Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка

Кремене́цька обласн́а гуманіта́рно-педагогі́чна акад́емія і́мені Тара́са Шевче́нка — заклад вищої освіти третього рівня акредитації у місті Кременець Тернопільської області.

вищий навчальний заклад
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка
КОГПА
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка (вид з гори Бони)
Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Тараса Шевченка (вид з гори Бони)
Країна  Україна
Засновано 2012
Ректор Ломакович Афанасій Миколайович
Студентів: 8 000
Докторів наук: 20
Професорів: 15
Вебсайт: kogpa.edu.ua
Адреса: вул. Ліцейна, 1, м. Кременець, 47003

Відомості про академію

Академія готує бакалаврів із вісімнадцяти, магістрів – із восьми спеціальностей, а в структурному підрозділі – педагогічному коледжі – молодших спеціалістів із п’яти спеціальностей. Діє аспірантура за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки для здобуття ступеня доктора філософії.

Академія сприяє реалізації науково-дослідних і освітніх завдань, забезпечує навчально-матеріальну базу: навчальні корпуси, науково-дослідні лабораторії, бібліотека з центром інтернет-ресурсів, сучасні навчальні кабінети і лекційні аудиторії, навчальні майстерні, читальні, виставкові, хореографічні, концертні зали, музеї,  видавничий центр, спортивний комплекс, гуртожитки, сучасна їдальня. Всі структурні підрозділи академії підключені до мережі Інтернет; функціонує програмне забезпечення ”Бібліотека“; транслюються передачі телевізійного центру; видається газета ”Замок“.[1]

Історія

Освітні традиції в Кременці були започатковані у XVII столітті братською школою та друкарнею при православному Богоявленському монастирі, що був розташований на пагорбі в центрі міста. У 1731-1743 роках коштами князів Вишневецьких та інших меценатів поряд з Богоявленським монастирем постає Кременецький єзуїтський колегіум, закритий 1773 року. Колегіум готував вчителів для єзуїтських шкіл. По єзуїтах у будівлях колегіуму діяли світські школи, з середини 70-х років XVIII ст. Кременецька підокружна академічна школа, а з 1781 року - Волинська окружна школа. У 1805 році було відкрито Вищу Волинську гімназію. 1807 року гімназії передано будівлю та територію Богоявленського монастиря. 1818 року гімназію переіменовано на Волинський ліцей, що став потужним центром польської освіти та культури на Волині. У 1833 році, після польського повстання, ліцей закрили, а матеріальну базу та викладачів перевели до Києва, де на їх основі було створено Київський університет. Від 1836 до1902 року в будівлях колишнього ліцею діяла Волинська духовна семінарія, у 1902-1920 Волинське єпархіальне жіноче училище, що готувало вчительок для початкових шкіл. У 1920 році влада Другої Речі Посполитої відновлює Кременецький ліцей як комплекс навчальних закладів, серед яких були вчительська семінарія та педагогіум (середній спеціальний навчальний заклад, який давав педагогічну освіту). 1940 року нова радянська влада засновує на базі ліцею Кременецький учительский інститут, перший у новоствореній Тернопільській області‎ заклад висшої освіти. У 1952 році інститут реорганізовано у педагогічний, а 1969 року з Кременця перебазовано до Тернополя, де на його основі згодом було створено Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. У Кременці залишилось педагогічне училище, якому 1989 року було надано ім'я Тараса Григоровича Шевченка. У 1991 році училище реорганізовано у Кременецький педагогічний коледж ім. Т. Г. Шевченка. 2002 року на базі коледжу утворено Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут імені Тараса Шевченка.

6 березня 2012 року 43-я сесія Тернопільської обласної ради п’ятого скликання прийняла рішення щодо зміни типу та перейменування Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім.Тараса Шевченка в Кременецьку обласну гуманітарно-педагогічну академію ім.Тараса Шевченка.

Факультети

Гуманітарно-технологічний факультет

Декан Курач Микола Станіславович, кандидат педагогічних наук, доцент.

Факультет об'єднує три кафедри:

 • кафедра іноземних мов та методики їх викладання (зав.кафедрою — кандидат філологічних наук, доцент Воронцова Н. Г.),
 • кафедра української філології та суспільних дисциплін (зав.кафедрою — кандидат філологічних наук, доцент Василишин О. В.),
 • кафедра теорії та методики трудового навчання та технологій (зав.кафедрою — кандидат технічних наук Бабій Н.В.).

Підготовка фахівців здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • бакалавр
 • магістр

На факультеті студенти здобувають фах вчителя англійської, німецької, польської мов, української мови та літератури, історії, трудового навчання та технології, інформатики, деревообробки.

Факультет соціально-педагогічної освіти та мистецтв

Декан Врочинська Людмила Ігорівна, кандидат педагогічних наук, доцент.

Факультет об'єднує три кафедри:

 • кафедра теорії та методики дошкільної та початкової освіти (зав.кафедрою — кандидат педагогічних наук, доцент Фасолько Т.С.),
 • кафедра педагогіки та психології (зав.кафедрою — кандидат педагогічних наук, доцент Кравець Л.М.),
 • кафедра мистецьких дисциплін та методики їх викладання (зав.кафедрою — доктор педагогічних наук, професор Дем'янчук О.Н.).

Підготовка фахівців здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • бакалавр
 • магістр

На факультеті здійснюється підготовка фахівців з дошкільної освіти, соціальної педагогіки, психології, вчителів початкових класів, музичного та образотворчого мистецтва.

Факультет фізичного виховання та біології

Декан — Бережанський Олександр Олегович, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент.

Факультет об'єднує три кафедри:

 • кафедра спортивних ігор та туризму (зав. кафедри — кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Голуб В. А.);
 • кафедра теоретико - методичних основ фізичного виховання (зав. кафедри — кандидат біологічних наук, професор Довгань О. М.);
 • кафедра біології, екології та методики їх викладання (зав. кафедри — доктор біологічних наук, професор Ільєнко М. М.).

Підготовка фахівців здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями:

 • бакалавр
 • магістр

Факультет готує вчителів фізичного виховання, тренерів, вчителів біології та екології

У структуру академії входить Кременецький педагогічний коледж.

Відомі випускники

Примітки

 1. Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім.Тараса Шевченка. www.kogpi.edu.te.ua. Процитовано 25 серпня 2021.
 2. Щербак Л. Пушкар Андрій Анатолійович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П  Я. — 708 с. ISBN 978-966-528-279-2. — С. 159.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.