Крандієвська Надія Василівна

Наді́я Васи́лівна Крандіє́вська (рос. Надежда Васильевна Крандиевская; 13 (25) серпня 1891, Москва, Російська імперія (нині Росія) 1963, Москва, СРСР) — радянський скульптор.

Крандієвська Надія Василівна
рос. Надежда Васильевна Крандиевская
Народилася 25 серпня 1891(1891-08-25)
Москва, Російська імперія
Померла 1963
Москва, СРСР
Країна  СРСР
Діяльність скульпторка
Alma mater Московське училище живопису, скульптури та зодчества
Батько Vasily Krandiyevskyd
Мати Anastasiya Tarkhovad
Скульптурний портрет Максима Горького роботи Н. В. Крандієвської з колекції Мануйлівського літературно-меморіального музею Максима Горького (с. Верхня Мануйлівка)

Біографія

Народилася 13 (25) серпня 1891 у Москві в літературній сім'ї. Її мати Анастасія Романівна Тархова — була відомою на початку XX століття письменницею; батько Василь Опанасович Крандієвский — був видавцем і журналістом. Її сестра Наталія була дружиною О. М. Толстого.

У 1909 році вступила до Московського училища живопису, скульптури та зодчества, де навчалася у Сергія Волнухіна (автор пам'ятника першодрукареві Івану Федорову). У 1912 році Крандієвська поїхала до Парижу, де навчалася в «Гранд-Шом'єр» у Бурделя, одного з класиків французької скульптури. У 1914 році повернулася до Москви, де розпочала самостійну діяльність скульптора.

Мешкала на Арбаті. На початку 1930-х років разом з чоловіком і дітьми переїхала в окремий будинок у кооперативному селищі «Сокіл»[1]. У 1930-ті роки Надія Крандієвська займалася викладацькою діяльністю, а також створила серію скульптурних образів визначних політичних та громадських діячів Будьонного, Григорія Сковороди, Фурманова, Чапаєва і Дем'яна Бєдного. У 1940—1950 роках вона виконала низку скульптурних портретів відомих акторів, письменників та інших діячів культури. Зокрема, нею створений надгробний пам'ятник В. Г. Короленко в Полтаві[2]. Також в експозиції Мануйлівського літературно-меморіального музею Максима Горького у с. Верхня Мануйлівка (Полтавська область) знаходиться скульптурний портрет Максима Горького роботи Крандієвської.

Надія Крандієвська померла в 1963 році в Москві. Похована на кладовищі в місті Таруса[3].

Сім'я

  • Чоловік Файдиш Петро Петрович, архітектор. Їхні діти:
    • Файдиш-Крандієвська Наталія Петрівна (Навашина) — художниця.
    • Файдиш-Крандієвський Андрій Петрович (1920—1967) — скульптор.

Надгробок Якова Рекка

Н. В. Крандієвська створила в 1947 році для усипальниці Рекк-Третьякових на Введенському кладовищі біломармурову фігуру Христа[4]. Цей пам'ятник родичі планували встановити в 1913 році на могилі німецького купця Якова Рекка. Скульптура була замовлена в Італії, але через початок Першої світової війни, а потім Жовтневого перевороту 1917 року не дозволили доставити статую в Москву. Тільки після Другої світової війни рідні Якова Рекка — Третьякови — замовили нову скульптуру Надії Крандієвській[5]. У хрущовські часи пам'ятник був знесений, деякі його частини відкололися. Пізніше скульптура була відновлена[6]

Галерея

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.