Люк Пламондон

Люк Пламондон (фр. Luc Plamondon; нар. 2 березня 1942, Сен-Раймон, Квебек) — франкоканадський поет, автор текстів для поп-музики. Його внесок у музику і його світовий успіх принесли йому титул найпопулярнішого лірика франкофонії.

Люк Пламондон
Народився 2 березня 1942(1942-03-02) (79 років)
Сен-Раймон, Квебек, Канада
Громадянство  Канада
Діяльність письменник, поет-пісняр
Знання мов французька
Жанр популярна музика
Брати, сестри Louis Plamondond
Нагороди

Музична зала слави Канадиd (1999)

почесний доктор Університету Лаваляd (1994)

Канадська Алея слави (2003)

Companion of the Ordre des arts et des lettres du Québecd (2015)

премія генерал-губернатора з виконавських мистецтвd (1996)

IMDb ID 0686457

Пламондон писав для багатьох артистів, у тому числі для Брюно Пельтьє, Діан Дюфрен, Робера Шарльбуа, Селін Діон, Жинетт Рено, Гару, Жюльєн Клерк, Ніколь Круазій та Джонні Голлідея. Він є співавтором багатьох мюзиклів, зокрема рок-опера «Старманія», «Нотр-Дам де Парі», «Cindy: Cendrillon 2000».

Пламондон виступає проти інтернет-піратства з розповсюдженням музики. У 1983 році на нагородженні премією Felix він використовував свою промову для пропаганди дотримання авторського права. Люк Пламондон народився 2 березня 1942 року в місті Сен-Реймон де Портнеф Люк Пламондон народився 2 березня 1942 року в місті Сен-Реймон де Портнеф (St-Raymond de Portneuf) канадської франкофонний провінції Квебек.

Життєпис

Після навчання в єзуїтській семінарії Квебека, ставши бакалавром педагогіки, Люк Пламондон в різний час брав самі різні курси: літератури — в Монреалі, історії мистецтва — в луврської Школі (l'Ecole du Louvre) в Парижі, англійської мови — в Коледжі Західного Лондона (West London College). Весь цей час він становив — складав тексти до пісень і п'єси. Кілька разів він Після навчання в єзуїтській семінарії Квебека, ставши бакалавром педагогіки, Люк Пламондон в різний час брав самі різні курси: літератури — в Монреалі, історії мистецтва — в луврської Школі (l'Ecole du Louvre) в Парижі, англійської мови — в Коледжі Західного Лондона (West London College). Весь цей час він становив — складав тексти до пісень і п'єси. Кілька разів він надсилав свої роботи на Конкурс канадської пісні — однак без успіху.

У 1969 році, побачивши на Бродвеї мюзикл «Hair», Пламондон зрозумів, у чому його покликання — музичний театр.

Повернувшись в 1970 році в Квебек, Пламондон став потроху набирати вагу як автор текстів до пісень — з ним стали працювати такі співаки, як Жюльєн Клерк (Julien Clerc), Ніколь Круазе (Nicole Croisille), Джонні Голлідей (Johnny Halliday). Першим його великим успіхом стала пісня «Dans ma Camaro …», виконана в тому ж 1970 році Стівом Фізе (Steve Fiset). Пламондон сформував свій стиль, його тексти, далекі від високої поезії, складалися з простих слів, з'єднаних простими римами і були майже примітивними, однак, може бути, саме тому мали великий успіх — вони були зрозумілі всім і говорили на доступній мові.

У 1978 році, після багатьох років роботи у співпраці з французьким композитором Мішелем Берже (Michel Berger), Люк Пламондон випустив у світ свій перший мюзикл — «Старманія» («Starmania»). Спочатку мюзикл з'явився у вигляді концепт-альбому; виконавцями стали тоді ще молоді і порівняно невідомі співаки Франції та Квебеку, яких згодом чекала блискуча кар'єра — Даніель Балавуан (Daniel Balavoine), Діана Дюфресн (Diane Dufresne), Франс Галл (France Gall), Фаб'єн Тібо (Fabienne Thibault), Клод Дюбуа (Claude Dubois) і Нанетт Воркман (Nanette Workman). Багато пісень цього альбому стали справжніми хітами. У 1979 році відбулася прем'єра спектаклю в Палаці Конгресів в Парижі в постановці Тома О'Хоргана (Tom O'Horgan). Мюзикл малював картини віддаленого в ті роки майбутнього і показував, що і в 2000 році людей будуть хвилювати ті ж проблеми, що й завжди. Спектакль не мав того успіху, який мав диск, проте в 1979 році «Старманія» принесла Люку Пламондону цілих дві нагороди «Фелікс» («Felix») — у номінації «Пісня року» (за пісню «Блюз бізнесмена») і в номінації «Альбом року».

