Кривчик

Кри́вчиксело в Україні, у Дунаєвецькій міській територіальній громаді Дунаєвецького району Хмельницької області. Населення становить 412 осіб.

село Кривчик
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Дунаєвецька міська громада
Основні дані
Засноване 1493
Населення 412
Площа 2,935 км²
Густота населення 207,5 осіб/км²
Поштовий індекс 32447
Телефонний код +380 3858
Географічні дані
Географічні координати 48°48′37″ пн. ш. 26°49′49″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
281 м
Водойми річка Тернава
Місцева влада
Адреса ради 32453, Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н, с.Рахнівка, вул.Шкільна,6
Карта
Кривчик
Кривчик
Мапа

 Кривчик у Вікісховищі

Історія

В 1493 році село згадується під назвою Криве. Ряд археологічних знахідок дають підстави вважати історію поселення значно давнішою. В околицях села знайдено поселення епохи пізнього палеоліту на звивистих берегах річки Тернава, а на горі Грабина збереглися рештки скіфського городища.

Станом на 1888 рік в селі діяло близько 5 водяних млинів. З архівних документів відомо що станом на 1905 рік в селі діяли: 1 православна церква, 1 єврейська молитовна школа, церковно-приходська школа, урядницький пункт, винокурня та цегельний завод. В наш час в селі можна знайти залишки старих погребів, у яких найвірогідніше зберігалася продукція винокурні.

Наприкінці XIX ст, зусиллями генерала та члена Державної Думи Михайла Георгійовича (Єгоровича) Крупецького, у селі будується палац. Двоповерхова будівля з верандами поєднує в собі стилі бароко та пізньої готики. Особливістю маєтку є чотириповерхова восьмигранна вежа з годинником. Від залишків колишнього парку, фруктового саду, оранжереї та теплиць збереглись лише невеличкий фонтан та штучне озеро. Після жовтневого перевороту спадкоємці палацу втекли закордон. Сама будівля спочатку 2 роки слугувала піонерським табором, потім будинком відпочинку на 47 місць, інтернатом для незрячих. У 1945 році після закінчення Другої світової війни в будівлі розміщувався інтернат для інвалідів війни, яким нікуди було повертатися. З 1978 р. він був реорганізований у психоневрологічний інтернат, діючий і тепер.

Пам'ятки

Товтра "Грабина"

Серед природних пам`яток села варто відмітити товтру "Грабина", що розташована на південно-західній околиці. Гора є відомим місцем серед туристів адже з неї можна насолодитися панорамними видами на все село та навколишні місця. Крім того на Грабині розташовані малі печери, які у місцевому фольклорі нерідко пов`язують з повстанською діяльністю Устима Кармалюка, хоча достовірних свідчень цього немає.

Посилання

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.