Книга воріт

Книга воріт давньоєгипетські заупокійні тексти, з'явилися в епоху Нового царства.[1] У книзі розповідається про перехід душі недавно померлої людини в наступний світ, аналогічно подорожі сонця, яке відправляється в загробний світ в нічні години. Душі потрібно пройти через ряд «воріт» на різних етапах свого шляху. Кожні врата охороняють різні богині, тому від померлого потрібне знання особливостей кожної з них. У тексті передбачається, що деякі душі пройдуть неушкодженими, в той час як інші будуть страждати й мучитися у вогняному озері.

Книга воріт

Тип літературний твір
 Медіафайли у Вікісховищі
Ра, який мандрує по підземному світу у своїй барці. Фреска з гробниці Рамсеса I (KV16)

.

Категорії

Чотири раси світу (справа наліво): єгиптянин, азіат, нубієць і лівієць. Зображення створено за фресці з гробниці Сеті I

Найбільш відома на сьогодні частина Книги воріт згадує про різні раси людей, відомих стародавнім єгиптянам. Ці раси умовно поділені на чотири категорії: «єгиптяни», «азіати», «лівійці» і «нубійці». Вони зображені так, як входять один за одним у загробний світ.

Текст і зображення пов'язані з Книгою воріт і зустрічаються в багатьох гробницях Нового царства. Книга воріт присутня у всіх царських гробницях від Хоремхеба до Рамсеса VII. Вона також присутня в гробниці художника і ремісника Сеннеджема, який працював у селі Дейр-ель-Медіна і будував гробниці фараонам Нового царства.

Богині, описані в Книзі воріт, мали різні титули й носили одяг, пофарбований у різні кольори, в усьому іншому вони були схожі, наприклад, над головою у кожної з них була п'ятикутна зірка. Опис більшості богинь можна зустріти тільки в Книзі воріт і ніде більше. З цієї причини було висловлено припущення, що Книга воріт є свого роду способом визначення години ночі. Кожна з богинь являла собою зірку, яка з'являлася на небосхилі в конкретну годину в нічний час.

Титули богинь

Година Титул Тлумачення титулу
1 Та, що розколює голови ворогів Ра
2 Мудра захисниця пана
3 Та, хто розрізає наскрізь Ба
4 Та, у якої велика сила
5 Та, хто на своєму човні
6 Успішна провідниця
7 Та, хто відганяє змій
8 Пані ночі
9 Та, якою захоплюються
10 Та, хто обезглавлює заколотників
11 Зірка, яка відганяє заколотників
12 Свідок пишноти Ра Тобто свідок сонця на світанку

Див. також

Посилання

Джерела

  • Hans Bonnet: Pfortenbuch. In: Lexikon der ägyptischen Religionsgeschichte. Nikol, Hamburg 2000, ISBN 3-937872-08-6, S. 589f.
  • Erik Hornung: Die Unterweltsbücher der Ägypter. Zürich, München 1992, ISBN 3-7608-1061-6, S. 195–308.

Примітки

  1. Hornung, Erik. The Ancient Egyptian Books of the Afterlife (German). David Lorton (translator). Cornell University Press.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.