Кріс Касперски

Кріс Касперски (рос. Николай Владимирович Лихачёв 2 листопада 1976(19761102), селище Успенське, Краснодарський край 18 лютого 2017, Дейтона-Біч, Флорида, США) — російський IT-журналіст, програміст, хакер.[2][3][4]

Кріс Касперски
рос. Крис Касперски
Ім'я при народженні рос. Николай Владимирович Лихачёв
Псевдо мыщъх
Народився 2 листопада 1976(1976-11-02)
Успенське, Краснодарський край, РРФСР, СРСР
Помер 18 лютого 2017(2017-02-18)[1] (40 років)
Дейтона-Біч, Волусіа, Флорида, США
Країна  Росія
Діяльність журналіст, Білий капелюх, технічний автор
Знання мов російська

Свого часу щоб уникнути плутанини з творцем антивіруса Євгенієм Касперським, видалив останню букву зі свого авторського псевдоніму. Також відомий під псевдонімами мыщъх, nezumi (яп. , миша), n2k, elraton, souriz, tikus, muss, farah, jardon, KPNC. Псевдонім «мыщъх» узятий на основі любові Кріса до роману «Дюна» (цитати з якого часто використовувалися автором, зокрема в першій книзі «Техніка й філософія хакерських атак»), головний герой якого носив ім'я Муад'Діб, що означає пустельну мишу. Людський псевдонім Кріс Касперски не є похідним від слова «щур» або від прізвища Євгенія Касперського, а з'явився через велику любов до мультфільму про привида Каспера і Крісу Кельмі, музику якого, тим не менш, мищ'х ніколи не чув.[5]

Ранні роки

У віці декількох тижнів, коли лікар помилково виконав йому ін'єкцію хлориду кальцію, переніс інсульт. Частково омертвіли тканини мозку, що призвело до легкого аутизму[5]. У сім років зробив перший працюючий радіоприймач. У початкових класах у Кріса з'явився перший комп'ютер Правец 8Д, болгарський клон британської машини Oric Atmos з документацією на болгарській мові. Комп'ютер підключався до магнітофона і кольорового телевізора. На Правец 8Д Кріс Касперски написав першу гру:[5]:

Нулик і знак «більше» символізували рибку, вона бігала по екрану взад-вперед, а в центрі був рибак у вигляді знаку питання. Щоб спіймати рибку, потрібно було натиснути пробіл.

Наступний комп'ютер був Электроника БК-0010, за яким Кріс освоїв ассемблер. Третім комп'ютером був ZX Spectrum, четвертим Агат. Цікаво, що, за винятком свого дня народження, Кріс взагалі не пам'ятає точних дат, а хронологію подій відновлює за моделями комп'ютерів, які у нього були в різний час.[5]

Закінчив школу зі срібною медаллю. Кріс вчився добре, і в його атестаті не було жодної четвірки, проте, за твердженням Кріса, для отримання золотої медалі потрібно дати хабар крайовим чиновникам.[5]. Без іспитів вступив в Таганрозький радіотехнічний університет на спеціальність «Проектування мікроконтролерів». Але не дотягнув навіть до першої сесії і покинув інститут — «програмувати до пуття не давали» — повернувшись у рідне село. Поступив в наступному році, «щоб заспокоїти маму» і знову кинув. У ті роки у Кріса з'явився IBM PC з диском в 20 мегабайт і кольоровим монітором. У Таганрозі Касперски разом зі студентом Шуриком організували кооператив, в якому надавали послуги системного адміністрування. Через деякий час компаньйон — Шурик зник з грошима. Кріс Касперски віддав гроші, що залишилися і комп'ютер рекетирам і повернувся в рідне село до батьків.

Далі були якісь спроби знову відкрити бізнес з комерсантом з Армавіра, поїздки в Краснодар і Ростов. Занесло Кріса і в Москву.

Одного разу в Москві, на сходовому прольоті, що служив для співробітників курилкою, відбулася історична і єдина зустріч двох Касперських. Кріс прийшов в лабораторію антивірусів Євгена Касперського, запропонував пару ідей, але співпраці не вийшло: "Я не знаю чому, але як тільки в лабораторії розмова заходить про мене, у них відразу псується настрій. Тепер вони поширюють чутки, що я у них три тижні працював, вони взяли мене заради сміху, а потім вигнали. Зараз ми з Касперським в паралельних площинах знаходимося, я не заважаю його бізнесу, а він не заважає моєму. Я навіть спеціально прибрав "ї" з псевдоніма, щоб нас не плутали. Але він мене все одно не любить ".[5]

Публікації

Перша стаття, написана Крісом, побачила світ, коли він ще вчився в школі. Її надрукував журнал «Звіздар», а сама стаття була присвячена астрономії. Кріс почав активно писати приблизно в 1998-му в ехоконференціі Фідо RU.HACKER. Там його повідомлення були помічені Дмитром Садченко, який влаштував йому знайомство з видавництвом «Солон-Прес». У 1999 році видавництво Солон-Пресс видала першу книжку Кріса Касперски «Техніка й філософія хакерських атак» з гонораром 50000 р. Верстальник Сергій Тарасов так згадує спілкування з Касперски[5]:

Перший раз він приїхав з батьком, — пізніше його довідники по електротехніці ми теж стали видавати. Кріс добре говорив і писав, а головне, був без закидонів і зайвої зарозумілості. Голова в нього працювала неймовірно — він програмував буквально в розумі.

