Кірстен Флагстад

Кі́рстен Фла́гстад (норв. Kirsten Malfrid Flagstad; 12 липня 1895, Гамар, Норвегія 7 грудня 1962, Осло) — оперна співачка, драматичне сопрано. Визнана одною з найвеличніших виконавиць партій у музичних драмах Вагнера. Її голос мав силу й блиск, будучи водночас ліричним і гнучким. Критики називали її «голосом століття».

Кірстен Флагстад
Kirsten Flagstad
Зображення
Флагстад і Сібеліус
Основна інформація
Дата народження 12 липня 1895(1895-07-12)
Місце народження Гамар, Норвегія
Дата смерті 7 грудня 1962(1962-12-07) (67 років)
Місце смерті Осло
Поховання Вестре Гравлюндd
Роки активності з 1913
Громадянство Норвегія
Професія оперна співачка
Співацький голос сопрано
Жанри класична музика
Нагороди

зірка на голлівудській Алеї слави

kirsten-flagstad.no
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Зображення Кірстен Флагстад на хвості літака

Кірстен Флагстад народилась у музичній сім'ї (її батько був диригентом, мати — піаністкою). Навчалася в Осло та Стокгольмі. На оперній сцені дебютувала 1913 року в невеликій партії Нурі в опері Ежена д'Альбера «Долина» (Національний театр Осло). Упродовж наступних 18 років її кар'єра була пов'язана тільки зі Скандинавією. Вона виконувала різні партії в операх Вебера, Верді, Бізе, Гуно та інших композиторів, а також в оперетах.

Слава прийшла до Флагстад у 1932 році, коли вона вперше виконала партію Ізольди в опері «Трістан та Ізольда» Вагнера. Відтак вагнерівські партії посіли в її репертуарі основне місце. Уже наступного року її запросили на Байройтський фестиваль. 1935 року вона з величезним успіхом дебютувала в Метрополітен-опера в Нью-Йорку в партії Зіглінди в «Валькірії». Відтоді вона часто виступала у США та Лондоні. Окрім вагнерівських ролей (Ізольда, Брунгільда, Зіглінда, Єлизавета, Ельза та ін.), вона нерідко виконувала партію Леонори в «Фіделіо» Бетховена. Співачка співпрацювала з багатьма видатними диригентами, такими як Вільгельм Фуртвенглер, Фріц Райнер, сер Томас Бічем та ін; її партнером був великий тенор Лауріц Мельхіор.

Воєнний час Флагстад провела в Норвегії. Її чоловік був тоді звинувачений у зв'язках із нацистами й помер у в'язниці в 1946 році. Звинувачення висувались і на адресу самої співачки; хоча вона була непричетна, проте в перші післявоєнні роки її кар'єра була утруднена. Невдовзі вона знову з успіхом виступила в Нью-Йорку й Лондоні. Одним із її останніх великих досягнень є партія Дідони в опері «Дідона та Еней» Перселла. 22 травня 1950 року в Лондоні вона співала на прем'єрі «Чотирьох останніх пісень» Ріхарда Штрауса. 1952 року Кірстен Флагстад брала участь у записі «Трістана та Ізольди» з Людвігом Зютхаусом під керівництвом Фуртвенглера — цей запис досі вважається вершиною вагнерівського виконавства.

Кірстен Флагстад покинула сцену 1955 року (у 1957 році відбувся її останній концерт, де вона виконувала пісні Гріга); у 1958—1960 роках вона була художнім керівником Норвезької Опери. 1958 року брала участь у запису опери «Золото Рейну» під керівництвом Георга Шолті — в партії Фрікі (інші опери циклу «Кільце Нібелунга» записав диригент після смерті співачки від мієломної хвороби, яку далі в партії Фрікі замінила Кріста Людвіг).

1985 року в рідному місті співачки Хамарі було відкрито Музей Кірстен Флагстад. Її зображення помістили на норвезьку банкноту номіналом 100 крон.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.