Ковила пухнастолиста

Ковила́ пухнастоли́ста (Stipa dasyphylla)[1] багаторічна рослина родини тонконогових. Вид занесений до Червоної книги України і Росії. Декоративна та кормова культура.

Ковила пухнастолиста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Злакові (Poaceae)
Підродина: Мітлицевидні (Pooideae)
Рід: Ковила (Stipa)
Вид:
Ковила пухнастолиста (S. dasyphylla)
Біноміальна назва
Stipa dasyphylla
(Czern. ex Lindem.) Trautv., 1884

Опис

Трав'яниста рослина, що утворює щільні дернини, гемікриптофіт. Коренева система мичкувата. Стебла нечисленні, сірувато-зелені, 30-80 см заввишки. Листки вузькі (завширшки 2-3 мм), вздовж складені, інколи плоскі, досить густо опушені зверху та вкриті м'якшими волосками знизу. Язички нижніх листків завдовжки 1-3 мм, стеблових — 4-5 мм.

Суцвіття — вузька, стиснута волоть, що складається з нечисленних одноквіткових колосків. Її довжина становить 15-20 см. Нижня квіткова луска завдовжки 18-22 мм, біля основи опушена, вище має сім смужок волосків, з двічі колінчастозігнутим остюком, який зберігається при достиганні плодів. Остюк 35-45 см завдовжки, в нижній частині закручений, голий, у верхній — білопірчастий, вкритий волосками до 6 мм завдовжки, крайова смужка на ньому не доходить до основи на 1 мм. Плід зернівка.

Екологія

Вид світлолюбний, помірно посухостійкий, потребує високого вмісту кальцію, тяжіє до кам'янистих ділянок і ґрунтів полегшеного механічного складу. Полюбляє еродовані звичайні чорноземи, підстелені крейдою, карбонатними лесами, вапняками, пісковиками. Зростає у сухих ковилових, ковилово-типчакових (рідше — різнотравно-ковилових) степах, на узліссях та галявинах байрачних дібров, де нерідко віддає перевагу схилам північного напрямку. Зрідка може траплятися у заростях чагарників, на солонцюватих ділянках степу, де займає пониження рельєфу. Найчастіше зростає у вигляді окремих дернин і лише у кам'янистих степах Донецького кряжа може панувати у травостої разом з ковилою Залеського, найкрасивішою та вузьколистою.

Розмножується виключно насінням. Квітне у травні-липні протягом 2 тижнів, запилюється вітром. Плодоносить у червні-липні. Плодоношення рясне. Насіння розповсюджується вітром, зернівка заглиблюється в ґрунт за допомогою обертальних рухів пірчастого остюка.

Поширення

Ковила пухнастолиста належить до казахстансько-європейської флори. Ареал цього виду охоплює Центральну і Східну Європу, Передкавказзя, Західний Сибір, південь Уралу та північ Казахстану. На південь від понизь Дону ця рослина стає рідкісною. В Україні трапляється переважно у степовій зоні, хоча окремі популяції знаходять серед лісостепу, наприклад, на Придніпровській та Подільській височинах.

Значення і статус виду

Більшість виявлених популяцій складається з окремих дернин, кількість яких помітно зменшується на пасовищах. Лише на заповідних територіях ковила пухнастолиста може утворювати невеликі ділянки з суцільним покровом. На чисельність виду негативно впливають надмірне випасання, розорювання земель, весняні пали, збір квітів, неспроможність конкурувати з бур'янами. В Україні охороною цієї ковили займаються наступні заповідники: Канівський, Луганський (філії «Стрільцівський степ» і «Провальський степ»), Український степовий (філії «Кам'яні Могили» та «Хомутовський степ»). В Росії вид охороняється в Хоперському, Центрально-Чорноземному, Ростовському, Башкирському, Ільменському заповідниках.[2]

Ковила пухнастолиста добре поїдається худобою. Рослина також приносить користь запобігаючи подальшій руйнації еродованих малопотужних ґрунтів. Її суцвіття з пірчастими остюками використовують для складання сухих букетів, водночас вирощування цього виду нескладне, отже він придатний для поширення як декоративний. Станом на 2014 рік ця ковила культивується лише в Донецькому ботанічному саду. У культурі цей вид стійкий, дає самосів, 10 % сіянців квітнуть уже на другий рік розвитку, а решта — на третьому році життя.

Синоніми

  • Stipa dasyphylla (Lindem.) Czern. ex Roshev.
  • Stipa pennata var. dasyphylla Lindem.
  • Stipa villifolia Simonk. ex Roshev.[1]

Джерела

  1. The Plant List.(англ.)
  2. Ковила пухнастолиста на сайті Інституту проблем екології та еволюції ім. О. М. Сєверцова.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.