Ламбеозавр

Ламбеозавр (Lambeosaurus) — рід рослинноїдних птахотазових динозаврів з підродини ламбеозавринів родини гадрозавридів, що існував у пізній крейді (75 млн років тому) в Північній Америці. Мав гребінь на голові.

?
Ламбеозавр
Час існування: пізня крейда,
75 млн років тому

Lambeosaurus magnicristatus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
Інфраряд: Орнітоподи (Ornithopoda)
Ігуанодонти
Надродина: Гадрозавроїди (Hadrosauroidae)
Родина: Гадрозаврові (Hadrosauridae)
Підродина: Ламбеозаврові (Lambeosaurinae)
Триба: Ламбеозаврині (Lambeosaurini)
Рід: Ламбеозавр (Lambeosaurus)
Parks, 1923
Види
  • L. lambei
    Parks, 1923
  • L. magnicristatus
    Sternberg, 1935
  • L. paucidens?
    (Marsh, 1889
Посилання
Вікісховище: Lambeosaurus
Fossilworks: 38763

Опис

Розміри

Довжина ламбеозавра — від 9 до 15 метрів, а висота — 4 метри. Маса динозавра — 4,5 тони.

Голова та гребінь

На відміну від гадрозаврів, у яких не було гребеня, морда у ламбеозавра була досить вузька. Гребінь ламбеозавра служив для привертання уваги партнерів, посилення звуку та покращення нюху.

Зуби

Щелепи ламбеозавра і інших представників гадрозавров містили кілька вертикальних зубних рядів. Кожен ряд складався з декількох, начебто насаджених один на одного зубів. Вертикальні ряди зливалися між собою, утворюючи єдину батарею. Таким чином щелепи могли містити до 700—1000 зубів одночасно. Поверхня батареї була нерівною, з численними виступами емалі. Маючи такі зуби, ламбеозаври могли пережовувати дуже жорсткі частини рослин. Верхні зуби, пошкоджуючись під час пережовування грубої деревної рослинності, випадали, а на їхньому місці росли здорові зуби з нижнього ряду[1].

Кінцівки

Ламбеозаври могли ходити і на двох кінцівках, і на чотирьох, та могли дотягатися і до низьких, і до високих рослин.

Знахідки

Перший скелет ламбеозавра знайшов геолог та палеонтолог Лоренс Ламбат у 1923 році. На честь нього й назвали динозавра. Ламбат працював у Канаді у кінці 19 — початку 20 сторіччя, та розкопав кілька нових динозаврів. Місце, де знайшли цього динозавра, назтвається Парк динозаврів. Він знаходиться у поровінції Альберта, Канада. Там також знайшли паразауролофа, коритозавра, стегсераса, стиракозавра, едмонтонію та евоплоцифала.

Класифікація

Види

  • Рід Ламбеозавр
    • вид Lambeosaurus lambei
    • вид Lambeosaurus magnicristatus
    • вид Lambeosaurus laticadus

Класифікація у родині гадрозавридів

Ламбеозавр відноситься до підродини ламбеозаврових, бо в нього, як і в інших представників цієї підродини, був гребінь. Підродина ділиться на чотири триби. У представників триби ламбеозаврині, до якої належить сам ламбеозавр, гребені на голові були як півкола. До ламбеозавринів належить також коритозавр, близький родич ламбеозавра. До триби паразауролофині відносяться динозаври, у яких гребінь довше. До них належить паразауролоф. До третьої триби цінтаозаврині, належить Pararhabdodon і Tsintaosaurus. Також є триба Аралозавріні.


Відміни від родичів

Коритозавр був дуже близьким родичем ламбеозавра. Та між ними були відміни. Головна відмінність у тому, що у гребені коритозавра проходи видавали більш низький звук. Їхні крики можна було почути здалеку.

Примітки

  1. Ламбеозавр Lambeosaurus — Динопедия. www.dinopedia.ru. Процитовано 21 листопада 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.