Куп'янськ-Південний

Ку́п'янськ-Південний — проміжна вантажно-пасажирська залізнична станція 3-го класу Куп'янської дирекції Південної залізниці на лінії Оливине Огірцеве, за 6 км від станції Куп'янськ-Сортувальний, за 104 км від станції Вовчанськ[1].

Станція Куп'янськ-Південний

Оливине Огірцеве
Південна залізниця
Куп'янська дирекція
м. Куп'янськ

49°42′44″ пн. ш. 37°36′22″ сх. д.
Рік відкриття 1901 (121 рік)
Попередня назва Куп'янськ-Місто
Тип вантажна
Колій 4
Платформ 1
Тип платформ(и) берегова
Форма платформи пряма
Відстань до Києва, км 630
Відстань до Огірцевого, км 110
Відстань до Оливиного, км 3
Код станції 432908 ?
Код «Експрес-3» 2204403 ?
Послуги
Супутні послуги  
Куп'янськ-Південний

Розташована у місті Куп'янськ Куп'янський район Харківської області.

Комерційні операції, що виконуються на станції Куп'янськ-Південний:

  • Прийом та видача вагонних відправок вантажів, що допускаються до зберігання на відкритих майданчиках станції.
  • Прийом та видача вантажів вагонними і дрібними відправками, що завантажуються цілими вагонами, тільки на під'їзних коліях і місцях незагального користування.
  • Продаж квитків на всі пасажирські поїзди. Прийом та видача багажу.

Історія

Значного розвитку міста Куп'янськ і повіту почалося наприкінці ХІХ століття зі спорудженням залізничних ліній Балашов Харків та Лисичанськ Куп'янськ у 1895 році. У 1896 році була відкрита лінія Бєлгород Вовчанськ, у 1901 році введена в експлуатацію ділянку Вовчанськ Куп'янськ. На станції Куп'янськ-Місто було побудовано вагонні майстерні і паровозне депо на два паровоза. Лінія тоді проходила за маршрутом Куп'янськ-Місто Куп'янськ-Катерининський (Сортувальний) Курилівка по шляхопроводу напроти нинішнього вагонного депо, а під ним проходила лінія Куп'янськ-Вузловий Валуйки. На початку ХХ століття споруджуються пивоварний, вапняний, цегельний заводи, зростає торгівля хлібом і худобою. Розвитку краю стала перепоною Громадянська війна (1917—1920) років. В районі Куп'янська військові дії припинилися повністю у 1920 році. У місті базувався 3-й Запорізький Український полк військ Центральної Ради.

У 1932 році, з розвитком станції Куп'янськ-Сортувальний, був побудований пост Оливине з відгалуженням на станцію Куп'янськ-Місто (нині Куп'янськ-Південний). Будівництво закінчено у 1934 році. На станції розташовувалася дистанція колії.

Після закінчення Другої світової війни Куп'янський вузол був відновлений. У 1967 році залізничний вузол електрифікований змінним струмом (25 кВ, 50 Гц). На електротягу також було переведено і ділянку Оливине — Куп'янськ-Південний. У місті споруджуються нові промислові підприємства: цукровий, молочноконсервний, м'ясний, домобудівний комбінати, ливарний завод і ряд підприємств швейної, меблевої, харчової та місцевої промисловості.

На станції працює дистанція колії ПЧ-16, яка обслуговує ділянки Куп'янськ Вовчанськ, Куп'янськ Сватове, Куп'янськ Тополі і станцію Куп'янськ-Сортувальний[2]

Пасажирське сполучення

На станції Куп'янськ-Південний зупиняються потяги приміського сполучення:

Примітки

  1. Україна. Атлас залізниць. Мірило 1:750 000. — К. : ДНВП «Картографія», 2008. — 80 с. ISBN 978-966-475-082-7.
  2. Станція Куп'янськ-Південний. Стальне кільце Південної магістралі

Посилання

Джерела

  • Тарифне керівництво
  • Архангельский А. С., Архангельский В. А. Железнодорожные станции СССР: Справочник. В двух книгах. М. : Транспорт, 1981.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.