Лоні

Ло́ні село в Україні, у Перемишлянському районі Львівської області. Населення становить 289 осіб. Орган місцевого самоврядування - Липовецька сільська рада. Діяла початкова школа.

село Лоні
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Перемишлянський район
Рада Липовецька сільська рада
Основні дані
Засноване 1515
Населення 289
Площа 3,18 км²
Густота населення 90,88 осіб/км²
Поштовий індекс 81230
Телефонний код +380 3263
Географічні дані
Географічні координати 49°43′49″ пн. ш. 24°40′23″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
362 м
Водойми Лунка
Місцева влада
Адреса ради 81230, Львівська обл., Перемишлянський р-н, с.Липівці
Карта
Лоні
Лоні
Мапа

 Лоні у Вікісховищі

Кінцевий населений пункт на дорозі Боршів Липівці.

Історія

В 1552 р селом володів Ян Сенінський, село належало до гологірського масиву панських володінь. В 1711році власником села є Адам Миколай Синявський, краківський каштелян.[1]

Географія

У селі бере початок річка Лонівка, права притока Золотої Липи.

Цікаві об'єкти села Лоні

Невелике село Лоні (Лоня, Луна, Люні) розташоване в відногах Гологір. 1469 року Гологірський ключ сіл належав до родини Андрія Сененського, який показав комісарам, укладачам податкового реєстру грамоту, надану його предкам намісником Руси угорського короля Людовика I Великого князем Володиславом Опольським (1372—1378). Вперше село з назвою Люні відзначене в податковому реєстрі 1515 року серед інших сіл Гологірського ключа. На жаль, у реєстрі села не описані окремо, а лише вказано що в них є шість попів (священиків), які сплачують відповідний податок. В податковому реєстрі 1578 року теж не відзначений священик, лише зазначено три сільські лани та приналежність села до дідича Андрія Сененського, нащадка Андрія Сененського з середини XV ст.

Про початки церкви в селі не збереглося архівних даних. Ймовірно, постала вона наприкінці XVI ст. Перший конкретний запис про церкву Різдва Христового в Лонях походить з реєстру церков Львівсько-Галицько-Кам'янецької єпархії, укладеного єпископом Йосифом Шумлянським коло 1708 року, де вона відзначена серед церков Гологірського деканату.

Найдавніший опис церкви походить з візитаційного акту церков Гологірського деканату 1731 року. В ньому відзначено: «Лоні. Церква дерев'яна, недавно за дозволом архипастира під титулом Різдва Христового виставлена. Вівтар, тобто престіл пропорційний. Підлога з тертиць. Дзвіниця добра, дзвонів три. Парох о. Іван … за презентою дідича Адама Миколи з Ґранова Синявського, каштеляна краківського і дідича села, на цю парохію поставлений, а висвячений 1704 року владикою Йосифом Шумлянським. Образи новою роботою пристойною мальовані». Більш детальний опис церкви залишив ґенеральний візитатор о. Микола Шадурський, який відвідав церкву в Лонях 12 січня 1763 року. Шадурський пише: «Село Луні (Łune). Церква Різдва Христового на пагорбі за селом збудована, у стінах з букового дерева, з одним випровадженим верхом над серединою з липового дерева в четвірку і дуже низьким, ґонтами вже давно як побита і вони дуже поопадали. В замках також порушена. Підлога з дилів всередині укладена. З дверима дубовими, належно окутими і на замок залізний внутрішній замиканими. Року 1724 (зі слів) виставлена і пізніше велебним о. Лукою Ґедишицьким, тодішнім деканом гологірським, посвячена. Коло неї цвинтар парканом огороджена, але в деяких місцях опалим, з двома фіртками, але без дверей. На цвинтарі дзвіниця на чотирьох стовпах з дерева сколочена, також ґонтами побита, на ній дзвонів менших два, а два інші більші. Престіл в квадрат зрубний (цебрований) з атимінсом 1723 року від Атанасія Шептицького та Розп'яттям на бляті дерев'яному. Жертовник в розі зліва від престолу, з образом Богоявлення Господнього. Срібний хрест з написом: „Соwрuжи Крстъ рабъ Бжій Григорій прозъвискомъ Вhвчаръ“. Деісус цілий з апостолами, пророками, царськими дверима і намісними образами столярської роботи так-сяк мальований. Парох о. Іван Малицький висвячений за презентою дідича Казимира Заблоцького 1704 року владикою Йосифом Шумлянським, презента на парохію в Лунях від Адама Миколи з Ґранова Сенявського 1715 року». Візитатор Шадурський заборонив реперувати стару церкву і здійснювати в ній богослужіння, бо громада задумала будувати нову. Також він наказав збудувати школу для дяка, якої немає в селі.

Дубова церква Собору Богородиці в автентичному вигляді повністю прокрита гонтом

Ці два акти візитаційних описів дають відповідь на те, коли збудована церква — 1724 рік. З такою датою вона і була внесена в Національний реєстр пам'яток з № 435 у 1963 році. Правда, від 1910 року в Шематизмах Львівської єпархії появилася дата 1691 рік, введена тодішніми парохами отцями Олексієм Наливайком, Григорієм Мировичем та Зеноном Чубатим[2] за невідомим джерелом, яка не має документального підтвердження.

  • Церква Собору Богородиці (1724 р.) — стара дерев'яна церква на пагорбі над селом, над р. Лунка, у комплексі зі дзвіницею. Пам'ятка архітектури.
  • Церква Святої Ольги — нова церква в центрі села добудована силами жителів в 1994 році на фундаментах і стінах, що збереглися з тридцятих років XX століття.
  • Будинок «Просвіти».

Цікаві факти

  • Деякий час село адміністративно належало до Золочівського району Львівської області.
  • Протягом усього періоду існування радянської влади в селі діяла підпільна греко-католицька громада. Таємні богослужіння здійснювали отці Петро Городецький, Роман Каспришин, Михайло Тирличко. Весь цей час дякував місцевий житель Іван Москвитин. Служби проходили в нічний час.

Примітки

  1. Смерека, Богдан (2016). ОПИСОВО-СТАТИСТИЧНІ ДЖЕРЕЛА ПРО ЗАСЕЛЕННЯ ТА АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ ЛЬВІВСЬКОЇ ЗЕМЛІ РУСЬКОГО ВОЄВОДСТВА У XVI–XVIII СТ. Київ. с. 330.
  2. Ясниська, Яворівський район - дерев'яна церква
    • На цвинтарі зі східної сторони від вівтаря можна побачити могили парохів: … «Отець Григорій Мирович 1895—1979»
    Блог о. Ігоря Пелехатого, 15 березня 2016, 23:28
    • Близький соратник Костельника, священик-апостат Григорій Мирович
    Фонд № 201, Опис № 1 в
    • Наливайко Олексій, нар. 1844, № п/п 653 (л. 174)
    • 653 Анкети священиків з прізвищами на букву «Н», том ІІ і останній, 1901—1932, 43 стор., укр.
    • Чубатий Зенон, нар. 1899, № п/п 992 (л. 192)
    • 992 Особова справа священика Чубатого Зенона, 1910—1933, 24 стор., укр. (л. 39)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.