Гватемала

Гватема́ла, Ґватемала[1] (ісп. Guatemala), офіційно Респу́бліка Гватема́ла — країна в Центральній Америці, що межує на півночі і заході з Мексикою, на сході — з Белізом і Карибським морем; на південному сході — з Гондурасом і Сальвадором, на південному заході омивається Тихим океаном.

Республіка Гватемала
ісп. República de Guatemala

Прапор Герб
Девіз: El País de la Eterna Primavera
«Країна споконвічної весни»
Гімн: «Himno Nacional de Guatemala»
Розташування Гватемали
Столиця
(та найбільше місто)
Гватемала
14°38′ пн. ш. 90°30′ зх. д.
Офіційні мови іспанська мова
Форма правління Президентська республіка
 - ПрезидентАлехандро Джамматтеї
 - Віце-президентen:Guillermo Castillo Reyes
Незалежність  
 - від Іспанії15 вересня 1821 
Площа
 - Загалом 108 890 км² (105)
 - Внутр. води 0,4 %
Населення
 - оцінка 2018  17 263 239 (67)
 - Густота 129/км² (85)
ВВП (ПКС) 2018 р., оцінка
 - Повний $145,249 мільярдів (75)
 - На душу населення $8413 (118)
ВВП (ном.) 2018 рік, оцінка
 - Повний $79,109 мільярдів (68)
 - На душу населення $4582 (103)
ІЛР (2020) 0,663 (medium) (127)
Валюта Кетсаль (GTQ)
Часовий пояс  (UTC-6)
Коди ISO 3166 320 / GTM / GT
Домен .gt
Телефонний код +502
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Гватемала

Історія

Давні часи

Перші поселення на території сучасної Гватемали виникли у 11-му тисячолітті до нашої ери. У 3 — му тис. до н. е. поселились індіанці мая, які не мали єдиної держави. У 2-му — 9-му століттях н. е. відбувся розквіт культури мая, потім настав період занепаду.

Колоніальний період

У 1523 році почалася колонізація країни іспанцями (під проводом Педро де Альварадо). До 1525 року індіанці були підкорені. Найбільший опір іспанцям чинило плем'я кіче, яке досі залишається найбільшим індіанським племенем Гватемали. Іспанці з середини 16-го століття почали створювати плантації і видобувати золото і срібло. Однак господарське освоєння Гватемали було слабким. На експорт поставлялися практично тільки барвники — з індиго і з комах кошеніль. У 1564 у було створено генерал-капітанство Гватемала.

До 1773 року столицею було місто Антигуа-Гватемала, після руйнівного землетрусу їі перенесли до Гватемали.

19 століття

На початку XIX століття почалися війни за незалежність в іспанських колоніях Америки. 15 вересня 1821 була проголошена незалежність Гватемали. Незабаром була створена федерація країн Центральної Америки. Її першим президентом був Мануель Хосе Арсе. Він провів низку реформ, зокрема реформу освіти, увів свободу релігії; також заохочувалися іноземні інвестиції. В 1837 почалося селянське повстання. Президент не зміг його придушити і пішов у відставку. У 1838 центральноамериканська федерація розпалася. З початку 1860-х років переселенці з Німеччини почали культивувати в Гватемалі плантації кавових дерев, в результаті кава стала найважливішим експортним товаром Гватемали. В 1898 президентом став консерватор Мануель Кабрера, що надав американцям, зокрема, компанії «Юнайтед Фрут», родючі землі, на яких компанія створила великі плантації бананів, що стали другим після кави експортним товаром Гватемали.

20 століття

Компанія «Юнайтед Фрут» на початку XX століття істотно розширила гватемальський порт Пуерто-Барріос на атлантичному узбережжі країни. Згодом вона розширила порти Гватемали на тихоокеанському узбережжі. Після повалення Кабрери лібералами (1920 року) була сутичка за владу, в якій 1931-ого переміг генерал Хорхе Убіко. Він надав компанії «Юнайтед Фрут» нові землі, причому абсолютно безкоштовно, і тому користувався підтримкою США. У короткий час він став диктатором. У 1930-ті роки найбільшим після США зовнішньоторговельним партнером Гватемали стала Німеччина — третина обсягу експорту та імпорту Гватемали. Проте в грудні 1941 Гватемала була змушена слідом за США оголосити війну країнам «осі» Німеччини, Італії та Японії. У військових діях Гватемала не брала участі, лише припинила торгівлю з цими країнами.

