Ловецький Павло Феодосійович

Павло Феодосійович Ловецький (1 лютого 1911(19110201) р., с. Куцеволівка Онуфріївського району Кіровоградської області 29 жовтня 1975 р., м. Мелітополь Запорізької обл.) — український радянський письменник, краєзнавець, мандрівник. Жив у Мелітополі і очолював міське літературне об'єднання, яке тепер носить його ім'я.

До 105-річчя від дня народження Павла Ловецького. Відомий мелітопольський письменник Сергій Авдєєнко, автор книги «Павло Ловецький: людина і письменник». Член Національної спілки письменників України Олег Гончаренко.

Біографія

Павло Ловецький народився в 1911 році в Кіровоградській області. Підлітком працював на конезаводах, пізніше працював ветлікарем на Далекому Сході і на Кавказі. Також був учасником німецько-радянської війни. Останні роки свого життя жив у Мелітополі, працюючи ветлікарем на залізничній станції.

З 1966 по 1975 рік був головою Мелітопольського міського літературного об'єднання. Член Спілки письменників України.

Коли я почав писати свої розповіді, Павло Федосійович вже був авторитетною величиною. Ми спілкувалися небагато, всього півтора року до його смерті. Але, можливо, саме завдяки йому я став письменником. У 1974 році я написав перше оповідання і не знав, кому його показати. Прийшов у літературне товариство, там збиралися в основному поети. Моя розповідь розкритикували в пух і прах. А Ловецький запросив мене до себе, почав розбирати мій твір, пояснив необхідність сюжету і подарував свою книгу з автографом. Тоді мені його розповіді не дуже сподобалися, лише з часом я їх оцінив. Минув час, і мені захотілося написати про цю людину. Річ у тому, що Ловецького звинувачували в українському націоналізмі. Довгий час на нього падала тінь сестри, яка в роки війни була арештована нібито за співпрацю з німцями, але після смерті Сталіна була реабілітована. Весь час Павло перебував під ковпаком у КДБ, тим більше, що і сам чотири з половиною місяці був в окупації в Кисловодську. Я розмовляв з чекістом, який свого часу вів справу Ловецького, і після цієї бесіди вирішив написати книгу. Він згадав, як перед перейменуванням вулиці Жданова на вулицю імені Ловецького в 1989 році сам дзвонив до міськвиконкому зі словами: "Що ви робите? Можуть адже відкритися нові непривабливі факти про цю людину! "Проте, коли я запитав цього колишнього співробітника органів, чи є у нього факти, які дискредитують Ловецького, він нічого конкретного не зміг відповісти. От після цього я і захотів розповісти правду про Ловецького. До того ж мелітопольці майже нічого про нього не знають, навіть мешканці вулиці його імені.[1]

— Сергій Іванович Авдєєнко

1 лютого 2010 року в Мелітополі представники громадськості міста відзначили 100-річчя з дня народження письменника Павла Феодосійовича Ловецького[2]. Також було реконструйовано і приведено до ладу місце поховання Павла Федосійовича Ловецького.

Літературні праці

Багато писав про природу Мелітопольського краю, оповідання став писати, коли йому йшов шостий десяток років. Видав дев'ять книг, завдяки яким ім'я його стало широко відомим в Україні.

Пам'ять

  • Мелітопольське літературне товариство носить ім'я Павла Ловецького.
  • Сергій Іванович Авдєєнко написав книгу «Павло Ловецький: Людина і письменник», за яку отримав грамоту від рук Міського голови Дмитра Сичова.
  • У 1989 році вулиця Жданова в Мелітополі була перейменована в вулицю Павла Ловецького, а у 2001 році його ім'ям був названий і сусідній провулок[3].
  • У вересні 2013 року Павло Ловецький став одним з 6 знаменитих мелітопольців, чиї портрети були встановлені на сіті-лайтах на вулицях міста до 229-річчя заснування Мелітополя[4].

Критика

Олесь Гончар назвав Павла Ловецького «українським Арсеньєвим», а поет Максим Рильський, який одержав від Ловецького в подарунок книгу, відправив йому у відповідь свою збірку з написом: «Спасибі вам за ваші книги… сердечно написані і цікаві книги!»[5].

Освіта

  • 1931 — Новочеркаський ветеринарний технікум
  • 1940 — Біологічний факультет інституту.

Примітки

  1. незабутих імена. Архів оригіналу за 1 лютого 2014. Процитовано 14 травня 2015.
  2. -i 1 лютого
  3. Крилов Н. В. Вулиці Мелітополя: історико-географічний словник. — Мелітополь : Изд. будинок МГТ, 2011. — 70 с.
  4. / novosti/7507-melitopol-v-liczax Мелітополь в особах. Телекомпанія «МТВ-плюс». 23-09-2013. Процитовано 2014-01- 28.
    [http: //zp.comments.ua/news/2013/09/27/ 112246.html У Мелітополі встановили сіті-лайти з фотографіями знаменитих земляків] // Коментарі: Запоріжжя.  27.09.2013.
  5. Спасибі вам за ваші книги …

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.