Краб мармуровий

Краб мармуровий (Pachygrapsus marmoratus) — краб родини Grapsidae. Єдиний вид роду у фауні України.

?
Краб мармуровий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Краби (Brachyura)
Sectio: Eubrachyura
Надродина: Grapsoidea
Родина: Грапсові (Grapsidae)
Рід: Pachygrapsus
Вид: Краб мармуровий
Pachygrapsus marmoratus
Fabricius, 1793
Синоніми
*Cancer marmoratus Fabricius, 1787
Посилання
Вікісховище: Pachygrapsus marmoratus
Віківиди: Pachygrapsus marmoratus
EOL: 343455
ITIS: 199983
NCBI: 135190

Розповсюдження

Поширений у східній частині Атлантичного океану від узбережжя Франції до Марокко. В Україні трапляється у Чорному морі вздовж Кримського півострова (від мису Тарханкут до Керченського півострова).

Морфологія та фізіологічні особливості

Невеликий краб, довжина до 38 мм, ширина до 43 мм. Край між очима дуже рівний. Кінцівки вкриті волосками. Забарвлення карапаксу та верхньої частини кінцівок коричнево-фіолетове або зеленувато-коричневе, з хвилястими лініями поперек карапаксу, схожими на малюнок мармуру, звідси назва тварини. Нижня частина кінцівок темна. Нижня частина карапаксу біла або жовтувата. Як і інші ракоподібні має гарну здатність до регенерації. Втрачені кінцівки відновлюються через 2 — 3 линяння[1].

Спосіб життя та розмноження

Тривалість життя 3 — 4 роки. Донна тварина, мешкає у прибережній зоні на невеликих глибинах, також може виходити на сушу. Надає перевагу кам'янистому ґрунту (живе у щілинах скель або серед каміння). Може витримувати коливання солоності від 10‰ до 30‰[2]. Живиться падлом, поліхетами, молюсками. Статевої зрілості досягає на 2 рік. Розвиток з перетворенням, планктонна личинка проходить 4 стадії зоеа та стадію мегалопу. Плодючість самиці до 87 тисяч ікринок. Розмноження при температурі води не нижче 17°С, зазвичай у липні — серпні. Інкубаційний період яєць приблизно 25 діб.

Значення

Вид занесений до Червоної книги України, чисельність скорочується внаслідок забруднення прибережних вод. Охороняється в природних заповідниках Мис Мартьян та Карадазькому[3].

Посилання

Примітки

  1. Будова
  2. Умови життя. Архів оригіналу за 6 березня 2009. Процитовано 16 січня 2010.
  3. Охорона. Архів оригіналу за 20 лютого 2009. Процитовано 16 січня 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.