Ковила каменелюбна

Ковила́ каменелю́бна (Stipa lithophila)[1] багаторічна рослина родини тонконогових, ендемік України. Занесена до Європейського червоного списку і Червоної книги України у статусі «Неоцінений». Перспективна декоративна і протиерозійна культура.

Ковила каменелюбна
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Злакові (Poaceae)
Підродина: Мітлицевидні (Pooideae)
Рід: Ковила (Stipa)
Вид:
Ковила каменелюбна (S. lithophila)
Біноміальна назва
Stipa lithophila
P.A.Smirn. ex Roshev, 1934

Опис

Трав'яниста рослина заввишки 40-55 см, гемікриптофіт. Коренева система густомичкувата. Злак утворює щільні дернини завширшки до 20 см. Стебла являють собою численні соломини. Листки щетиноподібні, згорнуті, іноді плоскі, 30-40 см завдовжки та 3-7 мм завширшки. Більшість з них сконцентрована біля основи стебел у вигляді розетки, стеблових листків 3-4 штуки. Суцвіття — розлога волоть. Остюк 30-42 см завдовжки, білопірчастий.

Екологія та поширення

Вид світлолюбний і посухостійкий, полюбляє ґрунти з високим вмістом кальцію. Зростає у кам'янистих степах, на узліссях та в розріджених хвойних лісах, а також серед скель, де виходи верхнеюрських вапняків оголюються, а в щілинах накопичується дерновий ґрунт. У місцях з локально високою чисельністю під час цвітіння створює аспект. Квітне у травні-червні, плодоносить у липні. Розмножується вегетативно та насінням.

Ареал виду надзвичайно вузький — ковила каменелюбна розповсюджена лише у Гірському Криму, окремі особини інколи трапляються на південному узбережжі півострова. Популяції сильно фрагментовані, розріджені і лише зрідка утворюють смуги з суцільним проектним покриттям.

Значення і статус виду

В минулому популяції ковили каменелюбної зазнавали сильного антропогенного тиску внаслідок надмірного випасання худоби, станом на 2015 рік нормальному відтворенню виду перешкоджають переважно природні фактори (низька екологічна пластичність і конкурентна спроможність виду). Рослина охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, Карадазькому заповідниках, заказниках «Новий Світ», «Мис Айя», Байдарському, пам'ятках природи «Демерджі», «Ак-Кая» та «Гора Кішка».

У зв'язку з низькою чисельністю вид господарського значення не має, хоча доволі декоративний. В природі ковила каменелюбна приносить користь запобігаючи ерозії, особливо в місцях з тонким і нетривким шаром ґрунту.

Систематика

Монотиповий вид, в межах якого не описано жодних підвидів. В європейських наукових колах цей таксон розглядається як синонім ковили пірчастої.[1] В свою чергу, синонімом ковили каменелюбної вважається Stipa eriocaulis Borb. subsp. lithophila (P.Smirn.) Tzvelev.

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.