Кремінне (болото)
Кремінне́ — болотний масив у Рокитнівському і Сарненському районах Рівненської області, у долині Льви та на її межиріччі зі Ствигою (басейн Прип'яті).
Опис
Є найбільшим болотним масивом в Україні[1]. Площа 35 тис. га. У рослинному покриві переважають мезо- та оліготрофні види.
У болотному масиві в 1984 році засновано заказник Сира Погоня (площа 13 635 га). Для оліготрофного урочища Сира Погоня характерний горбисто-мочажинний комплекс з пухівково-чагарничково-сфагновими ценозами і пригніченою сосною на підвищеннях та осоково-сфагновими і шейхцерієво-сфагновими угрупованнями у мочажинах. Це північний тип болота, що знаходиться на південній межі поширення.
Південно-західну частину займає болотний масив Сомине (переважно мезотрофного характеру), де виділяють декілька урочищ. Тут поширені пухнастоосоково-сфагнові угруповання. Є окремі види, занесені до Червоної книги України, — росичка проміжна, зозулинець Траунштейнера, хамарбія болотна, лікоподієлла заплавна, шолудивник королівський.
Болотні масиви Сира Погоня і Сомине у 2017 році були долучені до боліт міжнародного значення[2].
Пересічна глибина торфового покладу близько 1,5 м, максимальна — 5,6 м. Поширені поклади верхового, перехідного і низинного типів торфу, трапляються також поклади мішаного верхового типу.
Болотний масив використовують для видобування торфу (південна частина), а також як сільськогосподарські угіддя. Значна частина Кремінного — у складі Рівненського природного заповідника.
Примітки
- Маценко Г. О. Книга рекордів України. Природа навколо нас. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2000. — С. 13.
- Два болота на Рівненщині отримали статус міжнародних. http://radiotrek.rv.ua/. Радіо ТРЕК. 6 лютого 2017. Процитовано 5 вересня 2018.
Джерела
- Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001–2020. — ISBN 944-02-3354-X.