У 1988 році мюзикл «Старманія» був поставлений знову — цього разу режисером Льюїсом Фюре (Lewis Furey). У 1992 році була зроблена адаптація мюзиклу для англомовного глядача знаменитим лібретистом Тімом Райсом. Диск «Магнат» («Tycoon»), записаний зірками британської поп-музики, був чудово прийнятий у Франції, проте сам спектакль англійською мовою виявився не надто життєздатним. Він був показаний тільки в Парижі — деякий час його грала раз на тиждень французька трупа. Але ні у Вест-Енді, ні на Бродвеї «Tycoon» не був поставлений. Тим не менш, мюзикл «Старманія» продовжує жити — в 2000 році відкрилася чергова версія спектаклю.

У 1984 році Люк Пламондон склав тексти пісень до мюзиклу «Лілі Пассьон» («Lily Passion») спільно з Барбарою, що виконала в ньому в ньому головну роль, а в 1985 році — цього разу спільно з Анджело Фінальді (Angelo Finaldi) — тексти до анімаційної опери «Діоксин де Карбон і його рожевий промінь».

У 1990 році побачила світ інша рок-опера Люка Пламондона — «Легенда про Джиммі», створена ним спільно з тим же Мішелем Берже. Спектакль, що розповідав історію життя і смерті відомого співака Джеймса Діна, був поставлений в театрі Могадор (Париж) режисером Жеромом Саварі. У Франції шоу протрималося недовго; в Квебеку його прийняли краще.

Наступна робота Пламондон — п'єса «Санд і романтики» («Sand et les romantiques») мала особливе значення, саме в процесі її створення виникла творчий дует Люк Пламондон Ріккардо Коччанте, який у 1998 році вразив Францію, а потім і весь світ мюзиклом «Собор Паризької Богоматері».

Робота над мюзиклом тривала три роки. Його автори звернулися до роману Віктора Гюго в пошуках простого, але сильного сюжету, якої був би відомий у всьому світі. Як і раніше, концепт-альбом був випущений задовго до постановки мюзиклу на сцені і мав фантастичний успіх. Коли ж спектакль був поставлений — спочатку у Франції та в Квебеку, а потім і в Лондоні, вже на англійській мові, Пламондон і Коччіанте чекав справжній тріумф; попри те, що вимоглива критика Вест-Енду поставилася до вистави скептично, думка європейської публіки було одностайно. Пізніше були здійснені постановки в Італії, Іспанії, Нідерландах та Росії. «Собор Паризької Богоматері» приніс своїм творцям не тільки світову славу, але і безліч нагород, а в 1999 році «Belle» була визнана «піснею року» і отримала нагороду «Віктуар» («Victoire»), сам спектакль став «мюзиклом року», пісня «Le temps des cathedrales» також отримала «Фелікса» в номінації «пісня року». Крім того, цього року альбом «Собор Паризької Богоматері» став найбільш продаваним диском серед записів, зроблених французькою мовою.

Паралельно Люк Пламондон продовжував складати тексти пісень — в тому числі для Селін Діон і зірок «Собору Паризької Богоматері» Брюно Пельтьє і Гару (які стали хітами пісні «Один» («Seul») і «Циганка» («Gitan»)), а також для багатьох інших.

У 2002 році «Собор Паризької Богоматері» відкрився в Москві. Люк Пламондон, що побачив російську постановку за три дні до прем'єри, високо оцінив роботу московської трупи. "У російській версії є дуже важлива річ, яку я раніше бачив тільки в іспанському варіанті — це справжня пристрасть. І російські актори не грають, а проживають свої ролі. Але і, безумовно, з точки зору вокалу і голосів ця версія — одна з найбільш сильних. Це не може не справити враження «, — сказав поет в інтерв'ю телекомпанії» Ехо ".

Остання робота Люка Пламондон як лібретиста — мюзикл за мотивами казки про Попелюшку «Синді» («Cindy»).

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.