Ломикамінь аїзоподібний

Ломикамінь аїзоподібний[1] або ломикамінь аїзовидний[2] (Saxifraga aizoides L.) — розгалужена багаторічна трав'яниста рослина родини ломикаменеві (Saxifragaceae) з численними сланкими надземними пагонами, що вкорінюються. Має арктичне, субарктичне, гірське і передгірне поширення; є кормом для козиці

Ломикамінь аїзоподібний
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Ломикаменеві (Saxifragaceae)
Рід: Ломикамінь (Saxifraga)
Вид:
S. aizoides
Біноміальна назва
Saxifraga aizoides

Опис

Має 5–15 см завдовжки листяні, не квітучі стебла і, зазвичай, розгалужені, квітконоси 15–25 см завдовжки. Поширюється короткими кореневищами, що утворюють невеликі колонії. Списоподібної форми листки переважно темно-зелені, досить м'ясисті, злегка сплющені, загострені, 0,5–3,0 см завдовжки. Суцвіття 2–15-квіткові, іноді поодинокі квіти. Квітки з п'ятьма чашолистками і пелюстками. Жовті або світло-помаранчеві (іноді яскраво-червоні) пелюстки 3–6 мм завдовжки. Період цвітіння з червня по вересень.

Поширення

Поширений у Північній Америці, в тому числі на Алясці, у Канаді, а саме район Великих озер, у Ґренландії та Європі. Доходить до 3150 метрів висоти в Піренеях, Альпах, Карпатах, Балканах і Апеннінах й до західного Сибіру. Росте у вологих місцях і берегами річок, в основному на вапняку.

Вид в Україні

Наявний на Чорногорі (ур. Ґаджина) й Чивчинах (г. Гнєтєса). Адміністративні регіони: Івано-Франківська та Чернівецька області. Природоохоронний статус виду: зникаючий. Вид трапляється на вологих скелях і на стрімких кам'янистих берегах потоків: на висоті 1300 у Чивчинських горах і 1550—1600 м н.р.м. на Чорногорі. Приурочений до кам'янистого слабокислого субстрату з включеннями кальцитів. Чорногірська популяція розташована на території Карпатського національного природного парку.

Галерея

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.