Криниця (Стрийський район)

Крини́ця (Krynica Szlachecka)село в Україні, у Миколаївському районі Львівської області. Населення становить 1082 особи. Орган місцевого самоврядування Криницька сільська рада.

село Криниця
Герб
центральна вулиця
центральна вулиця
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада  Миколаївський район
Рада Криницька сільська рада
Код КАТОТТГ UA46100110110018489
Облікова картка с. Криниця 
Основні дані
Засноване 1250
Населення 1082
Площа 1,8 км²
Густота населення 601,11 осіб/км²
Поштовий індекс 81643[1]
Телефонний код +380 3241
Географічні дані
Географічні координати 49°25′46″ пн. ш. 23°49′54″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
279 м
Водойми р. Нежухівка, р. Вербівка
Місцева влада
Адреса ради 81643, Львівська обл., Миколаївський р-н, с. Криниця
Карта
Криниця
Криниця
Мапа

 Криниця у Вікісховищі

Перша письмова згадка про село належить до 12 листопада 1436 року[2].

Географії

Село розташоване на дорозі Львів-Рудники-Дрогобич, за 11 км. на захід від залізничної станції Пісочна.

Історія

Криниця заснована в середині XIII століття. Легенда про заснування села походить з тих часів, коли на українські землі нападали монголо-татари. Щоб знати про їх наближення, обиралась найвища гора поблизу і там будувалась башта, з якої сторож спостерігав, чи не йдуть вороги. Така башта стояла й на Лисій Горі і жили там чудові, добрі й працьовиті люди. Але з міста Бич (Дрогобич), який вже понюхав попелу монголо-татар, через Меденичі на Лису Гору сунула орда. Люди почали втікати в ліси, у болота. Щедро прийняв їх ліс, бо був надзвичайно багатим. Але найбільшим скарбом була цілюща кришталева й смачна вода, що була ніби з самого серця лісового велетня. П'ючи цю воду, люди відчували, як сила і здоров'я вливаються в їх зморене тіло. Тоді вони почали тут вирубувати ліс і розбудовувати село, яке і дістало назву Криниця. Кажуть, що на території села є понад 20 джерел питної води.

Пам'ятки

Дерев`яна церква стоїть у центрі, на підвищенні, неподалік дороги. Найдавніші згадки про місцевий храм зустрічаються в документах 1511 р. Існуюча дерев`яна тризрубна одноверха церква, завершена пірамідальним дахом з двома заломами. Її ремонтували у 1779, 1835 рр. та відновлювали у 1855 р. В міжвоєнний період гонтове покриття замінили бляхою. Іконостас походить з кін. XVIIст. Будівля стоїть на кам`яному фундаменті, бабинець і нава з півночі та півдня мають опасання оперте на дерев`яні стовпи. До вівтаря з півночі прибудована маленька ризниця. Хоча більша половина зовнішньої поверхні церкви покрита бляхою, та нижній ярус стін - оригінальний зруб, який сьогодні часто ховають під іншим матеріалом. Двоє вхідних дверей зачинені, церква, мабуть, не діюча, адже у Криниці є два муровані храми. На північний схід від святині розташована двоярусна дзвіниця, ймовірно, сучасна церкві. Загалом, стара за віком типової форми дерев`яна церква, через своє покриття нагадує маленький залізний кораблик.

Відомі люди

  • Білинський Василь (1893-1973) - педагог, журналіст, український громадський діяч у США.

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.