У 1992 році Нобелівська премія миру була присвоєна індіанській активістці Рігоберто Менчу, яка виступала з відкритим осудом гватемальської диктатури. Цього ж року почалися переговори з партизанськими угрупованнями, 29 грудня 1996 року уряд президента Альваро Арсу підписав мирну угоду з партизанами, проте ні колишні військові правителі, ні партизани досі не притягнуті до відповідальності.

21 століття

Після багатьох років правління диктаторів, які не проводили виборів, і громадянських воєн у Гватемалі нарешті настав мир, проте стан охорони здоров'я та освіти украй незадовільний. 39 % дорослих жінок не вміють ні читати, ні писати. З 2004 року президентом країни був Оскар Берже з партії Великий Національний Альянс.

9 вересня 2007 року був проведений перший раунд чергових президентських виборів, перемогу в яких здобули бізнесмен Альваро Колом з лівоцентристської партії Національний Союз Надії і колишній генерал гватемальської армії Отто Перес Моліна з право-центристської Патріотичної партії. Другий раунд виборів відбувся 4 листопада 2007. Перемогу отримав Альваро Колом. 14 січня 2008 Альваро Колом офіційно вступив на посаду президента Гватемали.

Тікаль — стародавнє місто мая, розташоване у департаменті Ель-Петен
Тікаль — стародавнє місто мая, розташоване у департаменті Ель-Петен 
Міські алкальде з народу мая, 1891
Міські алкальде з народу мая, 1891 
Пошкодження готелю після землетрусу, Гватемала, 1976. Тоді загинуло більше 23,000 осіб, 76 000 отримали поранення
Пошкодження готелю після землетрусу, Гватемала, 1976. Тоді загинуло більше 23,000 осіб, 76 000 отримали поранення 

Географія

Мапа Гватемали.

Див. Географія Гватемали

На території Гватемали виділяються три фізико-географічні області: низовина тихоокеанського узбережжя, нагір'я південної і центральної частини країни і рівнина Петен на півночі. До берега Тихого океану примикає низовина, що досягає ширини бл. 50 км біля кордону з Мексикою і поступово вужчає на півд.-сх., до кордону з Сальвадором. Нагір'я займає більшу половину території країни і продовжується на північний захід, в межі Мексики, і на південний схід, на територію Сальвадору і Гондурасу. Висота поверхні над рівнем моря переважно становить 1000—2400 м, з окремими вулканічними піками висотою понад 3700 м. Північну частину нагір'я утворюють складчасто-брилові масиви висотою до 4000 м, розділені глибокими тектонічними западинами. В останніх розташовані долини річок та озера.

Більше половини території Гватемали належить гірському пасму Кордильєр, представленому вулканічним нагір'ям Сьєрра-Мадре з найвищою вершиною Центральної Америки — вулканом Тахумулько (4220 м) і складчасто-бриловим нагір'ям з хребтами Сьєрра-де-лос-Кучуматанес і Сьєрра-де-лас-Мінас, перехідними на північ в закарстованих низькогір'я Альта-Верапас, опускається до низького малогорбисті плато Петен. З боку Белізу в Гватемалу заходять невисокі гори Мая. Тихоокеанське узбережжя зайнято низинною алювіальною рівниною.

Землетруси дуже часті в країні через вулкани і особливості структури Тихоокеанського дна. Найсильніший землетрус останнього часу сталася 4 лютого 1976 року, зруйнував 90 % столиці та інших великих міст (тоді загинуло більше 20 тис. чоловік і більше мільйона залишилися без даху над головою).

На території країни налічується 33 вулкана, з яких 3 досі представляють загрозу. Найбільш відомий вулкан Агуа в 1541 році, вивергнувши з себе потоки киплячої води і бруду, знищив першу столицю Гватемали, а також вулкан Пакайя (останнє потужне виверження в 1965 році). Найбільші озера Ісабаль, Атітлан, Петен-Іца, Аматітлан.

Місцевість навколо міста Кесальтенанго
Місцевість навколо міста Кесальтенанго 
Річка Кагабон, Semuc Champey, Гватемала
Річка Кагабон, Semuc Champey, Гватемала 
 
Попелясте виверження вулкана Пакая після сильного землетрусу в 1976 році.
Попелясте виверження вулкана Пакая після сильного землетрусу в 1976 році. 
Осяйний Кетсаль
Осяйний Кетсаль 

Флора та фауна

Ліси вкривають близько 83 % території країни (2006 р.), При цьому високі темпи збезлісення (1,7 % на рік). В лісах Гватемали багато цінних порід дерева рожеве дерево, кипарис, червоне дерево, бальса, бакаут, саподілья та ін. Тваринний світ досить різноманітний. Хижаки пуми і ягуари. Є мурахоїди, дикобрази, лінивці, броненосці. Великих травоїдних, за винятком тапірів, немає. У лісах тихоокеанського узбережжя водяться ігуани — величезні ящірки до 2 м довжиною (їх використовують на м'ясо, також добуваються яйця ігуан). Близько 2 тис. видів птахів. У річках Гватемали зустрічаються крокодили-каймани, м'ясо яких вживається в їжу місцевими жителями. Омивають Гватемалу моря багаті рибою і креветками.

