Шпала

Шпа́ли (від нім. Spale чи нід. spalk — «підпірка»; через російське посередництво)[1] — опора для рейок. Бувають дерев'яні, залізобетонні й металеві.

Дерев'яні шпали
Кріплення рейок до шпал
Залізобетонні шпали

Загальний опис

Шпали передають тиск рейок на баластний шар, зв'язують обидві нитки колії і перешкоджають переміщенню ниток як в поздовжньому, так і в поперечному напрямках, тим самим забезпечуючи постійну ширину колії.

Дерев'яні шпали, виготовлені із ялини, сосни, кедра, смереки і модрини, міцні і пружні, не розколюються і мають добрий зв'язок з баластом. Щоб збільшити строк служби шпал приблизно в З … 4 рази їх просочують антисептиками (розчин фтористого натрію або хлористого цинку, креозотом).

Залізобетонні шпали призначені для постійних колій, які служать довгий час. Вони забезпечують необхідну стійкість рейок при інтенсивному русі, але мають високу вартість і, також, значні жорсткість і крихкість, яка усувається, застосуванняи попередньо напруженої арматури і пластичних підкладок. Бетон використовують марки міцності від В40 (М500 і вище, морозостійкості не менше F200[2].

Металеві шпали (із сталі спеціального профілю) використовують на тимчасових і переносних коліях, тому що вони підвищують жорсткість колії (це негативно відбивається на ходових частинах рухомого складу), легко піддаються корозії і при піддуванні ґрунту деформуються.

Див. також

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У  Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  2. Шпали залізобетонні: технічні характеристики. Процитовано 27 лютого 2019.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.