Котяче око
Око котяче (рос. глаз кошачий, англ. cat’s eye, нім. Katzenauge n) — мінерал:
- 1) Зеленуватий кварц з шовковистим полиском від включень азбесту.
- 2) Коштовна відміна хризоберилу зеленуватого та жовтуватого кольору з гарним хвилястим відливом, зумовленим наявністю орієнтованих ниткоподібних включень або паралельно орієнтованих порожніх каналів.
Визначення
В даний час термін вживається відносно різних декоративно-самоцвітних каменів, у яких відмічається переміщення переливання світлової смуги при повороті каменю. Цей оптичний ефект (переливання) найкраще спостерігається в полірованих кабошонах, але часто помітний ще на необробленому сколі або зрізі каменю при його повороті. Найбільш яскраво він виражений у хризоберилі. Такі мінерали, як кварц із включеннями волокнистих мінералів, турмалін c системою мікроскопічних взаємопаралельних внутрішніх каналів-пустот, орієнтованих уздовж основної осі, скаполіт, фіброліт (волокнистий силіманіт), паралельно-волокнисті сорти нефриту і діопсид також мають «ефект котячого ока». Якщо термін «котяче око» вживається без вказівки мінералу, то він відноситься до хризоберилу.У хризоберилу цей ефект обумовлений відбиттям світла від мікроскопічних порожнистих каналів, або від включень, орієнтованих паралельно одній з кристалографічних осей. А в таких каменів, як «соколине око» і продуктів його звітрювання - «биче око» і «тигрове око» переливчатість обумовлена паралельно тонковолокнистою структурою агрегатів.
Окремі різновиди
Розрізняють:
- О.к. енстатитове (енстатит з грою кольорів),
- О.к. західне (зайва назва в знач. 1, О.к. індійське (зайва назва в знач. 2),
- О.к. каліфорнійське (щільний волокнистий серпентин з ясними смугами),
- О.к. кварцове (сіро-зелений кварц з мерехтливим відливом),
- О.к. олександритове (суміш олександриту з кварцом),
- О.к. опалове (опал з включеннями волокнистого крокідоліту),
- О.к. рубінове (опалесціюючий рубін),
- О.к. сапфірове (сапфір з грою кольорів),
- О.к. східне (те ж саме, що й О.к. хризоберилове),
- О.к. топазове (жовта відміна топазу з опалесценцією),
- О.к. турмалінове (відміна турмаліну з опалесценцією),
- О.к. угорське (О.к. зеленого кольору з родов. Фіхтельґебірґе, Баварія, ФРН),
- О.к. хризоберилове (хризоберил зеленуватого кольору з яскравим полиском, знайдений на о.Шрі-Ланка),
- О.к. цейлонське (хризоберил з опалесценцією).
Мінерал в Україні
В Україні (Приазов'я) в 2000 р. відкрито О.к. нефелінове. Колір — чорний з бурими плямами, в тонких пластинках (1-2 мм) темно-зелений. Блиск жирний. Легка іризація в площині, яка збігається з віссю шостого порядку. Просвічує в пластинах до 3 мм. Показники заломлення: Ne = 1,542; No = 1,533. Густина 2,61. Твердість 5,5. Спайність: за {1010}, {0001} досконала. Форма огранки: кабошон, сферичні поверхні. Ефект ока обумовлений орієнтуванням включень егірину паралельно довгій осі кабошона.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Лазаренко Є. К., Винар О. М. Мінералогічний словник, К.: Наукова думка. — 1975. — 774 с.