На 2008 рік видано 16 книг[5], в тому числі і кілька перекладів на англійську. Книги присвячені захисту інформації та оптимізації програм, комп'ютерним вірусам і дизасемблюванню. Також серед книг — «Енциклопедія приміт погоди». Інтерес Кріса лежить в області комп'ютерів і астрономії. Деякі його статті і топіки на форумах присвячені телескопам і спостереженню зоряного неба. Паралельно з книгами, Кріс Касперски публікується в журналах «Системний адміністратор», «Байт», «Звіздар», «Хакер». Говорить головний редактор журналу «Хакер» Микита Кислицин:[5]:

Ні я, ні хтось інший з редакції його вживу не бачив. Спілкуємося поштою і телефоном. Він маніакально захоплена людина, до нього завжди можна звернутися з проханням типу "Потрібно до завтрашнього ранку розреверсити WebMoney Keeper, з'ясувати, що він палить на комп'ютері, і написати про це статтю на 25 кілобайт ".

З 2008 року Кріс Касперски жив і працював в місті Рестон (Вірджинія) в США[6], і щоб розширити аудиторію, вирішив писати книги спочатку англійською мовою. Також Кріс Касперски в грудні 2008 року[7] започаткував блог англійською мовою. В кінці жовтня 2008 на конференції Hack in the Box в Куала-Лумпурі мав намір виступити з доповіддю про принципово нові діри в процесорах Intel, придатних для віддаленого захоплення багатьох серверів.[8]. Через деякий час представники Intel зв'язались з Крісом і повідомили про усунення багів.[9]

Endeavor Security

До недавнього часу Кріс Касперски вів усамітнений спосіб життя у рідному селі. З червня 2008 року віддалено працює на американську компанію Endeavor Security, яка займалася безпекою комп'ютерів і мереж. У 2009 році Endeavor Security була придбана компанією McAfee.

«Кріс знає відповідь на найголовніше питання в безпеці — як це працює, — говорить генеральний директор компанії Крістофер Джордан. — І ще він моментально народжує нові ідеї». «Популярність Касперски за межами Росії не перебільшена, — пояснює інший співробітник Endeavor Еліс Чанг, — він дуже відомий хакер, причому саме в первинному значенні цього слова: людина, яка розуміє самі основи того, як працює програма».[5].

Деякі факти

Дуже худорлявий. Має південний акцент, часом проковтує і перекручує слова, пом'якшує закінчення дієслів. Носить довге волосся і бороду. Не надає значення одягу.

Рідне село Касперски описує так: «інтернет-виділенка десять мегабіт канал».

Смерть

10 лютого 2017 року Кріс серйозно травмувався під час стрибка з парашутом[10]. Відключення від апаратури штучного підтримання життя провели 18 лютого[11][3].

Бібліографія

  • Техника и философия хакерских атак. М.: СОЛОН-Р, 1999, ISBN 5-93455-015-2
  • Образ мышления — дизассемблер IDA. М.: СОЛОН-Р, 2001, ISBN 5-93455-093-4
  • Техника сетевых атак. М.: СОЛОН-Р, 2001, ISBN 5-93455-078-0
  • Фундаментальные основы хакерства. Искусство дизассемблирования. М.: СОЛОН-Р, 2002, ISBN 5-93455-175-2
  • Записки исследователя компьютерных вирусов. СПб.: Питер, 2006, ISBN 5-469-00331-0
  • Энциклопедия примет погоды. Предсказание погоды по местным признакам. М.: Солон-Пресс, 2004, ISBN 5-98003-126-X
  • Hacker Disassembling Uncovered, ISBN 978-1-931769-46-4
  • Shellcoder's Programming Uncovered, ISBN 978-1-931769-46-4
  • Data Recovery Tips & Solutions: Windows, Linux, and BSD, ISBN 978-1-931769-56-3
  • CD Cracking Uncovered Protection Against Unsanctioned, ISBN 978-81-7008-818-9
  • CD Cracking Uncovered: Protection Against Unsanctioned CD Copying, ISBN 978-1-931769-33-4
  • Hacker Debugging Uncovered, ISBN 978-1-931769-40-2
  • Code Optimization: Effective Memory Usage, ISBN 978-1-931769-24-2

Журнали, в яких публікувались статті Кріса Касперски

  • «BYTE Россия»
  • «Системный администратор»
  • «Хакер»
  • «Хакер-спец»
  • «IT спец»
  • «Программист»
  • «Компьютерра»
  • «Mobi»

Див. також

Примітки

Посилання

Публикації Кріса по ІТ

Публикації Кріса по астрономії

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.