Колтунова Вікторія Григорівна

Вікторія Григорівна Колтунова (нар.4 січня 1946, Одеса) — українська письменниця, сценарист, драматург, публіцист, громадський діяч.

Біографія

Народилася в кінематографічній родині, в Одесі. Батько — класик радянської кінодраматургії Г. Я. Колтунов. Дід, Я. І. Колтунов був актором. Діти Максим Колтунов, Сергій Колтунов.

Закінчила 4-річну школу-студію кіноактора і Одеський держуніверситет ім. Мечникова.

У 1990 р. відкрила власну фірму з виробництва документальних фільмів і 12 років нею успішно керувала. Коли ж відмовилася платити черговий внесок міліцейській мафії за непотрібну їй «кришу», вступила з нею в боротьбу і перемогла.

Була першою жінкою-підприємцем в Україні, яка відмовилася від міліцейської «криші» і домоглася порушення кримінальної справи відносно посадових осіб міліції, які займалися рекетом підприємств. Боротьба тривала три роки, з побиттям, погонями і іншими елементами детективу. Історія перемоги Вікторії була висвітлена в центральних газетах і на ТБ. А вона написала про це книгу. В результаті цих публікацій Кабмін України ухвалив Постанову про заборону арешту рахунків підприємств до порушення кримінальної справи, що призвело до демократизації становлення середнього бізнесу в Україні.

Після цього з теми кіно в журналістиці перейшла на правозахисні і політичні теми.

Протягом трьох років вела боротьбу за збереження Одеської кіностудії художніх фільмів. Завдяки її численним статтям в пресі на тему «приватизації» Одеської кіностудії, а також інтенсивному листуванню з владою, вдалося затягнути процес акціонування студії з періоду Кучми до періоду Ющенка, що дало можливість зберегти її офіційний статус.

Кінцевим підсумком цієї боротьби стало прийняття Верховною Радою Закону про збереження за Одеською кіностудією статусу фільмотворчого підприємства. Кіностудія в Одесі була збережена.

З 2002 року веде в газеті «Контраст» (Київ), відділ культури і мистецтва. Постійно висвітлює театральні та кінофестивалі в Україні, Росії і Грузії. Її рецензії на кіно- і театральні постановки відрізняються глибиною аналізу, тонким розумінням театральної і кіноспецифіки, скрупульозним дослідженням творчості драматургів і режисерів для кожного спектаклю.

У листопаді-грудні 2004 року наодинці здійснила поїздку по гарячих точках Донецької області з агітацією за «помаранчеву владу». Закінчила поїздку участю у виборчій комісії в місті Торезі. За активну участь у «Майдані-2004» нагороджена штабом Помаранчевої революції Почесним знаком «Гвардія революції» (№ 4279).

Творчість

Працювати в кіно почала змалку — знялася в дитячому фільмі «Чорна чайка» в одній з головних ролей, і тоді ж прочитала на Ленінградському обласному радіо своє оповідання — фантастику «Стрибнути на Місяці».

Автор кількох сотень публікацій про кіно і театр, надрукованих в різних спеціалізованих та загальних виданнях. Автор трьох п'єс, дві з яких йшли в її власній постановці в пересувному дитячому театрі, а третя в Одеському театрі юного глядача.

Займалася перекладами поезії Федеріко Гарсіа Лорки.

У 2005 році поставила 40-хвилинний документальний фільм «Прощання з Михайлом Кацем», а потім, 40-хвилинний документальний фільм «Від порту до порту», присвячений темі культурного співробітництва України і Туреччини, який три роки демонструвався в Стамбулі на усіх виставках і презентаціях.

Авторка трьох дитячих п'єс, які йшли в Одесі, кінороману «Історія одного дому та його мешканців», двох детективів — «Знайшов ти його, Діоген?» і «Скільки я повинна заплатити за те, щоби сісти у тюрму» і близько п'ятдесяти новел.

Документальний фільм Вікторії "Одеса. Листопад 2004 " і газетний репортаж «Донецьк, Донбас, ми любимо вас!» з гарячих точок Донецької області, надрукований, крім українських газет, ще в США і Австралії, узяті до Музею Києво-Могилянської академії як виставковий матеріал.

В американську газету «To the point» прийшли численні відгуки на репортаж «Донецьк, Донбас …» і подяка Вікторії Колтуновій від української діаспори штату Каліфорнія «… за сприяння побудові в США шляхетного, романтичного образу України».

Друкувалася в багатьох виданнях України, Росії, Канади, Ізраїлю та США.

Журналістська і громадська діяльність

Крім того, що Вікторія Колтунова пише статті на правозахисну тематику, після виходу матеріалу в світ вона веде спілкування з владою, домагаючись результатів, прийнятих по її статтям.

Так, антирейдерська стаття «Дядю Вітєчко, а ну віддай!» була надрукована в газетах: «2000», «Україна кримінальна», «Свобода істини» та ін. Публікація змусила рейдерів піти на мирні переговори з героєм статті, Деслотовим. Йому було повернуто його майно, кримінальну справу стосовно нього закрито.

