Лебідь (сузір'я)

Ле́бідь (лат. Cygnus) сузір'я північної півкулі неба. Розташоване в смузі Чумацького Шляху.

Лебідь
Лебідь
Латинська назва Cygnus
Род. відмінок Cygni
Скорочення Cyg
Пряме піднесення 20год 37хв
межі від 19год 05хв до 21год 58хв
Схилення 42° 01'
межі від 27° 30' до 60° 55'
Площа 804 кв.град.(16)
Зорі 4 яскравіше 3m
71 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Денеб 1,25m
Метеорні потоки Жовтневі Цигніди, Каппа Цигніди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +90° i 29°
Ввечері найкраще спостерігати протягом липня
Існує з античності, запропоноване

Інші назви: грец. Κύκνος, араб. الدجاجة Курка, також іноді називають Північний Хрест, за аналогією з Південний Хрест. Українська народна назва: Хрест.[1]

Одне з 88 сучасних сузір'їв. Відоме з античних часів, Клавдій Птолемей включив його в свій Альмагест каталог зоряного неба.

Об'єкти

уявний лебідь

Північний Хрест
Найяскравіші зорі сузір'я утворюють фігурц, що нагадує Хрест:

  • Денеб (α Cyg)- хвіст курки від. ар. ذنبالدجاجة anab ad-dajājah. Найяскравіша зірка сузір'я у видимому діапазоні. Видима зоряна величина — +1,25m, абсолютна — −8,73m спектральний клас: A2 Ia. Одна з 20 найяскравіших зір нічного неба. Відстань 3 200 світлових років
  • Альбірео (β Cyg) — дзьоб курки від ар. al-Minhar al-Dajajah. Зоря є подвійною зорею. В 1976 було виявивлено, що компонент A і сам є тісною спектрально-подвійною зорею. Спектральні класи K3III і B0V видимі зоряні величини — 3.18m і 5.82m, абсолютні — −2.28. Період взаємного обертання 213,9 років; компонент В клас — B8Ve видима — 5.09m, абс. — −0.26m. Відстань — 390 св.р. Період обертання не менше 100 000 років. Через велику відстань між ними є сумніви чи це справді візуально-подвійна зоря чи лише оптично-подвійна зірка.
  • Джанах (ε Cyg) — крило від ар. جناح janāħ. Подвійна зоря, компонент А яскравість — 2.50 абс. — 1.08 спектральний клас — K0 III, компаньйон B тьмяна зірка видимість — 13.40, абс. — 11.99, сп.кл. — M3 обертається за 50 000 р. відстань 72 св.р.
  • δ Лебедя (δ Cyg) — з ар. міфів птиця Рух (رخ). видима — 2.87, абс. — −0.74, відстань — 171 св.р.
  • Садр (γ Cyg) — груди від ар. صدر şadr. Пульсар з періодом 74d, видима — +2.23, абсолютна — −6.12, відстань бл. 1 300 св.р.

Інші об'єкти

Культура

Сузір'я Лебідь, Лисиця з Гускою, Ящірка та Ліра із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Сузір'я є дуже популярним в фольклорі багатьох народів та в творах авторів

Давньогрецькі міфи

  • Лебідь — це Зевс (Ζεύς), що перетворився на птаха задля здобуття прекрасної Леди (Λήδα) дружини короля Спарти (Σπάρτη).
  • Лебідь — це Орфей (Ὀρφεύς), після смерті взятий на небо разом з Лірою. Кохав Аполлона (котрий і подарував йому ліру). Навчився настільки досконало грати на ній, що навіть звірі підкорялися йому, тому і на небі він не відпускає її.

Фантастика

Українська література

  • 1983 року видано роман українського письменника Юрія Косача під назвою «Сузір'я Лебедя».

Інше

  • На честь сузір'я отримав ім'я проектований космічний корабель «Cygnus».

Примітки

  1. Український радянський енциклопедичний словник. — Київ, 1986.

Література

Посилання

WIKISKY.ORG Лебідь

Див. також


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.