Ленора Блум

Ленора Блум (англ. Lenore Epstein Blum, уроджена Епштейн[2][3]; 1942) американська математик, фахівчиня з загальної алгебри і теорії обчислювальної складності, професорка Університету Карнегі-Меллон[4].

Ленора Блум
англ. Lenore Epstein Blum
Ім'я при народженні англ. Lenore Carol Epstein
Народилася 18 грудня 1942(1942-12-18)[1] (79 років)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Країна  США
Діяльність математикиня, викладачка університету, інформатикиня
Alma mater Массачусетський технологічний інститут
Галузь математика
Заклад Університет Карнегі-Меллон і Університет Каліфорнії (Берклі)
Посада президент
Науковий керівник Gerald Sacksd
Членство Американське математичне товариство і Асоціація жінок у математиці
У шлюбі з Мануель Блум
Діти Avrim Blumd
Нагороди

Noether Lectured (2002)

Fellow of the Association for Women in Mathematicsd

член Американського математичного товаристваd

член Американської асоціації сприяння розвитку наукиd

Presidential Award for Excellence in Science, Mathematics, and Engineering Mentoringd (2005)

Особ. сторінка cs.cmu.edu/~lblum/

 Ленора Блум у Вікісховищі
Мануель, Ленор та Аврім Блум, 1973 рік

Життєпис

Ленора Блум народилася 18 грудня 1942 року в Нью-Йорку в єврейській родині. До дев'яти років вона відвідувала школу в Нью-Йорку, потім її батько Ірвінг Епштейн зайнявся підприємницькою діяльністю і перевіз сім'ю до Каракасу (Венесуела); мати — Роуз Епштейн — працювала вчителькою[5].

Під час навчання в Каракасі вона зустріла Мануеля Блума, який через кілька років став її чоловіком. Після повернення до США вона вступила на факультет архітектури Технологічного інституту Карнегі, але під час першого року навчання вирішила спеціалізуватися на математиці. Згодом вона перейшла на навчання в Сіммонс-коледж у Бостоні), а потім — в Массачусетський технологічний інститут, в якому в 1968 році їй була присуджена ступінь доктора філософії з математики. Її дисертація називалася Generalized Алгебраїчної Структури: A Model Theoretical Approach.

Після цього працювала викладачкою математики в Університеті Каліфорнії в Берклі. У 1973 році перейшла в Міллс-коледж в Сан-Франциско на посаду викладачки алгебри, а в 1974 році заснувала там факультет математики та інформатики і керувала ним протягом 13 років. Стала однією з перших членкинь Асоціації для жінок-математиків, а з 1975 до 1978 рік був її президенткою.

У 1986 році з чоловіком Мануелем Блумом запропонувала алгоритм генерації псевдовипадкових чисел, який став відомим як алгоритм Блум — Блума — Шуба. У 1989 році отримала посаду професорки інформатики в Університеті Каліфорнії в Берклі. З кінця 1980-х років Ленора Блум працювала над теорією обчислень і обчислювальної складності. Разом з кількома співавторами вона досліджувала питання про те, яким чином ці теорії можуть бути поширені з дискретних об'єктів (таких як натуральні числа і графи) на безперервні (такі як дійсні числа). З допомогою цієї теорії, в 1990 році, спільно зі Стівеном Смейлом, вона довела, що множину Мандельброта не можна розв'язати. У тому ж році вона виступила із запрошеною доповіддю на Міжнародному конгресі математиків в Кіото[6].

З 1990 по 1992 роки Ленора Блум обіймаоа пост віце-президентки Американського математичного товариства. З 1992 до 1997 роки була заступницею директора Інституту математичних досліджень в Берклі. З 1999 року — професорка інформатики в Університеті Карнегі-Меллон.

З 2012 року — фелло Американського математичного товариства.[7]

Чоловік Мануель Блум і син Аврім Блум — американські вчені у галузі інформатики.

Примітки

  1. Архів історії математики Мактьютор
  2. Notable Women in Mathematics: A Biographical Dictionary
  3. Encyclopedia of World Scientists
  4. Домашняя страница
  5. Helping children find their way home activist works for change in Albania. Архів оригіналу за 20 квітня 2016. Процитовано 4 червня 2019.
  6. .
  7. List of Fellows of the American Mathematical Society (англ.). Архів оригіналу за 13 серпня 2013. Процитовано 4 серпня 2013.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.