Костел Пресвятої Трійці (Ружани)

Костел Пресвятої Трійці (біл. Касьцё́л Найсьвяце́йшай Тро́йцы) — католицький храм у Ружанах Пінської єпархії, збудований на початку XVII століття за підтримки Лева Сапеги.

Костел Пресвятої Трійці
Названо на честь Трійця
Засновник Лев Іванович Сапега
Держава  Білорусь
Адміністративна одиниця Ружани
Дієцезія Пінська дієцезія
Чернечий орден Домініканці
Дата створення твору 1617
Архітектурний стиль класицизм
Статус спадщини Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь
 Костел Пресвятої Трійці у Вікісховищі

Історія

У 1596 році Лев Сапега разом з дружиною Олександрою з Тишкевичів заснував у Ружанах дерев'яну церкву на честь Святої Трійці. У 1615–1617 роках церква була перебудована на кам'яну, потім неодноразово реконструювалася та ремонтувалася. У 1768 і 1787 роках до церкви були добудовані дві каплиці: святого Хреста та святої Варвари. У 1780-х храм був перебудований за проектом запрошеного з Саксонії архітектора Яна Самуеля Бекера, набувши рис «барокового класицизму». У 1850 і 1891 роках проводилися ремонти. У радянські часи церковне служіння у храмі не припинялося.

Архітектура

Однонефовий храм з напівкруглою апсидою і чотириярусною вежею при вході. Нижній ярус вежі — восьмикутник з чвертями, решта восьмигранні, тонші догори, покриті крутим шатром. Яруси розділені профільованими карнизами, декоровані плоскими нішами і наскрізними арковими прорізами.

Масивна сцена нефу знадвору зміцнена контрфорсам, а по боках нефу знаходяться каплиці. Нев перекритий циліндричним склепінням з розпалубками, каплиці і сакристії хрестовими склепіннями, апсида — конховими з підпружними арками.

Над входом у середину храму розміщені хори. В апсиді головний вівтар, на якому яскраво виражене зображення Святої Трійці. Вівтарна картина, оформлена чотириколіним архітектурним портом зі штучного мармуру, зображує Христове Розп'яття, над ним Всевидяче око Бога-Батька, у кінці апсиди — фрескове зображення Святого Духа у вигляді голуба. Розкраплений променевий франтон прикрашають скульптури ангелів і герб Сапегів. З обох сторін від підступів — дерев'яні поліхромні зображення апостолів Петра і Павла.

Інтер'єр храму багато прикрашений архітектурною пластикою, скульптурою і живописом. Склепіння прикрашенні сюжетними та декоративними композиціями на євангельські теми. Пресвітер від нефа відділяють ковані ґрати, привезені з колишнього костелу в Юдиновичах. Крім вигинів, волютів і квітів, її композиція містить також монограму фундатора костелу Льва Сапеги.

Література

  • Архітэктура Беларусі: Энцыклапедычны даведнік. — Мінск: Беларус. энцыкл., 1993.— 620 с.: іл. ISBN 5-85700-078-5.
  • Zbigniew Hauser. Nowy ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi. — Warszawa: 2005. — ISBN 83-87654-25-6
  • Michał Marczak. Przewodnik po Polesiu. — Brześć nad Bugiem (reprint: Lublin): reprint: Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza, 1935 (reprint: 2008).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.