Курт Швіттерс

Курт Швіттерс (нім. Kurt Schwitters; 20 червня 1887, Ганновер 8 січня 1948, Кендал, Велика Британія) — німецький художник і письменник.

Курт Швіттерс
нім. Kurt Schwitters

При народженні нім. Kurt Hermann Eduard Karl Julius Schwitters
Народження 20 червня 1887(1887-06-20)
Ганновер
Смерть 8 січня 1948(1948-01-08) (60 років)
  Кендал, Велика Британія
Поховання
Stadtfriedhof Engesohded і Amblesided : 
Країна  Німеччина[1]
Жанр живопис
Діяльність художник, митець, скульптор, графічний дизайнер, письменник, поет, дизайнер, фотограф
Напрямок художник, письменник
Вчитель Carl Ludwig Noah Bantzerd[2] і Emanuel Hegenbarthd[2]
Член Deutscher Werkbundd і Q15455339?
Твори Merzbaud, An Anna Blumed і Ursonated
Діти Ernst Schwittersd
Автограф

 Курт Швіттерс у Вікісховищі

Життєпис

Курт Швіттерс народився у Ганновері 8 січня 1887 року. З підліткового віку хворів епілепсією, що вплинуло на все його життя. Під час Першої Світової війни був мобілізований. Навчався живопису в Дрезденській академії мистецтв у Карла Банцера. Брав участь у видавництві авангардистського журналу «Штурм». Швіттерс застилем був близький до дадаїзм у конструктивізму, сюрреалізм у експресіонізму. Його друзями були Ганс Арп, Лисицький Лазар Маркович. У 19231932 рр. видавав журнал « Мерц». Кілька років він провів в таборах для ув'язнених німців та австрійців, продовжував створювати роботи з підручних матеріалів. У 1937 році Швіттерс покинув Німеччину, жив в Осло, а з 1940 р, після приходу туди нацистів — у Великій Британії. Кілька років працював креслярем на фабриці. У 1918 році Швиттерс почав створювати твори мистецтва зі сміття. Свій стиль він називає «Мерц», і з 1923 року випускає журнал з такою ж назвою. Художник займається рекламою і графічним дизайном. У 1937 році нацисти визнали творчість Швіттерса «дегенеративним», і він переїхав до Норвегії, а потім — до Великої Британії. Художник помер на наступний день після отримання британського громадянства.

Творчість

Свої колажі художник створював з сміття — зламаних речей, уривків паперу. У друкованих роботах він також ішов наперекір багаторічним традиціям. Курт Швіттерс проголосив рівність матеріалів для творчості. Він підбирав сміття, і воно для нього було відмінним матеріалом для створення картин. Трамвайний квиток, конверт, шматок дерева, тара — все підходило. Швіттерс також робив колажі, «скульптури» з різних матеріалів. Називали його естетом за створення ліричних і красивих робіт. Художник — творець першої інсталяції, в яку він перетворив свій будинок. Він зробив більше 5 000 робіт, з яких збереглося близько 2500. Швіттерс — автор поеми колажу «Присвячується Ганні Блюм» (1919), творець заумної «звукової поезії» («Прасоната» 19221932). Його твори були представлені на відомій Мюнхенській виставці «дегенеративного мистецтва» (1937), організованої нацистами. Архів Швіттерса знаходиться в Музеї міста Ганновер. Каталог його робіт у трьох томах видано в Німеччині в 20002006 рр. У 1995 р велика виставка його робіт пройшла в париж ському Центрі Жоржа Помпіду. У 2005 році твори Швіттерса були представлені в рамках широкої ретроспективи дадаїстів. Творчість Швіттерса мала вплив на американське авангардне мистецтво.

Літературні твори

  • Poems, performance pieces, proses, plays, poetics. Philadelphia: Temple UP, 1993.
  • Das literarische Werk. Hrsg. von Friedhelm Lach. 5 Bände. Köln: DuMont, 1974—1981.

Галерея

Література про художника

  • Traumann Steinitz K. Kurt Schwitters; a portrait from life. With Collision, a science-fiction opera libretto in banalities. Berkeley: University of California Press, 1968
  • Kurt Schwitters. München: Edition Text + Kritik, 1972
  • Scheffer B. Anfänge experimenteller Literatur: d. literar. Werk von Kurt Schwitters. Bonn: Bouvier, 1978
  • Kurt Schwitters in Nederland: Merz, De Stijl & Holland Dada. Zwolle: Waanders Uitgevers, 1997
  • Merz: in the beginning was Merz: from Kurt Schwitters to the present day. Ostfildern: Hatje Cantz, 2000
  • Burns Gamard E. Kurt Schwitters' Merzbau: the Cathedral of erotic misery. New York: Princeton Architectural Press, 2000.
  • Kurt Schwitters: collages, dipinti e sculture 1914—1947. Milano: Mazzotta, 2001
  • Martakies R. Kurt Schwitters: free spirit. Victoria: Trafford, 2006

Див. також

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Курт Швіттерс

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.