Лаванда вузьколиста

Лаванда вузьколиста[1], лаванда лікарська[2] (Lavandula angustifolia Mill) — рослина родини губоцвіті — Lamiaceae (Labiatae).

Лаванда вузьколиста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Лаванда (Lavandula)
Вид:
Лаванда вузьколиста (L. angustifolia)
Біноміальна назва
Lavandula angustifolia

Вічнозелений напівкущ заввишки 30—60 см. Нижні гілочки дерев'янисті, верхівки м'які, ніжні, несуть квітконосні колоски. Квітки голубуваті або фіолетові, запашні. Вся рослина має інтенсивний приємний і своєрідний запах.

Походить лаванда з Середземноморського регіону. У часи СРСР промислове культивування лаванди було налагоджене в Криму, Грузинській та Молдавській РСР[3]. Рослина вирощується аматорами і в середній смузі України.

Сировина

Для медичного використання заготовляють суцвіття і верхівки стебел завдовжки не більше 10 см. Зрізують верхівки під час повного цвітіння рослини. Врожай збирають 1—2 рази на рік. Сушать сировину у теплих добре провітрюваних приміщеннях. Правильно зібрана і висушена сировина не змінює кольору і має приємний своєрідний запах.

Хімічний склад

У свіжих суцвіттях знайдено значну кількість леткої олії (0,8-1,6 %) в листках її вміст дещо менший (0,3 %). Основними компонентами олії є складні ефіри ліналоолу оцтової, масляної, валеріанової та капронової кислот. Знайдено також гераніол, цнтраль, борнеол, аміловий спирт та інші.[3]

Застосування

Сушені квіти лаванди вузьколистої використовують в чаях.

У науковій медицині застосовуються лавандова олія та лавандовий спирт. Готують 1 % спиртовий розчин, який є складовою частиною окремих лініментів та мазей як антисептичний засіб. Лавандова олія входить до складу аерозольного препарату «Лівіан», що застосовується для лікування опікової недуги[3].

Галерея

Примітки

  1. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. К. : Наук. думка, 1987.
  2. Lavandula angustifolia // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Товстуха Є. С. Фітотерапія.  — К.: Здоров'я, 1990 —304 с., іл., 6,55 арк. іл. Тир. 75 000 прим. ISBN 5-311-00418-5

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.