Лисогірський форт

Лисогірський форт 1871—1875 — пам'ятка містобудування національного значення, яка розташовується на Лисій горі у південній частині Києва. Частина Київської фортеці.

Лисогірський форт
Потерна № 5
Тип регіональний ландшафтний парк
Статус пам'ятка містобудування національного значення, охоронний № 260066-Н
Відкрито XIX століття
Колишні назви Голгофа, Череп
Площа 118,7 га
Керівна установа Національний історико-архітектурний музей «Київська фортеця»
Відвідувачів на рік 10 000
Розташування Голосіївський район
Лисогірський форт
Лисогірський форт (Україна)

 Лисогірський форт у Вікісховищі

Історія

Починаючи з початку 1860-х років розроблявся проєкт модернізації Київської фортеці. Генерал Едуард Тотлебен планував розширити фортецю, зокрема побудувати у місті 24 (за іншими даними 27) фортів. Упродовж 1869-71 років було оглянуто місця будівництва майбутніх фортів.

27 квітня 1871 року до міста надійшло повеління Олександра II щодо спорудження Лисогірського форту. Роботи почалися вже 1871 року — було облаштовано трасування форту, вирубано дерева, збудовано тимчасові допоміжні споруди. Наступного, 1872 року, на гору було прокладено дві дороги та виконано роботи на території бастіону № 2. Станом на 1874 рік більшість земляних робіт було виконано, а також влаштовано цегляні потерни у валах.

Остаточно було завершено будівництво Лисогірського форту 1877 року. | |

Форт складався з головного валу, 2 бастіонів, напівбастіону, мав рів. У валах влаштовано 8 цегляних потерн завдовжки до 40 м кожна. На території форту були порохові льохи.

Попри відсутність стратегічного значення фортеці і форту наприкінці XIX ст., там продовжувало перебувати озброєння. Лисогірський форт також використовувався як склад піроксиліну.

У останні роки XIX століття (1897-99 роки) Київська фортеця перетворилася на фортецю-склад. Єдиним дієвим укріпленням залишався Лисогірський форт. Як і раніше, у форті зберігався піроксилін.

Із 1907 року форт використовувався як місце страти злочинців, зокрема у вересні 1911 року тут було страчено вбивцю Петра Столипіна Дмитра Богрова.

Із початком Першої світової війни Лисогірський форт входить до числа наявних оборонних споруд — було поновлено озброєння, зосереджено запаси медикаментів.

Як військовий об'єкт, форт використовувався й у радянські часи. 1941 року він брав участь в обороні міста і виконав роль як потужний оборонний об'єкт на підступах до міста. 18 вересня 1941 року на самій горі точилися бої. Таким чином, Лисогірський форт у вересні 1941 р. був використаний як позиція, що прикривала відхід головних сил 37-ї армії на лівий берег Дніпра.

У повоєнні роки Лисогірський форт продовжував використовуватися як військовий об'єкт. Тут розташували артилерійські склади Київського військового округу. Лиса гора була огороджена колючим дротом, на ній було встановлено вартові вежі. Боєприпаси зберігалися у потернах.

Склади на Лисій горі було ліквідовано у 1970-х роках, а охорону остаточно знято 1976 року. Більшість споруд відтоді було розібрано на цеглу. | |

1982 року на Лисій горі було розпочато облаштування парку. На жаль, роботи завершено не було.

До сьогодні на території збереглися 8 потерн, вали форту, 3 дренажні системи. Цікавими свідченнями минулого є написи на стінах потерн, виконані солдатами, що стояли тут на варті у різні часи — з 1880-х по 1970-і роки. | |

Панорами форту

Панорама лісових насаджень Лисогірського форту
Панорама вершини Лисогірського форту

Туристичний потенціал

Є зажаданим об'єктом пригодницького та індустріального туризму у киян та гостей столиці України.

Джерела

Відеоматеріали

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.