У результаті виходу в світ статті «Як полковник у прапорщика квартиру стирив» і перемовин авторки з військовими інстанціями, прапорщик Алексєєв С. І., «афганець», бомжувавший по зйомних квартирах 11 років, отримав в Одесі трикімнатну квартиру на вулиці Затонського, 70.

В результаті публікації «Падіння в безодню», Кабмін прийняв рішення побудувати в Одесі притулок для бомжів.

В результаті публікації «Люди чи тварини?», вперше в Україні було порушено кримінальну справу за фактом масового вбивства собак.

В результаті публікації «Сатана там править бал» (про рейдерське захоплення будівлі Спілки театральних діячів) і півтора рокам її роботи з правоохоронними органами, розпочато розслідування по незаконному захопленню будівлі.

Після виходу в світ її журналістського розслідування «Вогнепальна викрутка як винахід прокурора Заперченко», був випущений на свободу Володимир Шпора, який просидів у в'язниці 5 років за вбивство, що скоїв інший.

Стаття «Фак одеського правосуддя», що пройшла по багатьох ресурсах в Україні та за кордоном привернула увагу польського Сейму і на свободу вийшов польський журналіст А. Орлов, який просидів в одеському СІЗО 5,5 років без провини і винесення вироку. Вперше в Україні був написаний уїдливий фейлетон на конкретних суддів, «Одеські судові хроніки», який отримав широкий резонанс.

У 2018 підтримала звернення Європейської кіноакадемії на захист ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова[1].

Статті Вікторії Колтунової часто слугували претекстами для демократичних перетворень в Україні.

Аналітичні статті В. Колтунової на соціальні та інші теми відрізняються вивіреною літературної відточеністю стилю, мови і композиції. Кожна її стаття — це досконалий публіцистичний твір.

Академік Міжнародної літературно-мистецької академії України, Член Міжнародної федерації журналістів, Національної спілки журналістів України, Національної спілки кінематографістів України, Національної Спілки театральних діячів України, Спілки письменників Росії (відділення С-Петербургу), Південно-руської спілки письменників України, Конгресу літераторів України, Міжрегіональної спілки письменників України, Міжнародного комітету захисту прав людини при ООН.

Нагороди

  • Диплом Російсько-Італійської Академії мистецтв Ферроні «За внесок у світове мистецтво»
  • Медаль Міжнародного комітету захисту прав людини «Почесна ступінь відмінності» (№ 001)
  • Почесний знак «Гвардія Помаранчевої революції» (№ 4279)
  • «Почесний знак» Національної Спілки журналістів України
  • «Почесний диплом» Міжнародної співдружності письменницьких організацій слов'янських країн «За вагомий внесок у розвиток літературного процесу і зміцнення міжнародних творчих зв'язків»
  • «Почесна грамота» і «Лист подяки» Міжнародного співтовариства письменницьких спілок слов'янських країн «За вагомий внесок в розвиток літературного процесу в Україні»
  • Почесна грамота банку «Південний» за гостроту і актуальність розробки статей на економічну тематику
  • Лауреат літературної премії ім. поета-шістдесятника Юрія Каплана
  • неодноразовий лауреат Міжнародного літературного фестивалю «Слов'янські традиції» в номінації «Мала проза» (перше і друге місця)
  • Лауреат літературної премії альманаху «Свій варіант» за кращу публікацію 2012 року
  • «Подяка» відділення Міжнародного комітету захисту прав людини в Одеській області «За активну участь у захисті прав людини»
  • «Почесний диплом» редакції Всеукраїнського кіножурналу «Єралаш в Україні» за високий професіоналізм при проведенні майстер-класів по кінокритиці в дитячому оздоровчому таборі «Артек», сезон 2013 р.
  • Гран-прі міжнародного конкурсу «Сузір'я духовності» за Книгу року-2017, кінороман «Історія одного дому та його мешканців»
  • Диплом Європейського конгресу літераторів (Чехія) за кінороман «Історія одного дому та його мешканців» 2017 р.
  • Диплом журналу "Мировое содружество" (Франція, Росія) "За выдающийся вклад в мировую литературу". 2019 р.
  • Диплом переможця конкурсу кіносценаріїв за кіносценарій фільму "Шафа", (Канада, Німеччина). 2020 р.
  • Лауреат Міжнародного конкурсу ім.де Рішельє в номінації "Бриллиантовый Дюк" за оповідання "Ромашковый ветер" та за "Значительный вклад в современную литературу". 2020р.
  • Диплом "За літературну майстерність", 1 місце в номінації "Проза" на Міжнародному літературному конкурсі "Сузір,я духовності" , Київ, 25.12.2020 р.

Джерела

  1. The European Film Academy Free Oleg Sentsov!. Архів оригіналу за 14 червня 2018. Процитовано 20 червня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.