Кіровська (станція метро, Самара)

«Кіровська» (рос. Кировская) — станція Самарського метрополітену. Розташована на 1-й лінії між станціями «Юнгородок» і «Безім'янка».

Кіровська
Загальні дані
Тип односклепінна мілкого закладення
Глибина закладення 12 м
Кількість 1
Тип острівна
Форма пряма
Довжина 102 м
Ширина 10 м
Дата відкриття 26 грудня 1987 року
Архітектор(и) Ф. А. Симонян(рос.)
Будівельник(и) «Куйбишевметробуд»
Пересадка на П'ятирічка
Виходи до Проспект Кірова
Час відкриття 06:00
Час закриття 0:00
Самарський метрополітен
(перша лінія)
Легенда
Театральна
Самарська
Алабінська
Російська
Московська
Спортивна
Радянська
Перемога
Безім'янка
Кіровська
Юнгородок
ТЧ-1 «Кіровське»
Крила Рад

Технічна характеристика

Конструкція станції односклепінна мілкого закладення (глибина закладання — 12 м).

Колійний розвиток

Станція з колійним розвитком — 4 стрілочних переводи, пошерсний з'їзд, 1 станційна колія для обороту та відстою рухомого складу і 1 запобіжний тупик.

Тупики за головними коліями є частиною перегону до станції «Крила Рад», при цьому тупик II колії вміщує два 4-вагонних потяги.

Вестибюлі

Станція має два виходи обладнаних ескалаторами. Один з вестибюлів наземний (єдиний в Самарському метро), розташовується в центрі Кіровського ринку, на середину 2010-х зданий в оренду під торгові точки і закритий для виходу на поверхню. Другий вихід (також знаходиться на території Кіровського речового ринку) працює, знаходиться між прохідною Самарського підшипникового заводу і залізничною станцією П'ятирічка. Спочатку передбачалося поєднати вихід і залізничну станцію створивши пересадний вузол з приміськими електропоїздами, але проект залишився нереалізованим.

Оздоблення

Підлога станції вистелена гранітом теплих відтінків, по стінах тягнуться стрічки з мармуру «газган». До торців вони холоднуватих відтінків, а до центру тепліших — червоно-коричневих. На них спирається білосніжне арочне склепіння, підсвічене м'яким білим світлом і створює ілюзію простору. У торцях платформи — художні панно з червоного туфу, що славлять творчу працю людини. Вибір сюжету обумовлено тим, що станція розташована в центрі промислової зони міста і призначалася для підвезення робітників до численних заводів.

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.