Комбат (пісня)

«Комба́т» (рос. Комбат) — пісня на слова поета Олександра Шаганова і музику композитора Ігоря Матвієнка, написана на початку 90-х. Пісня була випущена ансамблем «Любе» в альбомі «Комбат» в 1996 році, проте записана і виконана вона була ще влітку 1995 року, першою з одинадцяти пісень альбому[1].

«Комбат»
Пісня «Любе»
з альбому «Комбат»
Випущено 1995
Записано 1995
Жанр військова пісня, рок
Тривалість 05:03
Лейбл Продюсерський центр Ігоря Матвієнко
Продюсер Матвієнко І. І.

Зміст

Микола Расторгуєв з похмурим виглядом оповідає про нелегкі будні командира батальйону, — «Батяні-комбата», — який «ніколи не ховався за спини» своїх підлеглих — 18-річних призовників. Тяжка ноша командира — щоденний ризик своїм власним життям і життям своїх солдатів, адже не приведи Господи, на війні зловити свою кулю. На війні як на війні — все серйозніше ніж у кіно. Війська відчувають безперервний брак боєприпасів і забезпечення, але відступати їм нікуди — «за ними Росія, Москва і Арбат».

Історія написання пісні

Поет Олександр Шаганов зізнався в інтерв'ю «Російської аграрної газети», що текст пісні «Батяня-комбат» пролежали у нього в письмовому столі біля двох років, і тільки потім народилася пісня, яку заспівала вся країна[2]. «Там за туманами», «Комбат» і багато інших пісень з високою темою прийшли до нього абсолютно неусвідомлено[3]. Композитор Ігор Матвієнко, який і написав музику до пісні, повідав в інтерв'ю «Московському комсомольцю», що відразу після виходу пісні «Комбат» йому прийшли поштою близько півсотні творів у подібному стилі[4].

Реліз

Соліст «Любе» Микола Расторгуєв в інтерв'ю «Вечірньої Москви» назвав точну дату запису пісні 7 травня 1995 року. Співак підтвердив що пісня була записана колективом до дня 50-річчя Великої Перемоги, просто з нагоди свята. Але, на загальне здивування музикантів, вона тут же пішла в народ і стала мегахітом. З неї ж і почався перехід групи на військову тематику[5]. Пізніше, співак розкрив в інтерв'ю Gzt.ru, що артисти не могли не відобразити чеченську кампанію, — звідси виросли і «Комбат» і пізніша «Солдат», — а сам він вважає «Комбат» мегахітом народного значення[6] і єдиною гідною піснею про війни, яка з'явилася у 90-х роках, а тому й знайшла відгук в учасників усіх війн, і афганської, і чеченської[7]. Як зазначає завідувач відділом суспільства газети «Коммерсант» Юрій Яроцький, з виходом пісні в 1995 році для «Любе» настав справжній зоряний час. Тоді, в розпал святкування 50-річчя Перемоги, і з'явилася пісня «Комбат». І вона стала не просто хітом, але мало не гімном ювілею. А з урахуванням того, що ветерани німецько-радянської війни до сучасної культури ставляться без особливого захоплення, успіх, на думку Яроцького, був безпрецедентним[8]. Продюсер Ігор Матвієнко воліє пояснювати успіх пісні в категоріях аудіо: «Звучне слово з двох складів, обидва закриті … Слово „офіцер“ не таке звучне, і мене воно навряд чи зачепило б»[9].

Рецензії та критика

Головний редактор «Музичної газети» Олег Климов, коментуючи вихід альбому «Комбат», навмисно не торкається вмісту альбому і його заголовної пісні, яку знає весь колишній СРСР, оскільки, на його думку, — це було б з його боку просто неввічливо[10]. Радіоведучий і музичний критик Борис Барабанов, у своїй рецензії на альбом «Свої», назвав пісню «Комбат» головним хітом групи «Любе»[9].

Музикант Єгор Лєтов спільно зі своїми одногрупниками з колективу «Гражданская оборона», завжди слухав пісню «Комбат» під час застіль. «„На війні, як на війні…“ — У них є оце…» — так музикант схарактеризував особливий символізм пісні, і визначив рок як метод і засіб, за які гинути не потрібно, а потрібно, за словами Лєтова — за ідею і за Батьківщину…[11].

Кліп

Як повідомляло популярне видання «Музична правда», основні знімальні роботи над кліпом на пісню «Комбат» велися в Анапі, недалеко від місця дислокації одного з великих російських десантних з'єднань. У перший раз знімальна група (режисер Степан Михалков, оператор Сергій Козлов) зняла епізоди із зображенням бойових дій в серпні 1996, а у вересні того ж року автори знову відправилися до десантників. Замість зайнятого роботою над художнім фільмом Сергія Козлова, найбільш ймовірними кандидатами на операторську роботу при зйомках «Комбата» були Максим Осадчий і Владислав Опельянц[12]. У підсумку кліп на екрани не вийшов.

