Олія
Олі́я (від праслов. *olěja) — у широкому значенні, речовина рослинного походження, яка (як правило) є рідиною за температури навколишнього середовища та не змішується з водою, але може змішуватися з іншими оліями й органічними розчинниками; жирна на дотик. Це загальне визначення охоплює: летючі ефірні олії, терпентинову олію (сирець скипидару). У вужчому значенні, під олією розуміють лише олії та жири (зокрема, тверді — наприклад, пальмова олія), на відміну від тваринних жирових продуктів (які оліями називати не прийнято; зокрема, не слід плутати олію з маслом — продуктом переробки вершків чи сметани).
Етимологія
Праслов. *olěja походить від грец. ἔλαιον: або прямо, або через посередництво лат. oleum[1]. Грецьке слово ἔλαιον утворене від ἐλαία — «оливкове дерево». Через церковнослов'янське посередництво від ἔλαιον походить і слово «єлей».
Мінеральна олія
Мінеральні олії — продукти перегонки нафти називаються оливами, що складаються з вуглеводнів та зовсім не мають у своєму складі гліцеринових ефірів жирних кислот.[2]
Примітки
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
- В. М. Поліщук Тваринні та рослинні жири як сировина для виробництва біодизеля (узагальнення досвіду) Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України Збірник наукових праць. — 2010, Вип.144.
Посилання
- Олій, олія // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. X : Літери Ол — Пер. — С. 1209-1210. — 1000 екз.
- Petroleum Online e-Learning resource from IHRDC