Кекс

Кекс (пол. keks, рос. кекс) — солодкий борошняний кондитерський виріб з дуже здобного тіста різної щільності залежно від рецептури і технології виготовлення.[1]

Кекс з цукровою пудрою, грудень 2015 р.

Опис

Кекс — це, по суті, солодкий хліб, тобто пиріг, до складу тіста якого (традиційно воно бісквітне, рідше дріжджове), крім борошна (і дріжджів), входять вода, яйця, маргарин, цукор, може бути також сіль, масло. Як додатки найпопулярнішими є родзинки, горіхи, цукати.

Випікають кекси зазвичай у видовжених або циліндричних формах, причому деякі з них глазурують помадкою, шоколадом, оздоблюють фруктами, мигдалем тощо.[1]

Історія виробу, його української назви і види

Продукт, подібний на кекси (у сучасному розумінні цього українського слова), відомий ще з часів Давнього Риму. Особливої популярності кекси набули за Середньовіччя в Англії та Німеччині.

Кондитерській виріб, що в українській мові розуміється під словом кекс, відомий під такою ж назвою в поляків і росіян. Саме з польської мови він і потрапив до України, поляки ж, імовірно, запозичили німецьке слово keks, яке у самих німців означає різновид печива (див. тут), а походить воно, імовірно, від англ. Cakes «пиріг». За СРСР найпопулярнішою була думка, що і українське, і російське кекс є безпосередньо англійським запозиченням[2], проте в такому разі незрозумілим є наявність слова з тотожним значенням у польській мові. Також варто зазначити, що низка борошняних виробів німецької та ін. європейських кухонь (напр. штолен), в українській мові визначатимуться саме як кекси, в мові оригіналу не будучи ними.

Ще в дореволюційний період у Російській імперії усталилися декілька типів кексів, що за часів СРСР зберегли своє існування — великі кекси, які було прийнято нарізати скибочками, і маленькі вироби. Маленькі кекси були одними з найпопулярніших виробів у шкільних їдальнях від часів застою.

Зараз кекс є радше десертом, на що промовисто вказують назви його сучасних марок, напр. Кекс до чаю.

Кекс є також продуктом домашнього приготування.

Галерея

Примітки

  1. Українські страви (Третє видання) — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960 (с.:343)
  2. Словник іншомовних слів. За ред. О. С. Мельничука., К.: ГР УРЕ, 1975, стор. 325

Джерела

  • Словник іншомовних слів. За ред. О. С. Мельничука., К.: ГР УРЕ, 1975, стор. 325

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.