Любівка (Богодухівський район)

Лю́бівка село в Україні, у Краснокутському районі Харківської області. Населення становить 878 осіб. Орган місцевого самоврядування — Любівська сільська рада.

село Любівка
Країна  Україна
Область Харківська область
Район/міськрада Краснокутський район
Рада Любівська сільська рада
Облікова картка Любівка 
Основні дані
Засноване 1700
Населення 878
Площа 4,311 км²
Густота населення 203,67 осіб/км²
Поштовий індекс 62032
Телефонний код +380 5756
Географічні дані
Географічні координати 50°00′57″ пн. ш. 35°03′36″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
110 м
Місцева влада
Адреса ради 62032, Харківська обл., Краснокутський р-н, с. Любівка, вул. Слобожанська, 120
Сільський голова Шляпкін Віктор Олексійович
Карта
Любівка
Любівка
Любівка
Мапа

Географія

Село Любівка знаходиться на правому березі річки Мерла, вище за течією примикає до міста Краснокутськ, нижче за течією примикає до села Колонтаїв. Через село проходить автомобільна дорога Т 1701 (Т 1702).

За селом, у північно-західній його частині, розміщені лани сільськогосподарських підприємств, розташованих на території населеного пункту, а в південно-східній частині — луки, посередині яких протікає Мерла. Далі розташований державний ліс. Також в Любівці є чудове місце — Криничне, куди залюбки ходять, як дорослі, так і діти. На північ від центральної частини села розташована гідрологічна пам'ятка природи «Любівська».

Історія

Кургани II тис. до н. е. — I тис. н. е. біля с. Любівка

Стародавні часи

На території села Любівки знайдені поселення епохи неоліту, бронзи, скіфських часів і салтівської культури, а також сарматські поховання ІІ-ІІІ століть до н. е. Цікавими були результати розкопок багатошарового поселення біля Любівки. Тут виявлена велика землянка бондарихинської культури ІХ-VІІ ст. до н. е. Ця велика, як на той час, будівля мала площу близько 210 кв. м. Перекриття опиралося на два ряди стовпів. Уздовж стін помітні залишки вирізаних у материковому ґрунті нар, на яких сиділи і спали. У північній частині житла виявлено піч, викладену із глиняних вальків. Отже, знайдено не звичайне житло, а якесь загальне приміщення, у якому збиралися члени роду для обговорення якихось питань. У 1973—1974 роках Б.Шрамком розкопане біля Любівки й багатошарове поселення неолітичної доби(ІV тисячоліття до н. е.); доби бронзи (ІІ тисячоліття до н. е.) та скіфське(VІІІ століття до н. е.).

Поблизу Любівки Х. Петровським досліджувалися поселення скіфської доби (VІ-ІІІ ст. до н. е.). Крім різноманітної кераміки тут знайдені кам'яні зернотертки, частини кінських вудил, бурав, відбитки зерна ячменю, пшениці, проса, прикраси з бронзи та інші речі, які засвідчують, що в басейні річки Мерла в ранню залізну добу мешкали скотарсько-землеробські племена. Уламки грецьких амфор, що знайдені поблизу Любівки, указують на те, що в VІ-V ст. до н. е. місцеве населення підтримувало торговельні зв'язки з античними містами Північного Причорномор'я. При розкопках у Любівці виявлено також рідкісне сарматське поховання (ІІІ ст.н. е.) дівчинки, одяг якої прикрашали дві бронзові застібки — фібули. На шиї — намисто зі скляних, бурштинових і коралових намистин, а на руках — бронзові браслети.

У 1927 році поблизу Любівки знайдено скарб ранньослов'янських старожитностей. Відомий учений Б. Рибаков відносить ці речі до старожитностей русів (зберігаються в Харківському історичному музеї).

Заснування села

Село Любівка було засноване в 1666 році. Багато існує легенд про те, чому саме 346 років тому назвали це село Любівкою. До цієї теми зверталося багато письменників. Існує якнайменше 3 легенди:

  • на місці, де зараз знаходиться центр нашого села, поселилося кілька переселенців. Через декілька років тут було поставлено пархомівським паном Вучичевичем шинок, у якому займалася торгівлею молода жінка Любка, але не просто працювала, а здійснила подвиг.
  • Один заможний житель Колонтаєва десь у кінці ХVІІ століття уподобав собі красиву місцину на землях, що пролягла між Красним Кутом і Колонтаєвом. Побудував собі там хату.

- Дуже любе мені це місце, — похваливсь він перед сусідами, переїжджаючи до нового помешкання.

- А й справді любе, — погодилися ті з тих, хто прийшов сюди через кілька днів провідати новосела на його новій садибі.

Дехто вирішив поселити поряд синів, які збиралися женитись. Так виникла і утвердилась за новим поселенням красива, лірична назва — Любівка.

  • Переселенців, які зупинилися на правому березі річки Мерла між Красним Кутом і Колонтаєвом, вразила краса, багатство місцевості. Тут були родючі луки, недалеко — річка, багата на рибу, на північ — землі, придатні для землеробства. Це було любе (любиме, гарне) місце для життя. Звідси і назва

Сьогодення

З початку заснування Любівки минуло понад 340 років. Як і колись жителі Любівки люблять своє село, облаштовують його, змінюють на краще: красиві вулиці, які підтримуються в чистоті й порядку. Ось тільки дороги потребують поліпшення.

Прекрасне село на зелених пагорбах, прекрасні і душевні люди не лише працюють тут, а й докладають чимало зусиль, щоб не стерлася з пам'яті дітей, онуків, правнуків історія Любівки.

Станом на 1 січня 2013 року кількість населення складала 665 осіб. На території села розташовано 6 торговельних підприємств, які займаються роздрібною торгівлею промислових та продовольчих товарів.

Одним із осередків, куди сьогодні залюбки поспішає місцева молодь, а також люди більш солідного віку, є місцевий Будинок культури.

Спорт

ФК «Рубін» (Любівка) — чемпіон Краснокутського району з футболу 2009 і 2010 рр.

Галерея

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.