Сферихт

Сферихт (Sphaerichthys) — рід лабіринтових риб з родини осфронемових (Osphronemidae), підродина луціоцефалових (Luciocephalinae).

?
Сферихт (Sphaerichthys)

Шоколадний гурамі (типовий вид роду)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Лабіринтові риби (Anabantiformes)
Підряд: Повзуновидні (Anabantoidei)
Родина: Осфронемові (Osphronemidae)
Підродина: Луціоцефалові (Luciocephalinae)
Рід: Сферихт (Sphaerichthys)
Canestrini, 1860
Sphaerichthys osphromenoides
Canestrini, 1860
Види
Посилання
Вікісховище: Sphaerichthys
Віківиди: Sphaerichthys
EOL: 13104
ITIS: 172666
NCBI: 313233

Sphaerichthys перекладається з грецької як «сферична риба»: σφαῖρα = сфера, ἰχθύς = риба.

Склад роду

Рід включає 4 види з Південно-Східної Азії:

Систематика

Унікальна структура поверхні ікринок, що складається з борозенок, майже рівномірно розподілених у формі спіралі, стала підставою для об'єднання родів Ctenops, Luciocephalus, Parasphaerichthys і Sphaerichthys в одну монофілетичну групу[5]. Монофілетичне походження цієї групи ще більше підтверджується спільною поведінкою інкубації ікри в роті[5]. Подібний тип інкубації зустрічається серед лабіринтових риб лише у деяких видів роду Betta[5]. Крім того, грушоподібна форма ікринок у представників родів Luciocephalus і Sphaerichthys вказує на те, що вони більш тісно пов'язані один з одним[5]. На підставі додаткових синапоморфічних ознак роди Trichogaster, Trichopodus, Sphaerichthys, Luciocephalus, Parasphaerichthys і Ctenops були згруповані у підродину Luciocephalinae[6].

Особливості біології

Сферихти — маленькі риби з порівняно високим тілом, сильно стиснуті з боків. Перші промені черевних плавців сильно подовжені у вигляді ниток.

Усі види роду виношують потомство у роті. У S. osphromenoides і S. selatanensis ікру та личинок виношує самка, а у S. vaillanti і S. acrostoma — самець. Цікаво, що це відбивається й на забарвленні риб: у S. osphromenoides і S. selatanensis яскравіше забарвлені самці, а у S. vaillanti і S. acrostoma, навпаки, — самки. Плодючість невисока, становить від 60 до 150 ікринок. Риби відкладають ікру на дно. Тоді той із партнерів, що займатиметься інкубацією, збирає ікринки у рот, точніше у горловий мішок, і відправляється з нею до поверхні води. Тут у затишному куточку батько чи мати перебуває близько 2 тижнів, після чого з рота випливають вже готові мальки.

Як і інші представники підроду лабіринтових риб (Anabantoidei), сферихти мають додатковий дихальний орган, відомий як лабіринтовий апарат. Він допомагає рибам виживати в умовах бідного на кисень середовища.

У природі ці риби мешкають у невеличких стоячих або зі слабкою течією водоймах, розташованих серед густого тропічного лісу. Це так звані «чорні води» з характерним темно-коричневим забарвленням, які мають екстремальні показники: дуже низьку твердість (до 4-5°dH) і показник pH в межах 3,5-6,5.

Утримання в акваріумі

В неволі досягти природних показників води буває важко. Якщо при утриманні риб ще можна використовувати й твердішу воду, то для розведення дотримання вказаних параметрів є обов'язковим. Тому ці невеличкі за розмірами рибки, не зважаючи на своє гарне забарвлення й цікаву поведінку, в акваріумах зустрічаються рідко.

Найвідомішим в серед акваріумістів є шоколадний гурамі (S. osphromenoides). У невеликих кількостях завозять й інших представників роду. Зокрема, дуже привабливим забарвленням відзначаються сферихти Вайяна, причому в даному випадку в першу чергу це стосується самок.

Джерела

  • Sphaerichthys osphromenoides Canestrini, 1860. Seriously Fish (англ.)
  • Froese, Rainer, and Daniel Pauly, eds. (2018). Види роду Sphaerichthys на FishBase. Версія за березень 2018 року. (англ.)
  • Hans Frey. Das Aquarium von A bis Z. Radebeul: Neumann Verlag, 1969, S. 559 (нім.)
  • Hans-Joachim Richter. Das Buch der Labyrinthfische. Melsungen [u.a.]: Verlag J. Neumann-Neudamm, 1983, S. 105. ISBN 3-7888-0292-8 (нім.)

Примітки

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2018). Sphaerichthys acrostoma на FishBase. Версія за березень 2018 року. (англ.)
  2. Froese R., Pauly D. (eds.) (2018). Sphaerichthys osphromenoides на FishBase. Версія за березень 2018 року. (англ.)
  3. Froese R., Pauly D. (eds.) (2018). Sphaerichthys selatanensis на FishBase. Версія за березень 2018 року. (англ.)
  4. Froese R., Pauly D. (eds.) (2018). Sphaerichthys vaillanti на FishBase. Версія за березень 2018 року. (англ.)
  5. Ralf Britz, Michael Kokoscha and Rudiger Riehl. The anabantoid genera Ctenops, Luciocephalus, Parasphaerichthys, and Sphaerichthys (Teleostei: Perciformes) as a monophyletic group: evidence from egg surface structure and reproductive behaviour. Japanese Journal of Ichthyology, 1995, v. 42 (no. 1): 71-79 (англ.)
  6. Ralf Britz. The genus Betta -monophyly and intrarelationships, with remarks on the subfamilies Macropodinae and Luciocephalinae (Teleostei: Osphronemidae) Архівовано 2 лютого 2018 у Wayback Machine.. Ichthyological Explorations of Freshwaters, 2001, Vol. 12, No. 4, pp. 305-318 ISSN 0936-9902 (англ.)

Посилання

  • Canestrini, G.,1860. Zur Systematik und Charakteristik der Anabatinen. Verhandlungen der K.-K. zoologisch-botanischen Gesellschaft in Wien, S. 707: Sphaerichthys (нім.)
  • Roberts, T. R., 1989. The freshwater fishes of western Borneo (Kalimantan Barat, Indonesia). Memoirs of the California Academy of Sciences, No. 14, pp. 175-176: Sphaerichthys (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.