Корнієнко Василь Онисимович

Васи́ль Они́симович Корнієнко (нар. 22 квітня 1867, с. Мануйлівка, Новомосковський повіт, Катеринославська губернія, Російська імперія (нині Мануйлівка — у складі лівобережної частини м. Дніпро) пом. 11 грудня 1904) Одеса — український живописець і графік, дитячий письменник.

Василь Корнієнко
Народження 22 квітня 1867(1867-04-22)
с. Мануйлівка
Смерть 11 грудня 1904(1904-12-11) (37 років)
  Одеса
(злоякісна пухлина)
Поховання Перший Християнський цвинтар (Одеса)
Країна Російська імперія
Навчання Петербурзька академія мистецтв
Діяльність художник
Вчитель Окулов Петро Тимофійович

Життєпис

Батько був чоботарем, мама вирощувала квіти на продаж, сім'я була безземельною. З шести дітей Василь був п'ятим. Навчався у сільській школі, змалечку почав малювати.

1882 року вступив до Першого Катеринославського реального училища, його вчителем був художник Окулов Петро Тимофійович. 1885 року в училищі відбулася його перша виставка. Художником зацікавився тодішній катеринославський віце-губернатор барон Володимир Платонович Рокасовський (1851—1911) і запропонував земству матеріально підтримати в навчанні талановитого селянського хлопця. У 1887 році Корнієнко отримує виклик до Севастополя — до тамтешньої приватної малярської школи Макухіної. Проте провчився лише один рік — за браком коштів. У 1888 — вільний слухач Санкт-Петербурзької академії мистецтв, губерніальне земство виділило стипендію на навчання.[1] Закінчив 1894  зі званням «некласний художник». Вже в часі навчання у Петербурзі його мучив кісткоїд великої гомілки.

«Характерник»

1902 року брав участь у Катеринославській художній виставці, де особливу увагу відвідувачів привернула робота митця «У коршмі».[1] На початку ХХ ст. українська громада Одеси запропонувала О. Корнієнкові створити серію ілюстрацій до «Енеїди» Івана Котляревського. Митець почав роботу, але не завершив через хворобу: створив тільки 10 рисунків, які згодом увійшли до альманаха «На вічну пам'ять Котляревському».[1]

Помер в Одесі у віці 37 років від саркоми після двох важких операцій. Похований у Мануйлівці, могила не збереглася. За іншими даними похований на Першому Християнському цвинтарі.[2] 1937 року комуністичною владою цвинтар зруйновано. На його місці відкрито «Парк Ілліча» з розважальними атракціонами, а частину передали місцевому зоопарку. Нині достеменно відомо лише про деякі перепоховання зі Старого цвинтаря, а дані про перепоховання Корнієнка відсутні.[3]

Творчість

1909 року роботи О. Корнієнка виставляли на виставці пам'яті Юлійса Федерса.

Його твори:

  • «Біля корчми»,
  • «В'їзд Богдана Хмельницького до Києва»,
  • «Втеча трьох братів з Азова»,
  • «Козак Голота і татарин»,
  • «Перед поєдинком»,
  • «Повернувся»,
  • «Характерник»,
  • «Чари»,
  • «Тарас Шевченко»,
  • ілюстрації до «Енеїди» І.Котляревського: «Еней», «Юнона в дорозі до Еола», «Еол», «Нептун на ракові», «Дідона і троянці», «Дідона і Еней», «Сивіла та Еней», «Вулиця до пекла», «Перевізник», «Гарон», «Низ», «Евріал і латинці», «Еней перед поєдинком» (ювілейне видання 1903—1904 років).

Здійснив малюнок обкладинки і заставки до поетичної збірки «Дозвілля» Миколи Кузьменка (1899, Катеринослав), роботи Адріана Кащенка — «Неволя бусурманська в українській народній поезії» — вийшла друком 1916, «Оповідання про Славне Військо Запорозьке Низове» — 1917.

Окремі жанрові картини та малюнки Василя Корнієнка на теми українських народних дум видавали у форматі листівкок. Зокрема, відомі листівки Мануйлівського товариства «Просвіта».

Також В. Корнієнко писав поезії, видані вже по його смерті.

Василь Корнієнко — дитячий письменник, автор казки для дітей «Запорожський скарб», вперше виданої 1918 у Катеринославі з передмовою Пилипа Щукина, написаною 8 травня 1918, та 10 малюнками І. Стеценка (здогадно першим ілюстратором став Іван Кіндратович Стеценко, брат художника Василя Стеценка та учень художника-просвітянина Миколи Погрібняка — усі троє родом з с. Козацького на Черкащині, поблизу Шевченкової батьківщини).

Казка В. Корнієнка мала великий видавничий успіх, співмірний з успіхом творів для юнацтва А. Кащенка.

Казку передрукувано на еміграції Євгеном Вировим в «Українському видавництві в Катеринославі» (Відень-Катеринослав). Твір Корнієнка включено Антоном Крушельницьким до хрестоматії «Вибір з українського народного письменства» (т. 1, Львів, 1922), потім до «Ілюстрованого календаря канадийського українства» (1923). Казка Корнієнка регулярно перевидавлався українцями в еміграції (видання 1958, 1982 тощо).

У незалежній Україні казка В. Корнієнка передруковується в збірниках української літературної казки.

Біографічну повість про художника і письменника «Василь Корнієнко» (К., Молодь", 1979) написав січеславський письменник Володимир Заремба.

Примітки

  1. Некрольоґ // Лїтературно-Науковий Вістник, — т. 29, — кн. 2. — Львів 1905, — С. 152.
  2. Храм Всех Святых. Список захороненных людей.. Сайт Церкви Всіх Святих Одеської єпархії УПЦ (МП) (рос.). Архів оригіналу за 30 липня 2013. Процитовано 15 квітня 2011.
  3. Шевчук А. Спасти мемориал — защитить честь города // Газета «Вечерняя Одесса».  2010. Вип. 118—119 (9249—9250) (14 серпня). Архівовано з джерела 30 травня 2016. (рос.)

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.