Клімат

У країні тропічний клімат, середньорічна температура на узбережжі і на рівнині становить 23-27 °, на плоскогір'ї 15-20 °; літо (листопад-квітень) і зима (з травня по жовтень) розрізняються лише кількістю опадів і нічними температурами, які в грудні-січні в горах опускаються до -10 ° і на плоскогір'я до 0 °. Найжаркішими місяцями є лютий-травень. У зимовий період (з травня по жовтень) через рясні опади трапляються урагани і повені. Найзначніші відбулися в 1998 (ураган Мітч) і в 2005 (ураган Стан), в яких постраждала від повеней і вітрів більша частина країни. В середньому випадає 1300 мм опадів.

Див. також: Геологія Гватемали.

Адміністративний поділ

Територія Гватемали ділиться на 22 департаментів (в дужках, столиця департаменту):

 1. Альта-Верапас (Кобан)
 2. Баха-Верапас (Салама)
 3. Чимальтенанго (Чимальтенанго)
 4. Чикімула (Чикімула)
 5. Петен (Флорес)
 6. Ель-Прогресо (Ґуастатоя)
 7. Кіче (Санта-Круз-дель-Кіче)
 8. Ескуінтла (Ескуінтла)
 9. Гватемала (Гватемала)
 10. Уеуетенанго (Уеуетенанго)
 11. Ісабаль (Пуерто-Барріос)
 1. Халапа (Халапа)
 2. Хутьяпа (Хутьяпа)
 3. Кесальтенанго (Кесальтенанго)
 4. Реталулеу (Реталулеу)
 5. Сакатепекес (Антигуа-Гватемала)
 6. Сан-Маркос (Сан-Маркос)
 7. Санта-Роса (Куїлапа)
 8. Солола (Солола)
 9. Сучитепекес (Мазатенанґо)
 10. Тотонікапан (Тотонікапан)
 11. Сакапа (Сакапа)
Ринок у Чичикастенанго
Ринок у Чичикастенанго 
Calle Santander, туристична вулиця в Панахачелі, 2009
Calle Santander, туристична вулиця в Панахачелі, 2009 
Нічний вигляд Гватемали
Нічний вигляд Гватемали 
Калле-дель-Арко в місті Антигуа
Калле-дель-Арко в місті Антигуа 
Зуніл
Зуніл 
Вид на Антигуа-Гватемала від Серро-де-ла-Крус (Пагорб Хреста), 2009
Вид на Антигуа-Гватемала від Серро-де-ла-Крус (Пагорб Хреста), 2009 

Населення

Дівчата у традиційному одязі в Чичикастенанго
Дівчата у традиційному одязі в Чичикастенанго 
Чоловіки народу цутухилі у Сантьяго Атітлан
Чоловіки народу цутухилі у Сантьяго Атітлан 

Культура

Церква Санто-Томас, побудована близько 1545
Церква Санто-Томас, побудована близько 1545 
Кафедральний собор в Гватемалі
Кафедральний собор в Гватемалі 
Церква в Сан-Андрес
Церква в Сан-Андрес 
Національний палац, Гватемала-Сіті.
Національний палац, Гватемала-Сіті. 
Кесальтенанго, Міський палац
Кесальтенанго, Міський палац 

Під час релігійних процесії на Страсному тижні, вулиці столиці Гватемали прикрашають барвистими килимами із квітів, тирси, фруктів та овочів[2].

Економіка

Див. Економіка Гватемали

Гватемала — г.ч. аграрна країна. За обсягом виробництва Гватемала перевершує інші країни Центральної Америки. Основні галузі промисловості: гірнича (свинцево-цинкові руди, нафтова), нафтохімічна, текстильна, цукрова. В промисловості в кінці ХХ ст. зайнято бл. 25 % працюючих. Тр-т г.ч. автомобільний та морський, частково — залізничний. У 1990-ті роки уряд здійснював інтенсивну програму дорожнього будівництва. Морські порти: Пуерто-Барріос, Сан-Хосе, Чамперіко. У столиці — міжнародний аеропорт «Ла-Аурора».

Див. також: Корисні копалини Гватемали, Історія освоєння мінеральних ресурсів Гватемали, Гірнича промисловість Гватемали.

