Кісниця

Кі́сниця село в Україні, у Крижопільському районі Вінницької області. Населення становить 461 особу. Орган місцевого самоврядування Кісницька сільська рада.

село Кісниця
Країна  Україна
Область Вінницька
Район/міськрада Крижопільський
Рада Кісницька сільська рада
Основні дані
Засноване 1200
Населення 461
Площа 2,397 км²
Густота населення 192,32 осіб/км²
Поштовий індекс 24613
Телефонний код +380 4340
Географічні дані
Географічні координати 48°25′26″ пн. ш. 28°43′26″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
176 м[1]
Водойми Марківка, Кусниця
Відстань до
обласного центру
107 км[2]
Відстань до
районного центру
15 км[3]
Найближча залізнична станція Крижопіль
Відстань до
залізничної станції
15 км
Місцева влада
Адреса ради 24613, Вінницька обл., Крижопільський р-н, с. Кісниця, вул. 1 Травня, 3[4]
Сільський голова Рищук Софія Іванівна[4]
Карта
Кісниця
Кісниця
Мапа

Географія

Через село тече річка Кусниця, що впадає у річку Марківку, ліву притоку Дністра.

Назва

На мапі 1650 року Гійома де Боплана село Кісниця називається Kouzzenicze, а річка Марківка іменується Kouczeniecze, а село Велика Кісниця — Kouczeniecz. У праці Костянтина Тищенка «Слід тунгусів, маньчжурів і монголів в топоніміці України» відзначається, що KOUCZENicze — «від маньч». Хуǯу — «кланятися в землю». Тобто, назва села збереглася з часів Золотої Орди,[5] хоча пізніше виникла легенда про село, що нібито воно збудоване «на кістках» — Кісниця.

Історія

У 1628 році село як маєток набув від Остафія Шашкевича князь Степан Святополк-Четвертинський.[6]

Нині в селі функціонує сільськогосподарське приватне підприємство «Кісниця», що спеціалізується на вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур та насіння олійних культур.

Пам'ятки, пам'ятники

На роздоріжжі за селом виявлені руїни мусульманського мавзолею XIII століття, тобто ще з часів Золотої Орди. Цю напівзруйновану будівлю місцеві здавна називають «турецькою вежею». В її основі — масивний шестикутник з каменів, які ретельно підігнані один до одного. Є два входи і виходи та чотири «вікна». Вхід та вихід зорієнтовані на південь та захід. Вгорі — залишки купола.[7]

Примітки

Література

  • Кі́сниця // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.352

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.