Крістіонас Донелайтіс

Крістіонас Донелайтіс (нар. 1 січня 1714(17140101), Лаздінеляй 18 лютого 1780, Тольмінгнемен, Мала Литва) — литовський пастор і поет. Зачинатель литовської художньої літератури, представник реалістичного напряму.[2] Автор першої класичної поеми литовською мовою — «Пори року» (лит. Metai — рік), що вважається одним з головних творів литовської літератури.[3]

Крістіонас Донелайтіс
лит. Kristijonas Donelaitis,
лат. Christian Donalitius
Крістіонас Донелайтіс. Литовська марка 1994 року.
Народився 1 січня 1714(1714-01-01)
Лаздінеляй, Мала Литва, провінція Східна Пруссія Королівства Пруссія, тепер поблизу селища Первомайське Калінінградської області РФ
Помер 18 лютого 1780(1780-02-18) (66 років)
Тольмінгнемен, Мала Литва, тепер Чисті Пруди Калінінградської області РФ
Поховання Пагегяй
Громадянство  Королівство Пруссія, Литва
Діяльність письменник, поет
Alma mater Кенігсберзький університет
Знання мов литовська[1]
Magnum opus The Seasonsd
Конфесія лютеранство

Біографія

Народився у селянській родині, вільній від кріпацької залежності. Разом з Крістіонасом у сім'ї було семеро дітей — четверо синів і три доньки. Навчався у школі для бідних у Кенігсберзі, потім у Кенігзберзькому університеті, який закінчив у 1740 році. З 1743 року був настоятелем лютеранської парафії у Тольмінгнемені, до якої входило близько 30 сіл.[4]

Під час Семирічної війни переховувався разом з парафіянами у Роментенському лісі від російських військ. Повернувшись в місто, Донелайтіс відмовився проповідувати хвалу російському царю. Після війни він відновив згорілу школу і допоміг у будівництві притулку для вдів.[4]

Донлайтіс також займався створенням термометрів і барометрів та збиранням фортепіано і клавікордів.[4] Крім того, займався оптикою і музикою.

Творчість

Твори Донелайтіса за його життя розповсюджувалися у рукописах. Донелайтіс також читав свої твори парафіянам. Збереглося 6 байок (видання 1824 року) і поема «Пори року» (в іншому перекладі — «Літа», видання 1818 року), в яких Донелайтіс викривав жорстокість пануючих класів, виступав проти соціальної нерівності, зображував картини життя литовських селян-кріпаків.[2] Байки і поема написані гекзаметром. У байках Донелайтіс викривав несправедливість і беззаконня можновладців, експлуатацію селян. Поема «Пори року» складається з чотирьох самостійних у сюжетному відношенні частин. В ній показане життя покріпаченого села Малої Литви середини 18 століття.

«Поема вражає своєю епічністю, місткістю, осяжністю. Це — литовська етнологія, художній кодекс етичних, естетичних, моральних, педагогічних і соціальних законів народу; своєрідна Біблія і Катехізис литовців, де вони шукали і шукають відповідей на пекучі питання світлого розуму й гордої душі» (Дмитро Чередниченко, післямова до перекладу поеми «Літа»).

Українські переклади

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Донелайтіс Крістіонас. // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  3. Romuald J. Misiunas, Rein Taagepera. The Baltic States, Years of Dependence, 1940—1990. — University of California Press, 1993. P. 347. (англ.)
  4. Simas Sužiedėlis, ed. (1970—1978). «Donelaitis, Kristijonas». Encyclopedia Lituanica II. Boston, Massachusetts: Juozas Kapočius. pp. 94–99.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.