Політика

Гватемала — президентська республіка. Діє конституція, чинна з 14 січня 1986 року з наступними змінами від 1994 року.

Глава держави — президент. Президент і віце — президент обираються загальним голосуванням абсолютною більшістю голосів строком на 4 роки без права переобрання на повторний строк. Якщо ні один з кандидатів не набере 50 + 1 % голосів, то проводиться другий тур голосування. Президентом Гватемали з 2016 року є Джиммі Моралес (змінив попереднього президента країни Отто Переса Моліну). Обраний 26 жовтня 2015 р. Приступив до виконання обов'язків 14 січня 2016 р.

Законодавчий орган Національний конгрес (ісп. Congreso de la República) (однопалатний парламент) у складі 158 депутатів, які обираються загальним прямим голосуванням за системою пропорційного представництва строком на 4 роки. Обраний 9 вересня 2007 року. Голова — Хосе Роберто Алехос Камбра (Jose Roberto Alejos Cambara).

Виконавча влада здійснюється президентом спільно з урядом. Президент очолює уряд.

Політичні партії

Гватемальська партія праці — ГПП (Partido Guatemalteco del Trabajo — PGT). Заснована 28 вересня 1949 р. До грудня 1952 року називалась Комуністична партія Гватемали. Генеральний секретар ЦК ГПП — Рікардо Росалес (Ricardo Rosales). Друкований орган — газета «Вердад» (Verdad).

Гватемальський республіканський фронт — ГРФ (Frente Republicano Guatmalteco — FRG). Партія створена в 1988 році. Лідер — Хосе Ефраїн Ріос Монтт (Jose Efrain Rios Montt).

Інституційно-демократична партія — ІДП (Partido Institucional Democratico — PID). Партія створена у 1965 році. Директор — Дональдо Альварес Руіс (Donaldo Alvarez Ruiz). Генеральний секретар — Оскар Умберто Рівас Гарсіа(Oscar Humberto Rivas Garcia).

Національний союз надії — НСН(Unidad Nacionalde Tsperanza — UNE). Лівоцентристська партія. Заснована в 2001 р. Засновник і голова — Альваро Колом Кабальєрос (Alvaro Colom Caballeros).

Партія національної солідарності — ПНС(Partido Solidaridad Nacional — PSN). Генеральний секретар — Хорхе Франсіско Гальярдо Флорес(Jorqe Francisco Gallardo Flores).

Партія національний авангард — ПНА (Partido por el Adelantamiento Nacional — PAN). Лідер — Жоель Рубен МАРТІНЕС ЕРРЕРА(Joel Ruben Martinez Herrera).

Патріотична партія — ПП (Partido Patriota -PP). Генеральний секретар — Отто Перес Моліна (Otto Perez Molina).

Реформаторський рух (Movimiento Reformador). Партія заснована в 1995 р. До 2002 року мала назву Гватемальська лейбористська партія. Генеральний секретар — Альфредо Скіннер Клее Ареналес (Alfredo Skinner Klee Arenales).

Юніоністська партія (Partido Unionista — PU). Заснована в 1917 р. Генеральний секретар — Фріц Гарсія–Гальонт (Fritz Garcia — Gallon).

Міжнародні відносини

Гватемала має зв'язки з більшістю країн світу. Дипломатичні відносини з Україною встановлені 12 січня 1993 р.[3]

Див. також: Адміністративний поділ Гватемали

Див. також

 • Список міст Гватемали
 • 10797 Гватемала — астероїд, названий на честь країни.

Примітки

 1. Українська назва згідно з Газетирем (покажчиком) географічних назв світу. — К.: Мінекоресурсів України, 2006. — С. 413.
 2. Різнобарвні килими на вулицях Гватемали
 3. Л. Д. Чекаленко. Зовнішня політика України: Підручник. Київ. «Либідь». 2006. -712с. с.45.

Література

 • Е.Н. Глазунова. США и государственный переворот в Гватемале 1954 г. // «Дипломатическая служба». — 2015. — № 6.(рос.)
 • Х. Ди­ас Рос­сот­то. Ха­рак­тер гва­те­маль­ской ре­во­лю­ции. — Москва: Издательство иностранной литературы, 1962.(рос.)
 • Г.Е. Селиверстов. Гватемала: борьба против диктатуры нарастает. — Москва: «Мысль», 1983.(рос.)
 • Richard F. Nyrop (ed.), Guatemala: A Country Study, 2nd ed., U.S. Government Printing Office, 1984.(англ.)

Посилання

 Мексика  Мексика  Беліз
Карибське море
 Мексика  Гондурас
Тихий океан  Сальвадор
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.