Корнетит

Корнетит (англ. cornetite) — рідкісний мінерал, безводний фосфат міді з гідроксилом складу Cu3PO4(OH)3. Сингонія ромбічна, ромбо-діпірамідальний вид симетрії. Названий по імені бельгійський геолога Жюля Корне (1865—1929). Вигляд кристалів короткопризматичний до ізометричного. Короткопризматичні кристали, сплощені по (001) і часто розщеплені, мілкопірамідально-кристалічні кірки, кірки дрібних кристалів, радіально-променисті розетки кристалів, тонкі плівки і нальоти. Корнетит є вторинним гіпергенним мінералом, зустрічається в зонах окислення родовищ міді. Зустрічається на родовищах міді в Австралії, Замбії, Зімбабве, Конго, Мексиці, США, Чилі. Рідкісний колекційний мінерал.

Корнетит
радіально-променисті розетки корнетиту, L'Etoile Congo Mine, Заїр
Загальні відомості
Статус IMA чинний (успадкований, G)[1]
Абревіатура Cne[2]
Хімічна формула Cu3(PO4)(OH)3
Клас мінералу фосфати
Nickel-Strunz 10 8.BE.15
Dana 8 41.3.2.1
Генезис гіпергенний (зона окислення гідротермальних мідних родовищ)
Ідентифікація
Колір яскраво-синій, зеленкувато-синій
Сингонія Ромбічна
Спайність Відсутня
Злам Нерівний
Твердість 4.5
Блиск скляний
Прозорість прозорий, просвічуючий
Колір риси синій
Густина 4.1
Розчинність Розчинний у холодній соляній кислоті
Оптичні властивості кристалів
Показник заломлення nα = 1.765, nβ = 1.810, nγ = 1.820
Подвійне променезаломлення δ = 0.055
Інші характеристики
Названо на честь Жюль Корнеd
 Корнетит у Вікісховищі

Назва

Названий корнетит на честь бельгійського геолога Жюля Корне, який описав цей мінерал в 1916 році.[3] Корнетит — мінерал маловідомий, але для любого геолога це справжня коштовність. Скромний розмір його кристалів (зазвичай не більше ніж три міліметри) компенсується глибоким синім або зеленувато-синім кольором, за рахунок якого корнетит виглядає дуже ефектно. Особливо цікаві радіально-променисті агрегати корнетиту, які ростуть на стінках тріщин у вміщуючих породах. Подібні форми виділень типові саме для корнетиту і не зустрічаються у азурита (Cu3(CO3)2(OH)2), з яким корнетит нерідко плутають через синій колір.

Зразок з легендарної шахти «Зірка Конго»
Корнетит приблизно в 200-кратному збільшенні

З історії відкриття

Спочатку геологи, які розвідали мідні родовища на території колишньої бельгійської колонії, яка згодом стала Демократичною Республікою Конго, вважали корнетит низькоякісним азуритом. Уважно вивчивши морфологію кристалів і агрегатів цього мінералу, досвідчений дослідник Жюль Корне припустив, що мова йде про новий мінерал. Його припущення підтвердилось, коли декілька взірців було відправлено в музей Вищої гірської школи в Парижі. Найкращі взірці корнетиту залягають в тих ділянках мідних родовищ, які не представляють великого інтересу з промислової точки зору і тому не розробляються. Недивно, що корнетит продовжує залишатись рідкістю. Корнетит належить насамперед до мінералів, що представляють інтерес насамперед для колекціонерів. В асоціації з корнетитом зустрічається кобальтовий мінерал — гетерогеніт (CoO(OH)). В хімічному складі корнетиту інколи відмічається домішок кобальту.

Жюль Корне: учений і дослідник

Видатний геолог Жюль Корне

Про існування значних запасів міді в надрах Центральної Африки було відомо уже на початку XIX століття: ці родовища експлуатувались арабськими підприємцями. Але масштабна розробка мідних руд розпочалась тільки з появою тут бельгійського геолога Жюля Корне (1865—1929), який знаходився в експедиції в Катанзі в період з 1891 по 1892 рік. За багатство надр Корне прозвав Катангу «геологічним чудом». Він поклав початок створенню перших гірничодобувних компаній в цих місцях і став управляючим Гірського союзу Верхньої Катанги. Він же і почав дослідження геології і фізичної географії колишнього Бельгійського Конго і практично усієї Центральної Африки.

Родовища Міді

Панорамні фотографії мідного рудника Bingham Canyon в Солт-Лейк-Сіті, штат Юта
Кар'єр закритої шахти міді, Болгарія

Знаходять корнетит в зоні окислення гідротермальних мідних родовищ, де він розвивається як вторинний мінерал. Джерелом міді для утворення корнетиту слугують мінерали мідних руд. В асоціації з корнетитом зустрічається самородна мідь, брошантит (Cu4(SO4)(OH)6), малахіт (Cu2(CO3)(OH)2). Попадаються і більш рідкі мінерали міді, наприклад такі, як атакаміт (Cu2Cl(OH)3), і лібетеніт (Cu2(PO4)(OH)). Основні родовища корнетиту знаходяться в Демократичній Республіці Конго, Замбії (провінція Коппербельт) і США (Єрингтон, Невада). Окрім того, корнетит добувають в Австралії, Чилі, Німеччині та Іспанії. Легендарна шахта «Летуаль де Конго» («Зірка Конго»), де був відкритий корнетит, знаходиться в провінції Катанга на південному-сході Демократичної Республіки Конго. За свою історію, ця країна неодноразово міняла назву, що нерідко призводить до плутанини. Демократична Республіка Конго спочатку називалась Бельгійським Конго, оскільки була бельгійською колонією. З 1971 по 1997 рік країна називалась Заіром.

Див. також

Примітки

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А  К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Лазаренко Є. К., Винар О. М. Корнетит // Мінералогічний словник. К. : Наукова думка, 1975. — 774 с.
  • Корнетит // Мінералого-петрографічний словник / Укл. : Білецький В. С., Суярко В. Г., Іщенко Л. В. Х. : НТУ «ХПІ», 2018. — Т. 1. Мінералогічний словник. — 444 с. — ISBN 978-617-7565-14-6.
  • Минералы Украины: краткий справочник. Н. П. Щербак, В. И. Павлишин, А. Л. Литвин и др. — К.: Наук. думка, 1990.
  • О. Матковський, В. Павлишин. Стан і перспективи розвитку регіонально-мінералогічних досліджень в Україні. — Львів: Вид-во ЛДУ, 1998.
  • Павлишин В. І. та ін. Генезис мінералів. — К.: ВПЦ «Київський університет», 2003.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.