Ламантинові

Ламанти́нові[1] (Trichechidae) — родина великих водних ссавців ряду сиреноподібних. У сучасній фауні родина представлена одним родом ламантин (Trichechus), в межах якого розрізняють три види. Ці травоїдні тварини мешкають на мілководді та живляться водною рослинністю.

Ламантинові
Період існування: 28.4–0 млн р. т.
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Сирени (Sirenia)
Родина: Ламантинові (Trichechidae)
Linnaeus, 1758
Види

Див. текст

Вікісховище: Trichechus

Зовнішній вигляд

Представники родини ламантинових відрізняються від представників родини дюгоней формою черепа і хвоста. Хвіст ламантина має форму весла, тоді як хвіст дюгоня — форму вилки. Одна з унікальних рис, що єднає ламантинів зі слонами, є постійна зміна кореневих зубів, в цілому нехарактерна для ссавців. Нові зуби з'являються далі по щелепі та, поступово пересуваючись уперед, витісняють старі. Крім того, соски у ламантинів розташовані між передніми кінцівками, так само як і у слонів. Через цю особливість моряки у стародавні часи вважали ламантинів русалками, або сиренами, що знайшло відображення у науковій назві ряду.

Ареал

Ламантини населяють мілководні, заболочені прибережні райони та річки Карибського моря, Мексиканської затоки, басейну Амазонки та Західної Африки.

Систематика

Група із трьох ламантинів

Ламантинові (Trichechidae)

Африканські ламантини живуть поблизу берегів і в річках екваторіальної Африки (на західному узбережжі), амазонських ламантинів можна зустріти на східному узбережжі Південної Америки (у річках Амазонка, Оріноко і їх притоках), американські ламантини мешкають у Вест-Індії (узбережжя Карибського моря від Флориди до Бразилії). Деякі виділяють флоридського ламантина в окремий вид, але «Інтегрована система таксономічної інформації» розглядає його як підвид американського ламантина. Флоридські ламантини досягають 4,5 і більше метрів в довжину; мешкають як в прісній, так і в солоній воді. На ламантинів полювали через їх жир і м'ясо; зараз полювання на них заборонене.

Загрози

Американський ламантин — загрожений вид. Хоча йому і не страшні ніякі природні хижаки, експансія людини зменшила його природне місце існування в прибережних областях. Їх повільна натура та допитливий характер призводить до жорстоких зіткнень з моторними човнами та катерами. На деяких особинах було виявлено понад 50 шрамів від лопатей гвинта. Ламантини заковтують рибальські снасті, потрапивши в травну систему тварини, вони збиваються в клубок і починають поволі вбивати тварину. Природні причини смерті включають несприятливі температури, полювання крокодилів на молодняк[2] та хвороби.

Захист і охорона

Ламантини часто відвідують електростанції, що спускають теплу воду. Звикнувши до цього постійного джерела неприродного тепла, ламантини припинили мігрувати в теплі води. Останнім часом електростанції почали закриватися, і «Служба Охорони Рибальства і Диких Тваринних США» намагається знайти спосіб нагрівати воду для ламантинів.

Примітки

  1. Зоологія хордових : підручник / Й. В. Царик, І. С. Хамар, І. В. Дикий та ін.; за ред. проф. Й. В. Царика. – Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2013. – 356 с.
  2. Luiselli, L.; Akani, G.C.; Ebere, N.; Angelici, F. M.; Amori, G.; Politano, E. (2012). Macro-habitat preferences by the African manatee and crocodiles – ecological and conservation implications. Web Ecology 12 (1): 39–48. doi:10.5194/we-12-39-2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.