Курське князівство

Ку́рське князі́вство удільне князівство XI-XIII ст.ст., частина Чернігово-Сіверської землі. Було розташоване на річці Сейм і входило до складу Посем'я. Столиця князівства Курськ.

Курське князівство
Курськ у складі Чернігівського князівства.
Столиця Курськ
Мова(и) Руська
Релігія Православя
Населення Сіверяни
Форма правління Феодальна монархія
Династія Рюриковичі
Спадкоємність
Чернігівське князівство
Яголдаєва тьма

Історія

Курське князівство знаходилося на периферії політичного життя Київської Русі. Через те ми знаємо не дуже багато подробиць з його історії, адже літописи приділяли Курську досить мало уваги. Здається, першим князем у Курську був Всеволод, у 1068—1069 рр. Деякий час ця земля була предметом спору між Переяславським і Сіверським князівствами, але більш тягнула до останнього, за яким і була затверджена. Остаточно князівським уділом Курськ стає приблизно з 1094-го року. Ми навіть не маємо достеменних дат, коли у князівстві князював той чи інший князь, тому і досить деякі історики продовжують сперечатися на цю тему. Відомо, що у 11361138 роках тут сидить Гліб Ольгович, а в 1140-х Курськом володіє Новгород-Сіверський князь Святослав Ольгович, за старшим сином якого, Ігорем Святославичем і його потомством, він і залишається.

З усіх відомих нам курських князів, мало хто заслуговує на пильну увагу. Згадаємо лише Ігоря Святославича, славнозвісного героя «Слова о полку Ігоревім», який до того як стати князем у Новгороді-Сіверському та очолити похід проти половців у 1185-му році, князював саме у Курську, у 1164—1178 рр. Разом з ним у поході був і молодший брат Всеволод, який тоді, після Ігоря, успадкував його престол у Курську та Трубчевську, та привів до брата відважних курян-вояків. «А ті куряни — свідомі воїни, під трубами повиті, під шоломами злеліяні, з кінця списа вигодувані. Шляхи їм відомі, яруги їм знайомі, луки в них напружені, сагайдаки відчинені, шаблі вигострені; самі скачуть, як сірі вовки у полі, шукаючи собі честі, а князю слави» — сказав про них автор «Слова»[1].

Згадаємо і курського князя Олега Святославича, учасника битви на Калці з татарами 1223-го року. 1239 року Курське князівство було спустошене татарами і про нього після того немає звісток, хоча курські князі були, ймовірно, до 1278, коли Курськ знову був спустошений ханом Ногаєм. У 1280-х роках у Курську князів вже не було, останній князь Курський Василь Дмитрович був убитий ординцями, після чого Курськом керували татарські баскаки, такі як відомий з літописної історії про жорстокість ординців баскак Ахмат, що управляв Курщиною наприкінці 80-х років XIII ст.

Відродилося руське життя у Курську лише у 1-й половині XV століття, коли Курська земля, разом із іншими сусідніми землями, увійшла до складу Великого князівства Литовського. У 1402 (або, за іншими даними, 1432) Курськ згадується серед міст, що належали литовському князю Свидригайлу.

Князі

Печатка з тризубом Ізяслава Володимировича, курського князя у 1094—1095 рр.

1239-й рік — татарська руйнація та занепад.

  • Дмитро Ольгович (50-ті роки XIII ст.)
  • Василь Дмитрович (? — 1278)

Примітки

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.