Цікаві факти

Заступник головного редактора журналу «Коммерсант Власть» Вероніка Куцилло в опитуванні, проведеному журналістами про авіа-інциденти, повідала про історії, яка трапилася в розпал президентської кампанії 1996. Тоді Борис Єльцин любив виступати перед народом прямо на вулицях. Щоб його чули не тільки перші ряди, служба безпеки Президента возила з собою величезні колонки позамежної потужності. І ось одного разу, на зворотному шляху з одного російського міста, розслабленим співробітникам служби безпеки спала на думку оригінальна ідея — підключити до президентських колонок магнітофон. Підключили. І з потужністю близько ста децибелів у літаку під час польоту почули: «Комбат, батяня, батяня, комбат! За нами Росія, Москва і Арбат!» Співробітники служби безпеки Президента хором підхопили: «Вогонь, батарея, вогонь, батальйон!» — І відбивали ритм ногами. Літак розгойдувався в такт. Стюардеси авіакомпанії «Росія» бігали по проходу з абсолютно білими обличчями і намагалися вмовити шанувальників «Любе» хоча б зменшити звук, але їх, із зрозумілих причин, ніхто не чув. Так і летіли. Чому літак не впав, — міркує Куцилло, — невідомо досі — мабуть, врятувала майстерність льотчиків[13].

Іншу примітну історію повідав представник NASA Карлос Фонтано в 2000 році. Кожен ранок на борту Міжнародної космічної станції починався з пісні, яка за вибором самого екіпажу вибиралася як «будильник» для космонавтів. Щодня, команда у складі п'ятьох американських астронавтів і двох російських космонавтів, починали свій орбітальний робочий день під нову пісню. Заявки при цьому від кожного члена екіпажу приймалися в порядку загальної черги в Центрі управління польотами. На прохання росіянина Бориса Морукова на космічній станції звучала «Комбат»[14].

Джерела

  1. «Любэ» хочет в Америку // «Музыкальная правда» : газета. М. : Издательский Дім «Новий Погляд», 1995. № 26.
  2. Іванова Н. Батяня комбата // «Російська аграрна газета» : газета. М. : Информационно-издательский концерн «Российская газета», 2003. № 30.
  3. Карпенко Е. «У меня тараканов нет» // «Вечірня Москва» : газета. М. : Концерн «Вечірня Москва», 2007. № 46 (24580).
  4. Ігор Матвієнко: «Я был женат раза четыре…» // «МК-Бульвар» : газета. М. : Издательский дім «Московський комсомолець», 2009. № 643. ISSN 1682-6930.
  5. Левкович Є. Микола Расторгуєв: "Я счаслив, когда под наши песни пьют водку“ // «Вечерняя Москва » : газета. М. : Концерн «Вечірня Москва», 2004. № 65 (23863).
  6. Овчинников І. (2004). „У нас є мегахіти загальнонародного значення ". Інтерв'ю. Gzt.ru.
  7. Полупанов В. Як Расторгуєв трохи з Шевчуком НЕ подрался // Аргументы и факты : газета. М. : ЗАТ «Аргументи і факти», 1999. № 1. ISSN 0204-0476.
  8. Яроцький Ю. Группа убойной силы // «Коммерсантъ» : газета. М. : Издательский дом «Коммерсант», 2000. № 79 (1964).
  9. Барабанов Б. Лирика твердых убеждений // «Коммерсантъ» : газета. М. : Издательский дом «Коммерсант», 2009. № 8 (104).
  10. Олег Климов. Любе. Комбат // Музыкальная газета : щотижнева газета. Мн. : Видавничий дім «Нестор», 1997. № 24.
  11. Олег Климов. Гражданская оборона. Явление товарища Егора в стране большевиков // Музыкальная газета : щотижнева газета. Мн. : Видавничий дім «Нестор», 1997. № 18.
  12. «Комбат»" воює "в Анапі // «Музыкальная правда» : газета. М. : Издательский Дім «Новий Погляд», 1996. № 41.
  13. Куцилло В. І. Комбат, батяня, батяня, комбат… // «Коммерсантъ Власть» : журнал. М., 2001. № 30 (432).
  14. Російсько-американський екіпаж Atlantis прокидається під пісні «Любе». Новости. NEWSru. 14 вересня 2000. Архів оригіналу за 18 травня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.