. Найчастіше замість м'яса беруть якусь крупу (гречку, пшеницю, манку, горох, сочевицю тощо), горіхи[4] або капусту (моркву). Щоб надати смак котлеті, використовують різноманітні спеції чорний перець, карі тощо.

Галерея

Примітки

  1. Котлета // Російсько-український словник. А-Я: 160 тис. слів / І. О. Анніна, Г. Н. Горюшина, І. С. Гнатюк та ін.; за ред. В. В. Жайворонка; НАН України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні. — Київ: Абрис, 2003. — С. 419. — XVI, 1401 с. — ISBN 966-531-121-2.
  2. Січеник // Українські назви з куховарства й харчування. Слівник з поясненнями. Близько 3.500 назв / Наталія Чапленко. — Нью-Йорк, 1980. — C. 89. — 115 с.
  3. Cіченик // // Російсько-українські словники на R2U.
  4. Горіхові котлети під зеленим соусом. телекомпанія "Глас". Процитовано 12 липня 2017.

Література

  • Л. Я. Старовойт, М. С. Косовенко, Ж. М. Смирнова. Кулінарія. — К. : Вища школа, 1992. — С. 46, 181.
  • Кулинария. — М. : Госторгиздат, 1959. — С. 101, 139, 147, 159.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.