Луціоцефалові

Луціоцефалові (Luciocephalinae) — підродина лабіринтових риб з родини осфронемових (Osphronemidae). Її представники поширені в Південно-Східній та Південній Азії.

?
Луціоцефалові (Luciocephalinae)

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Лабіринтові риби (Anabantiformes)
Підряд: Повзуновидні (Anabantoidei)
Родина: Осфронемові (Osphronemidae)
Підродина: Луціоцефалові (Luciocephalinae)
Bleeker, 1860
Посилання
Вікісховище: Luciocephalinae
Віківиди: Luciocephalinae
EOL: 2804561
ITIS: 638688
NCBI: 313181

Як окремий підрозділ підродина була поступово сформована лише в кінці XX — на початку XXI ст. Карел Лім (Karel F. Liem) у 1963 році розділив підряд лабіринтових риб (Anabantoidei) на 4 родини: анабасових (Anabantidae), гелостомових (Helostomatidae), осфронемових (Osphronemidae) і белонтієвих (Belontiidae). У 1983 році Джордж Лодер і Карел Лім (Lauder, G.V. and K. F. Liem) додали до них ще родину луціоцефалових (Luciocephalidae) з єдиним родом Luciocephalus, який раніше взагалі не зараховували до підряду лабіринтових риб. Подальші дослідження показали, що рід Luciocephalus більш тісно пов'язаний з Belontiidae Ліма, а також з представниками роду Osphronemus.

1995 року Брітц, Кокоша і Ріль (Britz, R., M. Kokoscha and R. Riehl), дослідивши структуру поверхні ікри лабіринтових риб, встановили існування монофілетичної групи риб, яка складається з родів Ctenops, Luciocephalus, Parasphaerichthys і Sphaerichthys, і вона отримала назву групи «спіральної ікри» (англ. «spiral egg»). До родини осфронемових були додані рід Luciocephalus і колишня родина белонтієвих. У 2001 році Ральф Брітц навів докази поділу осфронемових на 4 підродини: власне осфронемові (Osphroneminae), белонтієві (Belontiinae), луціоцефалові (Luciocephalinae) і макроподові (Macropodusinae). У складі підродини луціоцефалових він об'єднав шість родів: Trichogaster (тепер Trichopodus), Colisa (тепер Trichogaster), Ctenops, Parasphaerichthys, Sphaerichthys і Luciocephalus. Їх монофілія обґрунтовувалась двома синапоморфічними ознаками, відсутніми у інших риб: втратою першого зябрового променя (англ. branchiostegal ray) та характером розташуванням зв'язки Боделота (англ. Baudelot's ligament).

Проведені згодом молекулярні дослідження ДНК лабіринтових риб (Rüber et al., 2006) чітко підтвердили монофілію групи «спіральної ікри», але жоден з аналізів не підтвердив монофілію родини луціоцефалових у цілому. Водночас за цими результатами два її роди Trichopodus і Trichogaster виявляють близьку спорідненість з представниками підродини Macropodusinae. Була висунута думка про доцільність виділення цих двох родів в окрему підродину Trichogastrinae[1]. Такої позиції дотримується зокрема Catalog of Fishes Каліфорнійської академії наук[2][3].

Склад підродини

Джерела

Примітки

  1. Joseph S. Nelson, Terry C. Grande, Mark V. H. Wilson. Fishes of the World. 5th Edition, pp. 392—391: Family Osphronemidae. Wiley, 2016. ISBN 978-1-118-34233-6 (англ.)
  2. Trichogaster in Catalog of Fishes. Eschmeyer, W.N., Fricke, R. & Van der Laan, R. (eds.). Online Version, Updated 9 January 2018 (англ.)
  3. Trichopodus in Catalog of Fishes. Eschmeyer, W.N., Fricke, R. & Van der Laan, R. (eds.). Online Version, Updated 9 January 2018 (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.