Кхмерська мова

Кхме́рська мо́ва (кхмер. ភាសាខ្មែរ) мова мон-кхмерської мовної родини, якою розмовляють кхмери, основний народ Камбоджі. Крім Камбоджі, де кхмерська мова офіційна, нею розмовляють також значні громади у В'єтнамі та Таїланді, а також кхмерські емігранти в США та Європі. Загальна кількість носіїв мови оцінюється від 15,7 до 21,6 млн. Мова використовує своє власне кхмерське письмо.

Кхмерська мова
ភាសាខ្មែរ
Мапа поширення кхмерської мови
Поширена в  Камбоджа,
 В'єтнам,  Таїланд
Регіон Південно-Східна Азія
Етнічність кхмери
Носії 15,7-21,6 млн.
Писемність кхмерське письмо
Класифікація

Австроазійські мови

Кхмерські мови
Кхмерська мова
Офіційний статус
Офіційна  Камбоджа
Коди мови
ISO 639-1 km
ISO 639-2 khm
ISO 639-3 khm

Кхмерська мова відрізняється від інших мон-кхмерських мов тим, що вона не є тональною.

Особливістю кхмерської мови є використання різних слів у залежності від статусу співрозмовника. Різні варіанти дієслів, іменників, що позначають частини тіла, та займенників вживаються у розмовній мові між простим людом, у шанобливій мові, коли говорять про людей королівської крові й коли говорять про ченців. У чужинця може скластися враження, що люди розмовляють різними мовами.

Кхмерська мова в основному аналітична, хоча в окремих випадках вживаються префікси та інфікси. Порядок слів у реченні підмет присудок додаток. Прийменники й інші визначальники стоять після означуваного слова. В мові нема ні родів, ні числа. Кількість можна виразити частками або зрозуміти з контексту. Відмінювання дієслова теж зовсім нема. Час та спосіб дії можна виразити частками, прислівниками або зрозуміти з контексту.

Кхмерський алфавіт є найбільшим у світі. Він складається з 72 літер.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.