Кемна (компанія)

Кемна (нім. J.Kemna – Breslau) німецький завод у Бреслау (Вроцлаві) з виробництва дорожніх котків, парових плугів і тракторів до 1945 року.

Історичний огляд

Трактори Кемна на виставці сільськогосподарської техніки у Нюрнберзі, 1919 рік
Дорожній коток Кемна
Трактор EM

Засновник компанії Юліус Кемна (1837-1898) був родом з Вупперталь. Походив з фермерської родини. 1867 року заснував власну компанію з виробництва сільськогосподарської техніки у Бреслау, столиці Сілезії до 1945 року. Він спочатку співпрацював з англійським інженером Джоном Фаулером. Зрозумівши переваги парової машини, розпочав виробництво власних локомобілів з паровим двигуном. 1908 року завод випустив парову машину з плугом, двома балонами високого тиску і пароперегрівачем. Німеччина стала другою після Великої Британії країною, яка випускала подібну техніку. За станом на 1925 рік у Німеччині налічувалось близько 1600 парових плугів.[1] Під маркою «Wratislawia» були також парові молотарки.

Під час Першої світової війни продукція підприємства була переорієнтована на потреби армії.

1919 року з’являється паровий трактор, який був здатний «перевозити 300-400 центнерів на дальність до 30 км зі швидкістю від 5 до 10 км/год.»

Машин Кемна залишилось з кілька десятків. Вони знаходяться в музеях Зінсгайма, Берліна і Шреняве, у селі Файч у Штирії (Австрія), Великій Британії, Латвії,[2] а також у селі Верхньогарасимівці Луганської області (Україна).

Після Першої світової війни з конвеєрів Кемна зійшли трактори і дорожні котки з двигунами внутрішнього згоряння. Останні стали відомими у всій Європі.

Після смерті батька компанією став керувати його син Еріх Кемна, який зосередився на виробництві дорожніх котків.

Після Другої світової війни територія Сілезії відійшла до Польщі, а повністю зруйнований завод був відновлений під назвою «FADROMA Wroclaw». Німецька фірма Кемна функціонує у Піннебурзі під Гамбургом.[3]

Парова машина Кемна у Верхньогарасимівці

В Україні, імовірно, зберігся єдиний трактор Кемна.

2006 року у Верхньогарасимівці Луганської області шукачі брухту у шарі породи викопали німецьку парову машину, яку придбав ще на початку ХХ ст. іноземний підприємець для розробки корисних копалин. Відреставрований локомобіль установили перед сільрадою.[4]

Примітки

  1. Kemna traction engine. Архів оригіналу за 18 травня 2005. Процитовано 4 лютого 2012.
  2. The history of Kemna[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Wie wir wurden, was wir sind
  4. Про прикордонну смугу та парову реліквію

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.