Коростенко-Вижнє

Коростенко-Вижнє, іноді Коростенко Вижнє[2] (пол. Krościenko Wyżne) — село в Польщі, у гміні Коростенко-Вижнє Коросненського повіту Підкарпатського воєводства. Центр гміни. Населення 5426 осіб (2011[1]).

Село
Коростенко-Вижнє
пол. Krościenko Wyżne
Маєток у Коростенку Вижньому

Координати 49°40′ пн. ш. 21°49′ сх. д.

Країна  Польща
Воєводство Підкарпатське воєводство
Повіт Коросненський повіт
Гміна Коростенко-Вижнє
Висота центру 263 м
Населення 5426 осіб (2011[1])
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Телефонний код (+48) 13
Поштовий індекс 38-422
Автомобільний код RKR
SIMC 0355080
GeoNames 767479
Коростенко-Вижнє
Коростенко-Вижнє (Польща)
Коростенко-Вижнє
Коростенко-Вижнє (Підкарпатське воєводство)

Розташування

Село розмістилося на південно-східній окраїні головного повітового міста Коросна. З ним Коростенко-Вижнє пов'язане двома дорогами. Ще один автомобільний шлях із села веде до сусіднього центру гміни — села Корчина.

Головними вулицями села є Північна і Південна. Вони зв'язують Коростенко Вижнє з великою трасою Е371 й іншим селом гміни Пустинами. Посередині села, між головними вулицями, тече річка Віслок, яка ділить населений пункт навпіл.

На півдні Коростенка Вижного є дві зелені зони — парк Лісна Дубина і Мала Дубина.

Історія

Приблизно 1350 року населений пункт на цьому місці вже існував, а тоді якраз одержав магдебурзьке право. Його надав польський король Казимир III. У селі тоді мешкали переселенці-саксонці глухонімці. Вони заснували тут католицьку парафію святого Мартина і вже 1371 року вона мала власний дерев'яний костел (письмова згадка про нього датована 1383 роком). Проіснував він до XVII століття.

Населений пункт у ті часи називався Кроскен (лат. Crosken) та входив до королівщини.

У червні 1624 року село було спалене татарами. Серед іншого згоріли й документи.

З-поміж власників Кросьценка Вижнього були відомі польські династії Боболів (Ян Бобол, Якуб Бобол), Мнішків, а з 1765-го — Яблоновських[кого?]. Після першого поділу Польщі село відійшло до Австрійської імперії.

1 травня 1789 року Кросьценко Вижне було продане княжній Катерині Оссолінській та її чоловікові Міхалу Яблоновському. Після них село успадкував син Юзеф Яблоновський.

У маєтку Яблоновських в Коростенку Вижньому відбулося святкування весілля Александера Фредро зі Зофією зі Скарбеків. Ініціатором гулянки у цьому місці виступила Цецилія Яблоновська, сестра нареченого.

Згодом у тому ж маєтку, який вже належав Леонові Яблоновському, бували такі видатні особистості Польщі як Вінсент Поль, Северин Гощинський, Людвік Яблоновський, а також згадана Сесилія Яблоновська, яка була улюбленицею тутешніх селян і хоч померла у Львові, була похована в селі у крипті біля старого костелу.

Тітка Леона Яблоновського Емілія, яка успадкувала маєток, вийшла заміж за Францішка Ксаверія Скшинського. Відтоді Коростенко Вижнє стало належати новій династії. Останніми власниками маєтку в селі були Орпішевські.

Під час Галицького повстання 1846 року селяни знищили маєток у Кросьценку Вижньому польського повстанця Миколая Новосельського, де тоді проживав з родиною відомий художник Мацей Стенчинський.

До 1911 року над берегом Віслока у селі стояв давній дерев'яний костел. Проте його розібрали заради будівництва нового неоготичного, вже мурованого храму. Його освятив 1912 року перемишльський єпископ Йосиф Себастьян Пельчар. Розпис костелу проектував і виконував Ян Генрик Розен 1936 року, а вітражі проектував Стефан Матейко.

Після проголошення незалежності Польщі село увійшло до Львівського воєводства у кросненський повіт.

У часи Другої світової війни в селі був інспекторат Армії Крайової. Наприкінці війни у селі відбулися бої, де полягли повстанці. Керівників відділів АК було поховано на цвинтарі у Кросно.

Після війни село входило до гміни Корчина, але з 1994-го стало центром окремої гміни.

Також 1985 року з парафії Коростенка Вижнього виділилась окрема парафія в Іскрині, а з 1998-го — і в Пустинах.

Демографія

Демографічна структура станом на 31 березня 2011 року[1][3]:

Загалом Допрацездатний
вік
Працездатний
вік
Постпрацездатний
вік
Чоловіки 2669 650 1778 241
Жінки 2757 612 1600 545
Разом 5426 1262 3378 786

Див. також

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.