Кукавка (село)

Кука́вка село в Україні, у Вендичанській селищній громаді Могилів-Подільського району Вінницької області. Населення становить 1281 особу. До 2020 Кукавській сільській раді були підпорядковані населені пункти Ломазів та Нижчий Ольчедаїв.

село Кукавка
Весілля в Кукавці
Весілля в Кукавці
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Могилів-Подільський район
Рада Вендичанська селищна громада
Код КАТОТТГ UA05080030090089458
Основні дані
Засноване 1661
Населення 1281
Площа 2,6 км²
Густота населення 492,69 осіб/км²
Поштовий індекс 24011
Телефонний код +380 4337
Географічні дані
Географічні координати 48°36′13″ пн. ш. 27°42′18″ сх. д.
Місцева влада
Адреса ради 24011, Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, с. Кукавка, вул. Свободи, 39
Карта
Кукавка
Кукавка
Мапа

 Кукавка у Вікісховищі

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області.» увійшло до складу Вендичанської селищної громади [1]

Географія

Поблизу сіл Нижчий Ольчедаїв та Ломазів виявлено поселення трипільської культури та два городища ранньоскіфських часів.

На північно-східній околиці села бере початок річка Безіменна, права притока Серебрійки.

Навколо села розташовані гідрологічні пам'ятки природи місцевого значення Джерело «Війтове», Джерело «Драгана» та Кукавські джерела.

Історія

У перепису населення[2], проведеному 1661 року, згадується населений пункт Кукавипя, що налічував усього дві хати і належав польському панові Яну Богушу.

У 2017 році Український інститут національної пам'яті разом з пошуковцями меморіально-пошукового підприємства «Доля», що при Львівській обласній раді, виявили масове поховання воїнів Армії УНР у полі між селами Кукавка і Тарасівка Могилів-Подільського району Вінницької області. У забутій могилі було виявлено 19 осіб[3]. За результатами аналізу супровідного матеріалу та архівних досліджень кандидатів історичних наук Андрія Руккаса, Михайла Ковальчука та Ярослава Тинченка було встановлено, що у братській могилі спочивають вояки Армії УНР.

За твердженням Ярослава Тинченка, 11 листопада 1920 р. між селами Кукавка та Вендичани відбувся бій між 3-м кінним полком 3-ї Залізної дивізії Армії УНР та частинами 8-ї кавалерійської дивізії Червоної армії. Ворожа кіннота, що кількісно переважала українців, змогла розділити 3-й кінний полк. Більшу його частину ворог відкинув у напрямі на Борщівці, менша з боєм відступила на Вендичани.

Встановити приналежність віднайдених останків до Армії УНР Інституту вдалось завдяки комплексному аналізу зібраної інформації. На місце поховання «вбитих петлюрівців» вказав мешканець Кукавки Єфремов Семен Васильович (1928 р.н.), який в дитинстві чув розмови старших людей про вояків Армії УНР, похованих у Романовому яру за селом. Семен Васильович ще у підлітковому віці неодноразово випасав худобу біля могили (до її руйнування) відтак зміг чітко вказати пагорб, на якому й знаходилась поховальна яма. Крім того у могилі були виявлені елементи військового спорядження та одностроїв різних армій. Останки загиблих мали сліди прижиттєвих уражень (рубаних ударів холодною зброєю).[4]

Перепоховали вояків Армії УНР у Кукавці, поблизу будинку сільської ради.

Пам'ятки

У селі є пам'ятник Богдану Хмельницькому, споруджений у 1954 році.

Пам'ятник 149 воїнам-односельчанам, загиблим на фронтах Великої Вітчизняної війни.

Будинок, в якому жив Михайло Коцюбинський.

Відомі люди

Примітки

Література

  • Г.П. Довганюк, О.П. Скнар, О.В. Ушаков. Кука́вка // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.431-438

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.