Криків

Кри́ківсело в Україні, у Чемеровецькій селищній територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. До адміністративної реформи 19 липня 2020 року село належало до Чемеровецького району[1]. Населення становить 524 осіб.

село Криків
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Чемеровецька селищна громада
Основні дані
Населення 524
Площа 1,763 км²
Густота населення 297,22 осіб/км²
Поштовий індекс 31637
Телефонний код +380 3859
Географічні дані
Географічні координати 49°01′23″ пн. ш. 26°12′39″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
252 м
Місцева влада
Адреса ради 31630, Хмельницька обл., Чемеровецький р-н, смт Чемерівці, вул. Центральна, 40
Карта
Криків
Криків
Мапа

Криків знаходиться при річці Збруч. Згадується в Списку міст у Подільському воєводстві 1453 року, як приватношляхетське містечко[2].

5 лютого 1564 р. король Сигізмунд Август дозволив власнику містечка Бабшинці, або по-іншому Криків, Мацею Добромірському запровадити два щорічних ярмарки: один на четверту неділю після Великодня, другий - на Ядвіги (15 жовтня), а також щотижневі торги кожної неділі[3].

В податковому реєстрі 1565 р. "Криків, в інший час названий Бабинці" (Krzikow alias Bapsincze) значиться як містечко. Належало Добромирським і Потоцьким із Підпилипча. Міського податку, шосу, платилося 3 гривні, був один священник, 9 ремісників та млин.[4] (с. 179).

За уявою наших далеких предків божества - баби нібито мешкали по горбах, скелястих вершинах, над річками. Звідси і старовинна назва села. Але воно було спалене татарами. За переказом сучасна назви пішла від поміщика Криковецького, який знову заселив село. В XVI столітті Криків мав титул містечка. В 1798 розпочато будівництво нової кам'яної церкви. У 1926 році за сприяння місцевого священика Павла Сецінського церква була збудована. При дорозі з Крикова до Шидловець є джерело, яке по народному віруванню має лікувальні властивості від хвороб органів зору. До 40-х років XIX століття тут була каплиця з іконою Матері Божої. Але каплиця згоріла, а ікону перенесли в Тиврів. У 1891 році жителі збудували нову каплицю біля цього джерела. За переказом біля Крикова на протилежному березі Збруча був монастир.

Природоохоронні території

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.