Кришталевий череп

Кришталевий череп — модель людського черепа, виготовлена з цілісного шматка гірського кришталю або димчастого кварцу, котрій приписується мезоамериканське доколумбове походження.

Кришталевий череп в Британському музеї.

Знахідка

З середини XIX століття в західних виданнях почали з'являтися повідомлення про крихітні кришталеві черепи, які торговці доколумбовими старожитностями видавали за спадщину цивілізацій ацтеків, майя і ольмеків, стверджуючи при цьому, що вік черепів не менше 500 років.

У XXI столітті у світі відомо 12 черепів такого типу, виготовлених з гірського кришталю, чий виготовлювач (або виробники) невідомий. 9 з них перебувають у приватних колекціях. Решта виставлені у Вашингтонському музеї Смітсонівського інституту, Паризькому Музеї примітивного мистецтва і в Британському музеї. Експонати зображують людський череп у натуральну величину і нібито здобуті в джунглях Гватемали антикваром Еженом Бобаном, що був археологічним радником при мексиканському імператорі Максиміліані.

Виявлення фальсифікації

Згодом дослідження двох черепів Бобана, проведені науковцями з Великої Британії та США, встановили, що вони були виготовлені в XIX і XX століттях, причому досить грубим способом. Дослідники використовували прискорювачі елементарних часток і ультрафіолетовий сканер.[1] Свою роботу міжнародна група дослідників опублікувала в піку фільму «Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа», який щойно вийшов на екрани. Науковці виявили, що на поверхні британського зразка черепа є сліди від поворотного круга з абразивом (корунд і алмаз), що застосовувався в XIX столітті. Бовванець (надібок) був відрізаний інструментом сучасного типу і відшліфований обертовим диском. На «Смітсоніанському» черепові виявлені сліди карборунду і сучасних абразивних матеріалів[2]. При цьому відомо, що в доколумбовій Америці колесо не було навіть відоме. Використаний для виробів кварц виявився родом не з Америки, а з Швейцарії чи Німеччини. Таємницю виготовлення міг знати антиквар Ежен Бобан, який помер в 1909 році.

У мистецтві

Навіть незважаючи на доведеність фальшивки, багато загадок кришталевих черепів досі продовжують цікавити і простих людей, і дослідників. Тема наділених надприродними властивостями кришталевих черепів час від часу спливає в масовій культурі — наприклад, в телесеріалах «Зоряна брама» (епізод «Кришталевий череп») і «Veritas: у пошуках істини» (3 епізод), у фільмі Саймона Вінсера «Фантом» (1996), у фільмі Стівена Спілберга «Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа» (2008) і в відеоіграх Nancy Drew: Legend of the Crystal Skull, Soulbringer, Serious Sam, Return to Castle Wolfenstein і Assassin's Creed.

Див. також

Примітки

Література

  • Joe Nickell. Adventures in Paranormal Investigation. University Press of Kentucky, 2007. ISBN 0-8131-2467-0.
  • Джейн МакЛарен Уолш. Легенда о хрустальных черепах (ж-л Archaeology, май/июнь 2008)
  • Гарій Бурланський, Ростислав Фундуй. Загадки давнини. Білі плями в історії цивілізації (науково-художнє видання). Київ: Веселка. 1988. 192 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.