Квазірегулярний елемент

У теорії кілець квазірегулярним елементом називається елемент кільця для якого існує так званий квазіобернений елемент. Поняття квазірегулярних елементів зокрема використовуються в означенні радикала Джекобсона. Особливо важливі вони у теорії кілець без одиниці.

Означення

Елемент x кільця (можливо без мультиплікативної одиниці) називається правим квазірегулярним якщо існує елемент y для якого . Елемент x називається лівим квазірегулярним якщо існує елемент y для якого . Елемент y у першому випадку називається правим квазіоберненим, а у другому лівим квазіоберненим до x.

Якщо елемент є і правим і лівим квазірегулярним він називається квазірегулярним елементом.

Якщо в кільці є одиниця, то x є правим квазірегулярним тоді і тільки тоді, коли для елемента 1 - x існує правий обернений. Аналогічно для лівих квазірегулярних елементів.

Справді, нехай x є правим квазірегулярним і . Тоді і елемент 1 - y є правим оберненим до 1 - x.
Навпаки, якщо то і 1 - z є правим квазіоберненим елементом для x.

Якщо ввести операцію , то є асоціативною і відображення є ізоморфізмом моноїдів. Тому, якщо для елемента існують праві і ліві квазіобернені то вони є рівними. Дійсно, оскільки 0 є мультиплікативною одиницею, якщо , то .

Іноді також елемент x називається правим квазірегулярним якщо існує y для якого , що у випадку кілець з одиницею є еквівалентним існуванню правого оберненого елемента для 1 + x.

Приклади

  • Якщо R є кільцем, то 0 (адитивний нейтральний елемент) є квазірегулярним елементом.
  • Якщо є правим (лівим) квазірегулярним елементом, то є правим (лівим) квазірегулярним елементом.
Якщо то і є правим квазіоберненим до елемента .
Якщо , то є правим і лівим квазіоберненим елементом для x.
  • Матриця є квазірегулярним елементом кільця матриць тоді і тільки тоді, коли 1 не є власним значенням для даної матриці.
  • Якщо R є кільцем і S = R[[''X''<sub>1</sub>, ..., ''X<sub>n</sub>'']] — кільце формальних степеневих рядів від n змінних над R, то елемент кільця S є квазірегулярним якщо і тільки якщо його вільний член є квазірегулярним елементом кільця R.

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.